IBPBI/2/423-227/10/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-227/10/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów rolnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów rolnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 26 marca 2010 r. znak: IBPP1/443-111/10/AL, IBPBI/2/423-227/10/PC wezwano Spółkę o ich uzupełnienie. Braki zostały uzupełnione w dniu 12 kwietnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest firmą zajmującą się wywozem i unieszkodliwianiem odpadów (PKWiU: 90.00.23). Spółka zakupiła w 2002 r. grunty o łącznej powierzchni 21,05 ha. Są to grunty wyłącznie orne, zadrzewione i zakrzewione. W 2010 r. Spółka zamierza sprzedać całość gruntów rolnych.

Spółka spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli:

* nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne (w rozumieniu ustawy o podatku rolnym),

* łączna powierzchnia nieruchomości przekracza 1 ha,

* minęło 5 lat od daty nabycia nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sprzedaż gruntów będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka posiada od 2002 r. (8 lat) grunty (użytki) rolne. Do gruntów rolnych zalicza się: grunty orne, zadrzewione, zakrzewione itp. Łączna powierzchnia nieruchomości wynosi 21,05 ha. Dochód uzyskany ze sprzedaży gruntów korzystać powinien ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - zwanej dalej "u.p.d.o.p."), wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z treści powyższego przepisu wynika, że ustawodawca określił trzy przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia:

1.

podatnik dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze umowy sprzedaży,

2.

przedmiotem sprzedaży była całość lub część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,

3.

w momencie sprzedaży upłynęło 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z postanowień zawartych w art. 2 ust. 4 u.p.d.o.p. wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z przepisami art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, przy czym łączna powierzchnia tych gruntów przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, a stanowią one własność lub znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Jeśli natomiast chodzi o rozumienie pozostałych pojęć, które występują w przepisach art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., a nie są przez tę ustawę zdefiniowane, to zgodnie z zasadami wykładni systemowej, należy przyjąć znaczenie wynikające z przepisów regulujących daną materię. I tak odnośnie pojęcia "sprzedaż" należy przyjąć znaczenie nadane ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), tj. umowę uregulowaną w tytule XI Księgi trzeciej Kodeksu cywilnego.

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest firmą zajmującą się wywozem i unieszkodliwianiem odpadów (PKWiU: 90.00.23). Spółka zakupiła w 2002 r. grunty o łącznej powierzchni 21,05 ha. Są to wyłącznie grunty orne, zadrzewione i zakrzewione. W 2010 r. Spółka zamierza sprzedać całość gruntów rolnych.

Mając na uwadze obowiązujący stan prawny oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, iż o ile zbywane przez wnioskodawcę grunty zakwalifikowane jako użytki rolne w momencie sprzedaży stanowić będą gospodarstwo rolne (bądź jego część) w rozumieniu powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku rolnym, dochody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl