IBPBI/2/423-305/11/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-305/11/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Biblioteki, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Organu 10 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 1 czerwca 2011 r., 13 czerwca 2011 r. oraz 30 czerwca 2011 r. (fax), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia przychodu uzyskanego z tytułu otrzymanej dotacji od podatku dochodowego od osób prawnych oraz sposobu wypełnienia deklaracji CIT-8 i załącznika CIT-8/O - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2011 r. wpłynął do tut. Organu wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia przychodu uzyskanego z tytułu otrzymanej dotacji od podatku dochodowego od osób prawnych oraz sposobu wypełnienia deklaracji CIT-8 i załącznika CIT-8/O.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też, pismem z dnia 13 maja 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-305/11/PC, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 1 czerwca 2011 r., 13 czerwca 2011 r. oraz 30 czerwca 2011 r. (...).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Biblioteka jest instytucją kultury i otrzymuje dotację podmiotową od Gminy. Ze środków otrzymanych z tej dotacji finansowana jest cała działalność Biblioteki, m.in. wynagrodzenia, zakup książek, wyposażenie (biurka, komputery), usługi (kominiarskie, pocztowe), energia itp. Ponadto Biblioteka otrzymuje dofinansowanie w ramach Programu Biblioteki (...) na zakup nowości wydawniczych. W ramach tych środków Biblioteka zakupuje książki.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 23 maja 2011 r. Biblioteka wskazała, iż dofinansowanie jakie otrzymuje w ramach Programu Biblioteki (...) stanowi dotację w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

Natomiast w uzupełnieniu z dnia 30 czerwca 2011 r. Biblioteka dodała, iż powyższe środki pochodzą z budżetu państwa.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody osiągane z ww. źródeł podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody osiągnięte z tytułu dotacji podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W rozliczeniu rocznym należy je wykazywać w pozycji 40 formularza CIT-8 oraz w pozycji 12 formularza CIT-8/0.

Stanowisko zostało potwierdzone w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 23 maja 2011 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest - z zastrzeżeniem wypadków, o których mowa w art. 21 i 22 - dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Podstawę opodatkowania stanowi natomiast dochód ustalony zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 albo w art. 7a ust. 1 tej ustawy po odliczeniu wartości wskazanych w art. 18 ust. 1. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dopiero tak ustalony dochód stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Katalog dochodów podlegających zwolnieniu z opodatkowania zawiera art. 17 ust. 1 omawianej ustawy. Punkt 47 tego przepisu stanowi, że wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

W kontekście powyższego, wskazać należy, iż zwolnienie, o którym mowa w cytowanym przepisie dotyczy dochodów z tytułu wszelkich dotacji, a dla jego zakresu nie jest istotny rodzaj dotacji, ich charakter (czy są określane jako podmiotowe, przedmiotowe, czy też celowe). Zakres zwolnienia nie jest uwarunkowany również sposobem wykorzystania tych dotacji (o tym rozstrzyga ustawa o finansach publicznych). Ważne jest natomiast źródło ich pochodzenia, którym musi być budżet państwa lub budżet jednostki samorządu terytorialnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest instytucją kultury i otrzymuje dotację podmiotową od Gminy. Ze środków otrzymanych z tej dotacji finansowana jest cała działalność Biblioteki, m.in. wynagrodzenia, zakup książek, wyposażenie (biurka, komputery), usługi (kominiarskie, pocztowe), energia itp. Ponadto Biblioteka otrzymuje dofinansowanie w ramach Programu Biblioteki (...) na zakup nowości wydawniczych. W ramach tych środków Biblioteka zakupuje książki. Dofinansowanie jakie otrzymuje Biblioteka w ramach Programu Biblioteki (...) stanowi dotację w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a środki pochodzą z budżetu państwa.

W świetle powyższego, otrzymane przez Bibliotekę dotacje zarówno z Gminy, jak i w ramach Programu Biblioteki (...), będą - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowiły przychód Wnioskodawcy w dacie ich otrzymania. Jednocześnie dochód z tego tytułu wolny będzie od podatku na mocy art. 17 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy.

Dochody wolne od opodatkowania (w niniejszej sprawie, będą to dochody korzystające ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) winny być wykazane w załączniku do zeznania CIT-8 - CIT-8/O "Informacja odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku" (część B.1, poz. 12 i 20), a następnie przeniesione do poz. 40 zeznania CIT-8.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż przychód uzyskany z tytułu otrzymanych dotacji jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych oraz sposobu wypełnienia deklaracji CIT-8 i załącznika CIT-8/O, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania dotyczącego możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych dotacją wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl