IBPBI/2/423-228/09/PP - Skutki podatkowe wniesienia wkładów do spółki w sytuacji gdy następuje ich zwrot komplementariuszowi występującemu ze spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-228/09/PP Skutki podatkowe wniesienia wkładów do spółki w sytuacji gdy następuje ich zwrot komplementariuszowi występującemu ze spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 9 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładów do spółki komandytowej w sytuacji gdy następuje ich zwrot komplementariuszowi występującemu z tej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładów do spółki komandytowej w sytuacji gdy następuje ich zwrot komplementariuszowi występującemu z tej spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wraz z innymi osobami fizycznymi zawiązała spółkę komandytową. Spółka została komplementariuszem spółki komandytowej. Zgodnie z umową spółki wszyscy wspólnicy zostali zobowiązani do wniesienia wkładów do spółki. Umowa spółki określiła również udział w przychodach, kosztach, zyskach i stratach każdego ze wspólników. Wartość wniesionych wkładów nie przekłada się na prawo do udziału w zyskach, tzn. przykładowo Spółka wniosła 100 tys. jako wkład, co stanowi np. 60% ogółu wniesionych wkładów natomiast posiada prawo do udziału w zyskach i stratach, przychodach i kosztach w wysokości 2%.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób należy potraktować wartość wniesionych wkładów w sytuacji, gdy komplementariusz wystąpi ze spółki komandytowej i te wkłady zostaną mu zwrócone...

Zdaniem Spółki uznając, iż wkład do spółki osobowej nie jest kosztem podatkowym w momencie podpisania umowy spółki, w sytuacji wystąpienia Spółki ze spółki komandytowej, należy zastosować art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. zwanej dalej "u.p.d.o.p."), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Z kolei na podstawie art. 5 ust. 2 u.p.d.o.p., zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z powyższej regulacji wynika, że przychód wspólnika z udziału w spółce osobowej, jak i koszty uzyskania tego przychodu ustala się na podstawie posiadanego przezeń udziału. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w żadnym z pozostałych artykułów nie reguluje zasad opodatkowania udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p. przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w r. podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. zwanej dalej "k.s.h.") w sprawach nieuregulowanych w dziale III tej ustawy do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej reguluje więc między innymi art. 65 w zw. z art. 103 k.s.h. Zgodnie z art. 65 § 1 k.s.h. w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. W myśl art. 65 § 2 k.s.h. jako dzień bilansowy przyjąć należy:

1.

w przypadku wypowiedzenia - ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia,

2.

w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości - dzień śmierci albo dzień ogłoszenia upadłości,

3.

w przypadku wyłączenia wspólnika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu - dzień wniesienia pozwu.

W myśl art. 50 § 1 k.s.h. udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

Mając na uwadze powyższe zasady zwrotu wkładu wspólnikowi występującemu ze spółki komandytowej stwierdzić należy, że wartość wkładu zwracanego nie zawsze będzie odpowiadać wartości wkładu wniesionego. Zwracany udział kapitałowy obliczany jest bowiem w oparciu o wartość zbywczą majątku spółki. W tej sytuacji wartość udziału nie musi być tożsama z wartością wkładu rzeczywiście wniesionego. Udział wypłacany wspólnikowi powinien uwzględniać wniesiony do spółki wkład oraz przy wypłacie wspólnikowi również nadwyżkę majątkową ponad wniesiony przez wspólnika wkład.

Zgodnie z art. art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "zwrot wydatków", natomiast zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego ("Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN 2003 r.), "zwrot" to oddanie, zwrócenie czegoś, spłata, a "wydatek" to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś. Zatem wyrażenie "zwrot wydatków" dotyczy kwot poniesionych przez podmiot, które następnie zostały temu podmiotowi zwrócone.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy wkład zwrócony przy wystąpieniu wspólnika ze spółki komandytowej będzie równy wartości wkładu wcześniej wniesionego, to wówczas na zasadzie art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. wartość otrzymanego wkładu nie będzie zaliczona do przychodów.

Nadmienić jednakże należy, że wkład zwrócony w części przekraczającej wartość wkładu wniesionego do spółki komandytowej będzie stanowić dla Spółki przychód z którego dochód będzie podlegał opodatkowaniu.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl