IBPBI/2/423-302/09/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-302/09/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 marca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 20 maja 2009 r. oraz w dniu 1 czerwca 2009 r. (fax) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz uzyskania przychodu (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz uzyskania przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 19 maja 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia.

Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 20 maja 2009 r. i 1 czerwca 2009 r. (fax).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka sprzedaje towar firmie w Kopenhadze. Towar wyjechał z kraju w grudniu. Firma w Kopenhadze sprzedaje ten towar w formie aukcji, aukcje odbywają się w różnych terminach i tak towar dostarczony w grudniu zostanie częściowo sprzedany np. w styczniu, częściowo w marcu, może zdarzyć się tak, że jeszcze część towaru zostanie sprzedana później.

Faktura wystawiana jest w momencie wywozu towaru na firmę aukcyjną w Kopenhadze a nie na poszczególnych odbiorców. Sprzedaż rozliczana jest częściowo po sprzedaży danej partii towarów, faktura wnioskodawcy jest korygowana jeśli kwota którą Spółce płaci firma aukcyjna jest wyższa. Zdarza się, że rozliczenie następuje zaliczkowo.

Firma aukcyjna zaproponowała wnioskodawcy żeby w momencie wywozu towaru wystawić fakturę pro-forma Spółka będzie posiadać również potwierdzenie odbioru towaru na dokumencie CMR. Dopiero w momencie faktycznej sprzedaży towaru wnioskodawca ma wystawiać fakturę na firmę aukcyjną na sprzedaną partię towaru ze stawką 0 jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Kiedy powstanie obowiązek w podatku dochodowym, czy w momencie kiedy towar został dostarczony do firmy w Kopenhadze i została wystawiona faktura, czy w momencie faktycznej sprzedaży towaru przez kontrahenta na aukcji.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)

Kiedy powstanie przychód w podatku dochodowym, czy dopiero w momencie faktycznej sprzedaży i wystawienia faktury.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)

Zdaniem Wnioskodawcy, wywóz towaru udokumentowany fakturą VAT wystawioną na firmę aukcyjną oraz dokument CMR potwierdzający odbiór towaru, należy rozliczyć w podatku dochodowym i w podatku od towarów i usług w momencie wystawienia faktury jako dostawę wewnatrzwspólnotową.

W uzupełnieniu stanowiska stwierdzono, że momentem uzyskania przychodu jest moment wystawienia faktury w dacie wywozu towaru do firmy aukcyjnej.

W opinii Wnioskodawcy nie powinien on wystawiać faktury Pro-Forma ponieważ przekazuje towar swojemu kontrahentowi i to on dokonuje sprzedaży. Spółka nie wystawia faktur na poszczególnych odbiorców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej ustawa o p.d.o.p. - przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Postanowienia ustawy o podatku dochodowym nie zawierają definicji przychodów. Ustawa zawiera wykaz przysporzeń uznanych za przychody podatkowe, przy czym wykaz ten ma charakter otwarty.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Jednocześnie w art. 12 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. ujęto katalog przysporzeń nie zaliczonych do przychodów podatkowych.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przepis powyższy wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu.

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń, a jeżeli występują one po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne, do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w tym przepisie (wydanie towaru, wystawienie faktury, zapłata należności) jest wystawienie faktury (nastąpiło w momencie wywozu towaru), Spółka powinna wykazać przychód w dniu wystawienia faktury.

Z treści art. 5 Ordynacji podatkowej wynika, iż zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Natomiast art. 21 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania.

Zgodnie z powołanym wcześniej art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

A zatem osiągnięcie dochodu, co do zasady, wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zwrócić uwagę na treść art. 25 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. który stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok (art. 25 ust. 1a ustawy o p.d.o.p.).

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl