IBPBI/2/423-285/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-285/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy korzystanie przez Spółkę z niewypłaconych wspólnikom zobowiązań stanowi dla Spółki przychód z nieodpłatnego świadczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy korzystanie przez Spółkę z niewypłaconych wspólnikom zobowiązań stanowi dla Spółki przychód z nieodpłatnego świadczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała 31 marca 2008 r. tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo. Powyższa czynność miała na celu kontynuowanie przez Spółkę działalności prowadzonej przez poprzednich właścicieli przedsiębiorstwa.

W skład przedsiębiorstwa wnoszonego tytułem wkładu niepieniężnego weszły:

1.

wszystkie przenaszalne składniki majątkowe:

- środki trwałe,

- wartości niematerialne i prawne,

- materiały,

- produkcja w toku,

2.

pasywa:

- zobowiązania handlowe,

- zobowiązania kredytowe,

- zobowiązania wobec wspólników spółki cywilnej (poprzednich właścicieli przedsiębiorstwa),

3.

umowy,

4.

rozpoczęte prace,i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego należące do spółki wnoszącej aport.

Zysk wypracowany przez spółkę cywilną został naliczony na dzień 31 marca 2008 r. lecz niepobrany przez wspólników, w związku z czym został ujęty w księgach handlowych spółki z o.o. jako "zobowiązanie wobec wspólników" i obniżył wartość aportu. Powyższy zysk został w całości opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Spółka z o.o. na dzień 31 grudnia 2008 r. z powodu trudnej kondycji finansowej nie dokonała wypłaty "zobowiązania wobec wspólników". Powyższe zobowiązania Spółka planuje wypłacać w ratach od marca 2009 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka z o.o. powinna wobec zaistniałego stanu faktycznego wykazać przychód z tytułu korzystania z niewypłaconych zobowiązań jako przychód z nieodpłatnych świadczeń... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem (...).

Spółka niewypłacając wspólnikom spółki cywilnej zaległych zobowiązań korzystała z ich majątku. Wobec powyższego po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu otrzymanego nieodpłatnie świadczenia w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wartość przychodu stanowić będą dla Spółki odsetki, które musiałaby uiścić, gdyby zaciągnęła kredyt bankowy na spłatę powyższych zobowiązań.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl