IBPBI/2/423-266/10/AP - Określenie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku powstania różnic kursowych związanych z zapłatą podatku VAT w walucie obcej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-266/10/AP Określenie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku powstania różnic kursowych związanych z zapłatą podatku VAT w walucie obcej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z różnicami kursowymi na kwocie odpowiadającej kwocie podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z różnicami kursowymi na kwocie odpowiadającej kwocie podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje transakcje z kontrahentami, ustalając w niektórych przypadkach ceny bezpośrednio w walutach obcych.

Powyższe transakcje, w szczególności w przypadku ich dokonywania z kontrahentami krajowymi, podlegają zasadniczo opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Wartość tego podatku wykazywana jest na fakturach w walucie obcej oraz w polskich złotych, stosownie do postanowień przepisów prawa podatkowego dotyczących zasad wystawiania faktur VAT. Do przeliczenia wartości faktury na polskie złote, w tym kwoty podatku od towarów i usług, dla potrzeb ich zaewidencjonowania w księgach rachunkowych Spółki, stosowany jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

Zapłata należności za powyższe faktury jest co do zasady dokonywana przez kontrahentów lub Spółkę również w walucie obcej. Zapłata należności jest przeliczana na polskie złote, dla potrzeb zaewidencjonowania płatności w księgach rachunkowych Spółki, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o rachunkowości oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka dokonuje rozliczania różnic kursowych metodą "podatkową", czyli na zasadach przewidzianych w art. 15a ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstałe w wyniku transakcji, o których mowa w opisie stanu faktycznego, dodatnie oraz ujemne różnice kursowe dotyczące podatku od towarów i usług stanowią przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki, w przedmiotowej sytuacji "różnice kursowe" zarówno ujemne, jak i dodatnie, dotyczące podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") nie stanowią przychodów podatkowych ani kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: "ustawa o P.D.O.P."), a tym samym nie wpływają na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ:

*

zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o P.D.O.P. przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do postanowień art. 12 ust. 2 ustawy o P.D.O.P. przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu;

*

w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o P.D.O.P., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu;

*

stosownie do treści art. 15a ust. 1 ustawy o P.D.O.P., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w odpowiedniej kwocie;

*

według postanowień art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o P.D.O.P. dodatnie lub ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartości przychodu należnego (lub poniesionego kosztu), wyrażone w walucie obcej, po przeliczeniu na złote z zastosowaniem odpowiedniego kursu ogłaszanego przez NBP, są niższe lub wyższe od wartości tych przychodów (lub kosztów), przeliczone na złote według kursu faktycznie zastosowanego z dnia ich otrzymania (lub zapłaty);

*

zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o P.D.O.P., za przychody nie uważa się należnego podatku od towarów i usług; przychodem nie jest również, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 10 ustawy o P.D.O.P., zwrócona różnica podatku od towarów i usług. Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o P.D.O.P. podatku od towarów i usług (oprócz enumeratywnie wskazanych przypadków) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów;

*

analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że w stanie faktycznym będącym podstawą niniejszego wniosku nie powstaną podatkowe różnice kursowe w części należności (zobowiązania) dotyczącej podatku od towarów i usług. Co do zasady podatek od towarów i usług nie wywołuje bowiem żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Dla celów podatku dochodowego przychodem i kosztem podatkowym jest co do zasady wartość netto należności (zobowiązań) Spółki, a nie wartość brutto;

*

zatem w sytuacji, gdy nastąpi zapłata przez kontrahenta należności lub przez Spółkę jej zobowiązań, w tym kwoty podatku od towarów i usług, w walucie obcej, Spółka nie ma możliwości zaliczenia do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnicy kursowej, wynikającej z zapłaty w walucie obcej kwoty podatku od towarów i usług, tj. różnicy między kwotą zapłaconą podatku od towarów i usług (w przeliczaniu na złote) a kwotą podatku wskazaną uprzednio w złotych w fakturze VAT;

*

przedstawione powyżej stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w świetle aktualnych interpretacji indywidualnych Ministra Finansów. Dla przykładu Spółka powołuje tezy przedstawione w następujących interpretacjach:

*

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 listopada 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-973/09/AM,

*

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 listopada 2009 r. sygn. IPPB5/423-544/09-3/IŚ,

*

interpretacja Dyrektora izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 października 2009 r. sygn. ITPB3/423-439/09/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy wskazać, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl