IBPBI/2/423-252/10/JD - Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków poniesionych z tytułu zapłaty składek ZUS, składek na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, w związku z wypłatą wynagrodzeń, nagrody rocznej oraz premii kwartalnej na rzecz członków zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-252/10/JD Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków poniesionych z tytułu zapłaty składek ZUS, składek na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, w związku z wypłatą wynagrodzeń, nagrody rocznej oraz premii kwartalnej na rzecz członków zarządu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 3 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 4 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu zapłaty składek do ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od:

*

wynagrodzenia należnego za miesiąc grudzień oraz należnej za 2009 r. a wypłaconej w lutym 2010 r. nagrody rocznej,

*

premii członków Zarządu za IV kwartał 2009 r. przyznanej w 2010 r.- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu zapłaty składek do ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowanych przez Spółkę od:

*

wynagrodzenia należnego za miesiąc grudzień oraz należnej za 2009 r. a wypłaconej w lutym 2010 r. nagrody rocznej,

*

premii członków Zarządu za IV kwartał 2009 r. przyznanej w 2010 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 18 listopada 2009 r. Znak: IBPBI/2/423-1350/09/JD wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełniony wniosek wpłynął w dniu 4 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zgodnie z przepisami kodeksu pracy oraz regulaminu wynagradzania wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc nie później niż 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie to jest należne.

Natomiast wynagrodzenie członków zarządu Spółki, jak wynika z umowy o pracę, składa się z płacy zasadniczej i premii za okresy kwartalne przyznawanej przez Radę Nadzorczą w drodze odrębnej uchwały. Premia uzależniona jest od wyników finansowych i efektów organizacyjnych Spółki. Płaca zasadnicza członków Zarządu wypłacana jest w terminie wynikającym z regulaminu wynagradzania, natomiast premia kwartalna w dniu podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą tj. do 20 dnia po kwartale.

Ponadto pracownikom Spółki przysługuje zgodnie z regulaminem wynagradzania dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-ta pensja wypłacana do końca lutego za rok poprzedni na podstawie odrębnego regulaminu określającego jej wysokość oraz termin wypłaty.

Składki ZUS w części finansowanej przez Spółkę opłacane są od wszystkich wymienionych wynagrodzeń w ustawowym terminie tj. do 15 dnia miesiąca po dokonaniu wypłaty.

I tak przykładowo:

*

wynagrodzenia brutto za miesiąc grudzień 2009 r. wypłacone zostaną do dnia 10 stycznia 2010 r.,

*

składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez Spółkę będą opłacone w ustawowym terminie, tj. do dnia 15 lutego 2010 r.,

*

wynagrodzenia członków Zarządu w części płacy zasadniczej za grudzień zostaną wypłacone do 10 stycznia 2010 r., natomiast premia kwartalna zostanie wypłacona w dacie podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą, tj. do dnia 20 stycznia 2010 r. Składki ZUS od obu części płacy członków Zarządu zostaną opłacone w ustawowym terminie, tj. do dnia 15 lutego 2010 r.,

*

dodatkowa nagroda roczna za 2009 rok (tzw. 14-ta pensja) wypłacona zostanie do końca lutego 2010 r. - składki ZUS od nagrody zostaną opłacone do dnia 15 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2009 r. wydatki na zapłatę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek sfinansowanych przez Spółkę, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych opłaconych do 15 lutego 2010 r. zarówno od wynagrodzeń należnych za grudzień 2009 r. jak i od premii kwartalnej członków Zarządu za IV kwartał 2009 r. oraz wydatki na zapłatę składki ZUS opłaconej do 15 marca 2010 r. od dodatkowej nagrody rocznej za 2009 r. wypłaconej w lutym 2010 r. (pytanie oznaczone nr 2).

Zdaniem Spółki, nowelizacja ustawy CIT z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadziła nowe regulacje dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń i składek ZUS w części finansowanej przez płatnika. Wg art. 15 ust. 4g znowelizowanej ustawy CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Natomiast art. 15 ust. 4h ww. ustawy mówi, że składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (...), w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,

2.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca. W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

W oparciu o ww. przepisy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2009 r. składki ZUS finansowane przez Spółkę od wynagrodzeń za grudzień 2009 r., od premii za IV kwartał 2009 r. (opłacone do 15 lutego 2010 r.) oraz od dodatkowej nagrody rocznej za 2009 r. (opłacone do 15 marca 2010 r.) pod warunkiem, że należności dotyczące wynagrodzeń zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl powyższego, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika oraz nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższą definicją do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zgodnie z przepisami prawa pracy oraz obowiązującym regulaminem wewnętrznym wypłaca pracownikom wynagrodzenia za miesiąc grudzień do 10 dnia stycznia, dodatkową nagrodę roczną do końca lutego za rok poprzedni oraz premie kwartalną członkom zarządu do 20 stycznia (do 20 dnia po kwartale).

Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzane są w ustawowych terminach, czyli odpowiednio do 15 lutego (w zakresie wynagrodzeń wypłaconych do 10 stycznia) oraz do 15 marca (w zakresie dodatkowej nagrody rocznej).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 57a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40 oraz art. 15 ust. 4h, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), w części finansowanej przez płatnika składek.

Zgodnie z art. 15 ust. 7d tej ustawy, przepis ust. 1 pkt 57a stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 40 oraz art. 15 ust. 4h, do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jednakże stosownie do art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ww. ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,

2.

z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek o jakich mowa we wniosku stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ww. ustawy.

Zatem składki na ubezpieczenia społeczne, składki na FP i FGŚP, w przypadku wypłaty lub postawienia do dyspozycji wynagrodzenia w miesiącu następnym, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu za który są należne, pod warunkiem ich zapłaty najpóźniej do 15 dnia miesiąca, w którym wynagrodzenie zostało pracownikowi wypłacone (postawione do dyspozycji), zgodnie z art. 15 ust. 4h pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli natomiast, wypłata (postawienie do dyspozycji) wynagrodzenia nastąpi w miesiącu następnym, a pracodawca dokona wpłaty składek w terminie wynikającym z przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, składki te mogą być kosztem uzyskania przychodu dopiero w miesiącu ich faktycznej zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zatem odnosząc powyższe do przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2009 r. składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę dotyczących:

*

wynagrodzeń za grudzień 2009 r. oraz premii dla członków Zarządu wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w styczniu 2010 r. a zapłaconych w lutym 2010 r.,

*

tzw. 14-tej pensji wypłaconej (postawionej do dyspozycji) w lutym 2010 r., a zapłaconych w marcu 2010 r.

Będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich opłacenia.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl