IBPBI/2/423-239/13/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-239/13/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2013 r. (wpływ do tut. Biura 25 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od:

* nabytych w drodze darowizny, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym lub w OHIM w Alicante wspólnotowych znaków towarowych, których wartość początkowa została określona na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)- jest prawidłowe,

* znaków towarowych, będących w chwili darowizny w trakcie rejestracji zarówno w Urzędzie Patentowym, jak i w OHIM w Alicante, po ich zarejestrowaniu przez pierwszą ze wspomnianych instytucji (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od:

* nabytych w drodze darowizny, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym lub w OHIM w Alicante wspólnotowych znaków towarowych, których wartość początkowa została określona na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.,

* znaków towarowych, będących w chwili darowizny w trakcie rejestracji zarówno w Urzędzie Patentowym jak i w OHIM w Alicante, po ich zarejestrowaniu przez pierwszą ze wspomnianych instytucji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej także "Wnioskodawca") jest wspólnikiem i komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "Spółka SKA"). Spółka jako wspólnik, zgodnie ze statutem Spółki SKA posiada udział z zysku ustalony na poziomie 0,1%. Spółka SKA w ramach prowadzonej przez siebie swojej działalności gospodarczej będzie zarządzać znakami towarowymi lub innymi prawami własności przemysłowej, jak również autorskimi lub pokrewnymi prawami majątkowymi (dalej: "znaki towarowe" lub "prawa majątkowe"). Znaki towarowe lub prawa majątkowe, zostaną przez Spółkę SKA nabyte w drodze darowizny. Wartość przekazywanych w drodze darowizny znaków towarowych i praw majątkowych zostanie określona przez strony w sporządzonej w formie aktu notarialnego umowie darowizny. Spółka po otrzymaniu wyżej wspomnianej darowizny znaków towarowych i praw majątkowych, dokona, za pośrednictwem niezależnego rzeczoznawcy majątkowego, ich wyceny rynkowej.

W stosunku do części znaków towarowych będących przedmiotem darowizny, podmiotowi przekazującemu darowiznę przysługują na dzień dzisiejszy prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Natomiast w stosunku do niektórych znaków towarowych aktualnie trwa ich rejestracja w Urzędzie Patentowym, tj. trwa proces uzyskiwania praw ochronnych na te znaki, jak również trwa proces uzyskiwania praw ochronnych w stosunku do wspólnotowych znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (dalej: OHIM) w Alicante z jednolitym skutkiem prawnym na terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej (dalej: Rada UE) nr 40/94 z 20 grudnia 1993 r. (dalej: rozporządzenie). W tym zakresie, w związku z nabyciem tych znaków towarowych w drodze darowizny, Spółka SKA wystąpi zarówno do Urzędu Patentowego jak IOHIM, z wnioskiem o zmianę podmiotu uprawnionego do praw ochronnych na te znaki towarowe, a w przypadku gdyby na dzień otrzymania darowizny nie nastąpiła jeszcze wnioskowana rejestracja - także o zmianę podmiotu rejestrującego znaki towarowe.

Spółka SKA zamierza zarejestrowane znaki towarowe, zaklasyfikować jako wartości niematerialne i prawne oraz wprowadzi je do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Znaki te będą podlegać amortyzacji podatkowej. Natomiast nabyte znaki towarowe, które w dniu otrzymania darowizny będą znajdować się w procedurze rejestracji w Urzędzie Patentowym, w świetle dominującej praktyki podatkowej, nie będą zaklasyfikowane przez Spółkę SKA jako wartości niematerialne i prawne. W konsekwencji te znaki towarowe nie będą podlegały amortyzacji dla celów podatkowych do momentu zarejestrowania.

Zarówno zarejestrowane znaki towarowe, jak i znaki towarowe będące w trakcie procedury rejestracyjnej w Urzędzie Patentowym, będą wykorzystywane przez Spółkę SKA na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W szczególności, w oparciu o te znaki towarowe Spółka SKA świadczyć będzie swoje usługi, osiągając z tego tytułu przychody, które stanowić będą przychody podatkowe dla komplementariusza Spółki SKA, tj. dla Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy Spółka, jako wspólnik i komplementariusz Spółki komandytowo-akcyjnej postąpi prawidłowo zaliczając w koszty podatkowe naliczane przez Spółkę SKA odpisy amortyzacyjne od miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpi ujęcie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki SKA, nabytych w drodze darowizny, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym zgodnie z ustawą prawo własności przemysłowej znaków towarowych, lub/i zarejestrowanych w OHIM w Alicante wspólnotowych znaków towarowych, których wartość początkowa została określona zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 3... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Czy Spółka, jako wspólnik i komplementariusz Spółki komandytowo-akcyjnej postąpi prawidłowo zaliczając w koszty podatkowe naliczane przez Spółkę SKA odpisy amortyzacyjne od miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpi ujęcie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki SKA, znaków towarowych, będących w chwili darowizny w trakcie rejestracji zarówno w Urzędzie Patentowy, jak i w OHIM w Alicante, po ich zarejestrowaniu przez pierwszą ze wspomnianych powyżej instytucji... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Spółki:

Ad. 2

Spółka stoi na stanowisku, że wartości otrzymanych w drodze darowizny znaków towarowych lub praw majątkowych, które zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostały zaliczone do przychodów podatkowych i służą do uzyskiwania pożytków, mogą stanowić koszt podatkowy w drodze odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c tej ustawy, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - prawo własności przemysłowej, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencyjnej), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Z powyższego przepisu wynika, iż prawo znaku towarowego może stanowić wartość niematerialną i prawną, o ile prawo to zostało nabyte, nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, jak również jego przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok oraz jest wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostało oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

Na podstawie utrwalonej i jednolitej linii orzecznictwa w praktyce podatkowej przyjmuje się, przez prawo do znaku towarowego w rozumieniu przywołanego art. I6b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wyłącznie prawo do znaku towarowego zarejestrowanego, tzn. znaku w odniesieniu do którego zostało uzyskane prawo ochronne. Odnosząc powyższe uwagi do zdarzenia przyszłego, będącego przedmiotem pytania drugiego Spółki, należy stwierdzić, że odnośnie zarejestrowanych znaków towarowych, tj. znaków towarowych, które w momencie darowizny posiadają prawa ochronne, Spółce będzie przysługiwało prawo do ujęcia ich w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych oraz rozpoczęcia amortyzacji podatkowej. W świetle przedstawionych uwag nie ulega bowiem wątpliwości, iż wszystkie pozostałe przesłanki amortyzacji zostaną spełnione w odniesieniu do znaków towarowych, ponieważ, przedmiotowe znaki towarowe zostały nabyte przez Spółkę SKA wskutek darowizny i ujęte w księgach Spółki SKA według ich wartości rynkowej. Znaki towarowe będą się nadawały do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania oraz przewidywany okres używania znaków towarowych będzie również dłuższy niż rok, jak również znaki towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.

Ad. 3

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zarówno wspólnotowe znaki towarowe zarejestrowane, jak i prawa ze zgłoszeń do rejestracji znaków towarowych, należy na gruncie krajowych ustaw podatkowych traktować na równi ze znakami towarowymi zarejestrowanymi, jak i znakami towarowymi będącymi w trakcie rejestracji w krajowym Urzędzie Patentowym.

Wspólnotowy znak towarowy został utworzony mocą rozporządzenia nr 40/94 z 20 grudnia 1993 r. Rady UE. Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia, wspólnotowy znak towarowy ma charakter jednolity. Wywołuje on ten sam skutek w całej wspólnocie; może on być zarejestrowany, zbyty, być przedmiotem zrzeczenia się lub decyzji stwierdzającej wygaśnięcie praw właściciela znaku lub unieważnienie znaku, a jego używanie może być zakazane jedynie w odniesieniu do całej wspólnoty. Przepis ten ustanawia zasadę jednolitości wspólnotowego znaku towarowego. W praktyce zasada ta oznacza jednolitość uregulowań tyczących się patentów i wzorów przemysłowych znaków towarowych rejestrowanych w państwach członkowskich. Zgodnie z art. 153 ustawy prawo własności przemysłowej, przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Rady UE na mocy przyznania ochrony dla wspólnotowego znaku towarowego nabywa się ochronę na terenie wszystkich państw członkowskich, a co za tym idzie także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z argumentacją skoro dla wspólnotowego znaku towarowego ochrona przysługuje na terenie Wspólnoty, to tym bardziej przysługuje w kraju członkowskim czyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo Spółka wnioskująca wskazuje, że zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia Wspólnotowy znak towarowy jako przedmiot własności traktowany jest w całości i na całym terytorium Wspólnoty tak jak krajowy znak towarowy zarejestrowany w Państwie Członkowskim, w którym według rejestru wspólnotowych znaków towarowych właściciel ma swoją siedzibę lub swoje miejsce zamieszkania w dacie dokonywania oceny. Mając powyższe na uwadze Spółka wnioskująca wskazuje, że zgodnie z art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnoty Europejskie rozporządzenie Rady ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich. W konsekwencji przedstawionych powyżej argumentów, w ocenie Spółki, nie ma przeciwwskazań by prawo ochronne do Wspólnotowego znaku towarowego nabytego przez Spółkę nie mogło być uznane za prawo ochronne do znaku towarowego na gruncie ustawy prawo własności przemysłowej. Potwierdzenie stanowiska Wnioskującej można odnaleźć w indywidualnej interpretacji Ministra Finansów wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie IPPB3/423 781/10-2/MS.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka SKA będzie uprawniona do ujęcia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych znaków towarowych znajdujących się w procedurze rejestracji w Urzędzie Patentowym, jak i w OHIM w miesiącu, w którym zostaną one zarejestrowane, tzn. wydana zostanie decyzja o udzieleniu Spółce SKA praw ochronnych na przedmiotowe znaki towarowe. Konsekwentnie, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od tych znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym znaki towarowe zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ustawy, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencyjnej), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Z powyższego przepisu wynika, iż prawo znaku towarowego może stanowić wartość niematerialną i prawną, o ile prawo to zostało nabyte, nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, jego przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok, jest wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostało oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu. Na podstawie utrwalonej i jednoznacznej linii orzecznictwa w praktyce podatkowej przyjmuje się, że przez prawo do znaku towarowego w rozumieniu przywołanego art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wyłącznie prawo do znaku towarowego zarejestrowanego, tzn. znaku, w odniesieniu do którego zostało uzyskane prawo ochronne. Przymiotu tego nie posiada znak towarowy niezarejestrowany, w tym również zgłoszony do rejestracji. Dopiero po dokonaniu rejestracji takie prawo do znaku towarowego może być wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a następnie amortyzowane dla celów podatkowych. Wówczas bowiem takie prawo do znaku zostaje przyjęte do używania jako prawo, gdyż pod pojęciem prawa do znaku towarowego mieszczą się tylko podmiotowe prawa do znaku, które mają charakter bezwzględny.

Odnosząc powyższe uwagi do zdarzenia będącego przedmiotem pytania trzeciego należy stwierdzić, że po zarejestrowaniu znaków towarowych, tj. uzyskaniu na nie praw ochronnych. Spółce SKA będzie przysługiwało prawo do ujęcia tych znaków w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych oraz rozpoczęcia amortyzacji podatkowej. W świetle przedstawionych uwag nie ulega bowiem wątpliwości, iż wszystkie pozostałe przesłanki amortyzacji zostaną spełnione w odniesieniu do znaków towarowych, ponieważ przedmiotowe znaki towarowe zostały nabyte przez Spółkę wskutek darowizny i ujęte w księgach Spółki według ich wartości rynkowej, znaki towarowe będą się nadawały do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania, przewidywany okres używania znaków towarowych będzie również dłuższy niż rok, znaki towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.

Wobec powyższego, w momencie uzyskania praw ochronnych na znaki towarowe nabyte w wyniku darowizny, Spółka SKA spełni wszystkie przesłanki do ujęcia przedmiotowych znaków i praw w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W konsekwencji Spółka SKA będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych znaków towarowych dla celów podatkowych oraz zaliczenia tych odpisów do kosztów uzyskania przychodu jako właściciela oraz komplementariusza Spółki SKA.

Potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy odnaleźć można w wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej z dnia 14 maja 2012 r. sygn. IPPB3/423-113/12-2/PK, w której organ między innym stwierdza, że " Spółka będzie uprawniona do ujęcia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Znaków znajdujących się w procedurze rejestracji w Urzędzie Patentowym w miesiącu, w którym zostaną one zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, tzn. wydana zostanie decyzja o udzieleniu Spółce praw ochronnych na przedmiotowe Znaki. Konsekwentnie, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od tych Znaków, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Znaki te zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych."

Dodatkowo Spółka pragnie zwrócić uwagę, że przedstawione przez nią stanowisko, znajduje jednoznaczne potwierdzenie w linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku WSA w Rzeszowie z 15 listopada 2011 r. (sygn. akt I SA/Rz 649/11) Sąd zgodził się ze stanowiskiem innej spółki w podobnym stanie faktycznym wskazując, iż za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, że możliwe jest amortyzowanie praw ochronnych na znaki towarowe wniesione aportem jako prawa z rejestracji znaków towarowych w sytuacji gdy prawa ochronne zostały przyznane po wniesieniu aportu. Stanowisko takie zostało także potwierdzone m.in. w wyroku WSA w Gliwicach I SA/Gl 1021/11 oraz WSA w Rzeszowie I SA/Rz 755/12 w stosunku do wspólnotowych znaków towarowych, w stosunku do których trwał proces rejestracji w momencie ich aportu. Takie samo stanowisko w podobnym stanie faktycznym w wyroku z dnia 27 maja 2009 r. zajął NSA (sygn. akt II FSK181 /08) z dnia 25 sierpnia 2010 r. (sygn. akt II FSK 627/09), a także w wyroku WSA w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 210/11).

Jednocześnie Spółka pragnie podkreślić, iż z całą pewnością w analizowanej sytuacji nie można uznać, iż w momencie rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym dojdzie do "wytworzenia" znaków towarowych przez Spółkę SKA. Prawa do niezarejestrowanych znaków towarowych zostały bowiem przez Spółkę SKA nabyte w drodze darowizny. Następnie wskutek ich rejestracji w Urzędzie Patentowym lub OHIM, zostały udzielone prawa ochronne na te znaki towarowe. Skutek ten występuje z mocy prawa na podstawie przepisów obowiązującego prawa zgodnie z ustawą prawo własności przemysłowej lub w stosunku do wspólnotowych znaków towarowych zgodnie z rozporządzeniem Rady UE. W konsekwencji nie dochodzi w tym przypadku do jakiegokolwiek działania Spółki SKA, które byłoby ukierunkowane na wytworzenie znaków towarowych. W szczególności za takie działanie nie można uznać wystąpienia zarówno do Urzędu Patentowego, jak i do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego z wnioskiem o zmianę podmiotu uprawnionego do praw ochronnych na te znaki towarowe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Ponieważ spółka osobowa, jaką jest m.in. spółka komandytowo-akcyjna, jest podmiotem transparentnym podatkowo, podatnikami w podatkach dochodowych są jej wspólnicy, do których, w zależności od ich statusu, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sprawie będącej przedmiotem wniosku podatnikiem w podatku dochodowym od osób prawnych będzie Wnioskodawca, który jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, posiada w spółce osobowej udział w zysku w wysokości 0,1%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej "u.p.d.o.p."), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 u.p.d.o.p.).

Stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ustawy, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencyjnej), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do znaku towarowego może stanowić wartość niematerialną i prawną, o ile:

* prawo to zostało nabyte,

* nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* jego przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok oraz

* jest wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostało oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

Przez prawo do znaku towarowego w rozumieniu przywołanego art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. należy rozumieć wyłącznie prawo do znaku towarowego zarejestrowanego, tzn. znaku, w odniesieniu do którego zostało uzyskane prawo ochronne. Przymiotu tego nie posiada znak towarowy niezarejestrowany, w tym również zgłoszony do rejestracji.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, Spółka jest wspólnikiem i komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka jako wspólnik zgodnie ze statutem Spółki SKA posiada udział z zysku ustalony na poziomie 0,1%. SKA nabędzie w drodze darowizny znaki towarowe lub prawa majątkowe. W stosunku do części znaków towarowych będących przedmiotem darowizny, podmiotowi przekazującemu darowiznę przysługują na dzień dzisiejszy prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Natomiast w stosunku do niektórych znaków towarowych aktualnie trwa ich rejestracja w Urzędzie Patentowym, tj. trwa proces uzyskiwania praw ochronnych na te znaki, jak również trwa proces uzyskiwania praw ochronnych w stosunku do wspólnotowych znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante z jednolitym skutkiem prawnym na terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 40/94 z 20 grudnia 1993 r. (dalej: rozporządzenie). W tym zakresie, w związku z nabyciem tych znaków towarowych w drodze darowizny, Spółka SKA wystąpi zarówno do Urzędu Patentowego, jak i IOHIM, z wnioskiem o zmianę podmiotu uprawnionego do praw ochronnych na te znaki towarowe, a w przypadku gdyby na dzień otrzymania darowizny nie nastąpiła jeszcze wnioskowana rejestracja - także o zmianę podmiotu rejestrującego znaki towarowe. Spółka SKA zamierza zarejestrowane znaki towarowe, zaklasyfikować jako wartości niematerialne i prawne oraz wprowadzi je do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Znaki te będą podlegać amortyzacji podatkowej. Natomiast nabyte znaki towarowe, które w dniu otrzymania darowizny będą znajdować się w procedurze rejestracji w Urzędzie Patentowym, w świetle dominującej praktyki podatkowej, nie będą zaklasyfikowane przez Spółkę SKA jako wartości niematerialne i prawne. W konsekwencji, jak wskazała Spółka w opisie zdarzenia przyszłego ujętym we wniosku, te znaki towarowe nie będą podlegały amortyzacji dla celów podatkowych do momentu zarejestrowania.

Odnosząc powyższe do przedstawionego wcześniej stanu prawnego sprawy należy stwierdzić, że w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych (praw ochronnych), które spółka komandytowo-akcyjna otrzyma w drodze darowizny, będzie jej przysługiwało prawo dokonywania amortyzacji tych praw, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartość tę wprowadzono do ewidencji (art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.). Przepis art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. stanowi bowiem, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W odniesieniu natomiast do tych znaków towarowych, co do których prawa ochronne zostaną nadane po otrzymaniu przez spółkę komandytowo-akcyjną darowizny nie będzie jej przysługiwało uprawnienie do amortyzowania tychże praw albowiem, co wykazano już wcześniej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., amortyzacji jako wartości niematerialne i prawne, podlegają jedynie te prawa, które zostały nabyte. W przeciwieństwie do środków trwałych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, wydatki na nabycie których rozpoznawane powinny być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, iż prawa, które w dacie nabycia (darowizny) nie spełniają warunków określonych w art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., nie mogą zostać uznane za wartości niematerialne i prawne. Tym samym nie podlegają amortyzacji. W świetle powyższego ponownie podkreślić należy, że elementarnym warunkiem uznania praw ochronnych na znak towarowy wynikających z jego rejestracji jest ich nabycie, a nie uzyskanie po nabyciu znaku towarowego decyzji Urzędu Patentowego o udzieleniu prawa ochronnego.

Reasumując stanowisko Spółki w zakresie możliwości i momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od:

* nabytych w drodze darowizny, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym lub OHIM Alicante wspólnotowych znaków towarowych, których wartość początkowa została określona na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. - jest prawidłowe,

* znaków towarowych, będących w chwili darowizny w trakcie rejestracji zarówno w Urzędzie Patentowym jak i OHIM Alicante, po ich zarejestrowaniu przez pierwszą ze wspomnianych instytucji - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl