IBPBI/2/423-255/14/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-255/14/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 31 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów Spółki 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki 1 nabytych w drodze wymiany udziałów (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów Spółki 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki 1 nabytych w drodze wymiany udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą prawną z siedzibą w Polsce dokonał dwóch transakcji wymiany udziałów (dalej: "Wymiana Udziałów"), których przedmiotem były udziały w spółce z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej: "Spółka 1"). W ramach tych transakcji Wnioskodawca nabył łącznie 100% udziałów Spółki 1 w dwóch transzach (aport od udziałowca posiadającego większość praw głosu w Spółce 1, a następnie aport od udziałowca mniejszościowego Spółki 1), przy czym za każdy jeden nabyty w tej formie udział w Spółce 1 Wnioskodawca wyemitował na rzecz udziałowców Spółki 1 udziały własne o wartości nominalnej X (dalej: "Kwota X"). W ramach transakcji Wnioskodawca nie dokonał dodatkowej zapłaty na rzecz udziałowców Spółki I w gotówce. Transakcje Wymiany Udziałów spełniały przesłanki określone w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p.").

Obecnie Wnioskodawca planuje dokonanie transakcji wniesienia części posiadanych udziałów w Spółce 1 (nie dającego bezwzględnej większości praw głosu w Spółce 1, dalej: "Pakiet Mniejszościowy") aportem do spółki z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej: "Spółka 2") w zamian za udziały Spółki 2. Spółka 2 nie będzie posiadać żadnych innych udziałów w Spółce 1 niż te, które otrzyma aportem. Planowany aport będzie dokonany bez premii emisyjnej (agio), tzn. łączna wartość nominalna udziałów wyemitowanych przez Spółkę 2 na rzecz Wnioskodawcy (stanowiąca wartość podwyższenia jej kapitału zakładowego) będzie równa wartości wniesionego przez Wnioskodawcę aportu do Spółki 2 (dalej: "Transakcja 2").

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę Transakcji 2, powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodów dla celów kalkulacji p.d.o.p. na objęciu udziałów w Spółce 2 równy iloczynowi liczby udziałów Spółki 1 w Pakiecie Mniejszościowym oraz Kwoty X... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dokonania Transakcji 2, powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodów dla celów kalkulacji p.d.o.p. na objęciu udziałów w Spółce 2 równy iloczynowi liczby udziałów Spółki 1 w Pakiecie Mniejszościowym oraz Kwoty X.

Transakcja 2 nie będzie spełniać przesłanek określonych w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., a zatem Wnioskodawca rozpozna przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w Spółce 2 w zamian za dokonany aport.

W myśl art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy o p.d.o.p., w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a, w wysokości:

a.

określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b.

określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na fakt, że udziały w Spółce 1, które zamierza wnieść aportem do Spółki 2 nie zostały przez niego objęte w zamian za wkład niepieniężny. Udziały te zostały nabyte przez Wnioskodawcę w zamian za udziały własne wyemitowane przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotów wnoszących aport na pokrycie kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Formą zapłaty za nabywane udziały była zatem emisja udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.

W związku z tym dla ustalenia kosztu uzyskania przychodu na planowanej transakcji nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a oraz c ustawy o p.d.o.p. Koszt ten powinien być natomiast ustalony w oparciu o art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b ustawy o p.d.o.p., odnoszącym się do wszystkich udziałów innych niż objęte w zamian za wkład niepieniężny, w tym nabytych jako wkład niepieniężny wniesiony przez wspólnika do Wnioskodawcy, który następnie dokonuje kolejnego aportu do Spółki 2. Przepis ten odsyła do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym co do zasady nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W związku z powyższym, w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę Transakcji 2, kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w Spółce 2 będą dla Wnioskodawcy wydatki na nabycie udziałów w Spółce 1 wnoszonych jako wkład niepieniężny do Spółki 2. W ocenie Wnioskodawcy w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku wydatkiem na nabycie w przeszłości udziałów w Spółce 1 będzie wartość nominalna własnych udziałów wyemitowanych przez Wnioskodawcę w ramach transakcji Wymiany Udziałów w zamian za udziały Spółki 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że w ramach transakcji Wymiany Udziałów za każdy jeden nabyty udział w Spółce 1 Wnioskodawca wyemitował na rzecz udziałowców Spółki 1 udziały własne o wartości nominalnej odpowiadającej Kwocie X, koszt uzyskania przychodu na objęciu udziałów w Spółce 2 w zamian za aport w postaci udziałów Spółki 1 nabytych w ramach transakcji Wymiany Udziałów powinien zostać ustalony jako iloczyn: liczby udziałów Spółki 1 wnoszonych przez Wnioskodawcę do Spółki 2 (tekst jedn.: liczby udziałów Spółki 1 w Pakiecie Mniejszościowym) oraz Kwoty X. Przykładowo zatem, jeśli Wnioskodawca wniesie aportem do Spółki 2 jeden udział w Spółce 1, rozpozna koszt uzyskania przychodu w wysokości kwoty X, a jeśli wniesie 10 udziałów, to rozpozna koszt podatkowy w wysokości dziesięciokrotności kwoty X.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że prawidłowość powyższej metodyki ustalania kosztu uzyskania przychodu znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, w tym w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 lipca 2013 r. (Znak: IBPBI/2/423-425/13/MO), w której organ potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, zgodnie z którym " (...) w przypadku objęcia udziałów w Spółce Zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci Udziałów w innej spółce kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu Spółki będą wydatki poniesione przez nią na nabycie wnoszonych Udziałów. Za wydatki należy uznać wartość nominalną udziałów własnych wyemitowanych przez Spółkę w zamian za wkład otrzymany w ramach transakcji wymiany udziałów (tekst jedn.: w zamian za Udziały) (...)",

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 sierpnia 2013 r. (Znak: IPTPB3/423-187/13-3/PM), w której organ stwierdził m.in., że " (...) w sytuacji gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki Zależnej były udziały, które zostały nabyte w drodze wymiany udziałów, koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) należy ustalić zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b ustawy o p.d.o.p., tj. w wysokości wartości określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. (...) W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziału w Spółce Zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w innej spółce, będzie wartość nominalna własnych udziałów wyemitowanych przez Spółkę w zamian za nabycie udziałów w innej spółce w ramach transakcji wymiany udziałów (...)".

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dokonania Transakcji 2, powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodów dla celów kalkulacji p.d.o.p. na objęciu udziałów w Spółce 2 równy iloczynowi liczby udziałów Spółki 1 w Pakiecie Mniejszościowym oraz Kwoty X.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl