IBPBI/2/423-227/09/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-227/09/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 22 grudnia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 20 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków w związku z zaproszeniem gości na obchody 60-lecia Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków w związku z zaproszeniem gości na obchody 60-lecia Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 9 lutego 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. Biura w dniu 20 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Działa jako sportowa spółka akcyjna, której drużyna piłkarska uczestniczy w rozgrywkach ekstraklasy. Spółka osiąga przychody między innymi ze sprzedaży biletów na mecze piłki nożnej, sprzedaży praw medialnych, sprzedaży (transferu) praw do zawodników, sprzedaży pamiątek, czasopism i akcesoriów klubowych oraz świadczenia usług w zakresie reklamy. Celem propagowania marki klubu sportowego czyli Spółki, jako podatnika została rozpoczęta kampania promocyjna w mediach. Celem realizacji tego przedsięwzięcia została podpisana umowa z firmą, która zajęła się planowaniem strategii medialnej. Firma ta planuje i realizuje działania medialne zakupując dla Spółki czas antenowy oraz powierzchnie reklamowe. Reklama jest i będzie realizowana w telewizji, prasie, radiu, kinach, internecie i na bilbordach. Jednym z przedsięwzięć zrealizowanych w ramach tej kampanii były uroczystości związane z 60 leciem klubu. W ramach tych uroczystości, które odbyły się na stadionie użytkowanym przez klub zorganizowano pokaz ratownictwa górskiego, pokaz sztucznych ogni, przedstawienie dla dzieci, występ kabaretowy i na te imprezy był wstęp wolny. Zostali również zaproszeni goście (zawodnicy, działacze, byli zawodnicy oraz inne osoby związane z klubem). Dla zaproszonych gości zapewniono posiłki oraz napoje (w tym alkoholowe) oraz dla części z nich opłacono pobyt w hotelu oraz zwrócono koszty przejazdu na uroczystość i z powrotem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione wydatki w związku z zaproszonymi na obchody 60-lecia klubu gośćmi stanowią koszt uzyskania przychodu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem wnioskodawcy:

Wydatki poniesione bezpośrednio na rzecz zaproszonych gości nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Pomimo, że wydatek ten jest związany z przychodami Spółki, gdyż zaproszone osoby mogą mieć wpływ na kontrakty i umowy zawierane przez Spółkę, co wypełnia przesłankę określoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wydatek ten uznać należy za wydatek o charakterze reprezentacyjnym, który został wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu, to jest w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl