IBPBI/2/423-263/09/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-263/09/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejmowanej spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejmowanej spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki (dalej Spółka przejmująca) oraz Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki "B" (dalej spółka przejmowana) podjęły uchwałę o połączeniu spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na rzecz spółki przejmującej (łączenie przez przejęcie). Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniem z dnia 4 stycznia 2008 r. wpisał do rejestru połączenie obu spółek.

Spółka przejmująca z dniem połączenia wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej spółki. W dniu 4 stycznia 2008 r. spółka przejmowana zamknęła swoje księgi rachunkowe, uznając tym samym rok podatkowy od 1 stycznia 2008 r. do 4 stycznia 2008 r. Kierując się zapisem art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w okresie tym, spółka przejmowana zaliczyła w całości do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny za miesiąc styczeń od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast spółka przejmująca kontynuuje odpisy amortyzacyjne uwzględniając dotychczasową ich wysokość oraz metodę przyjętą przez spółkę przejmowaną, począwszy od miesiąca lutego 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawca jako spółka przejmująca (sukcesor generalny) może zaliczyć miesięczny odpis amortyzacyjny od przejętych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do kosztów uzyskania przychodów w całości począwszy od stycznia 2008 r....

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Ustawodawca w § 2 ww. przepisy Ordynacji podatkowej wskazuje, że przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej. Fakt wstąpienia we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej wynika również z art. 494 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych. Podatnicy, którzy powstali w wyniku połączenia wstępują więc z dniem połączenia we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, również w zakresie amortyzacji. Natomiast art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż w razie połączenia się podmiotów, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. Mówi o tym również art. 16g ust. 18 ww., ustawy gdyż podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. W przypadku połączenia spółek kapitałowych mamy zatem do czynienia z zasadą ciągłości amortyzacji podatkowej, realizowanej przed datą połączenia przez łączące się spółki. Wynika to jednoznacznie z art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nakazującego, aby podmioty powstałe z połączenia innych podmiotów, dokonywały odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowały metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 tej ustawy. Wnioskodawca uznaje, że w celu zapewnienia ciągłości dokonywania odpisów amortyzacyjnych za okres, w którym spółka przejmująca faktycznie wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, powinna odpisy te zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów począwszy od miesiąca stycznia 2008 r., a nie lutego 2008 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie 93 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej, wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

W myśl art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej ustawa o p.d.o.p.) w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Zgodnie z art. 16g ust. 18 ww. ustawy przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Z kolei w myśl art. 16g ust. 19 ustawy o p.d.o.p., przepisu ust. 9 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W takim przypadku dla wyceny przejmowanego majątku przepisy ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 16h ust. 3 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Ze stanu faktycznego ujętego we wniosku wynika, że spółka przejmowana zaliczyła w całości do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny za miesiąc styczeń 2008 r. od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zwrot zawarty w przepisie art. 16h ust. 3 ww. ustawy o p.d.o.p. "z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów" oznacza, iż podmiot przejmujący kontynuuje zasadę amortyzacji z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów. Skoro spółka przejmowana dokonała odpisu amortyzacyjnego w miesiącu styczniu 2008 r., to spółka przejmująca - odnośnie tych samych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - winna ten fakt uwzględnić i kontynuować amortyzację od miesiąca lutego 2008 r. Przepis art. 16h ust. 3 ww. ustawy należy interpretować ściśle z jego znaczeniem językowym, a wykładnia gramatyczna tego przepisu prowadzi do takiej właśnie konkluzji.

Potwierdzeniem takiego rozumowania jest także brzmienie przepisu art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak z powyższego wynika, amortyzacji od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek lub wartość wprowadzono do ewidencji. Jeżeli zatem Spółka rozpoczęła używanie środków trwałych otrzymanych w wyniku połączenia w miesiącu styczniu 2008 r. (wtedy nastąpiło połączenie), to amortyzacji mogła dokonać od miesiąca lutego 2008 r.

A zatem stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl