IBPBI/2/423-224/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-224/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Akademii, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 grudnia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: - czy koszty podróży (przejazd, nocleg) osób przebywających na zaproszenie należy traktować jako koszty reprezentacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Akademii o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

- czy koszty podróży (przejazd, nocleg) osób przebywających na zaproszenie należy traktować jako koszty reprezentacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 20 stycznia 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 27 stycznia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Akademia zaprasza na "Dni Jana Pawła II" osobę z Wielkiej Brytanii. Osoba ta przybywa jako gość, bez świadczenia jakiejkolwiek usługi na rzecz Akademii lub celem wygłoszenia wykładu na konferencji ale bez wynagrodzenia. Uczelnia nie zawiera z tą osobą żadnej umowy cywilnoprawnej. Akademia pokrywa koszt biletu dla gościa ze środków, uzyskanych od sponsorów na realizację imprezy "Dni Jana Pawła II".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty podróży (przejazd, noclegi) osób przybywających na zaproszenie, które nie uzyskują żadnego dochodu w związku z przyjazdem, należy traktować jako koszty reprezentacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych).

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty przejazdów czy noclegów osób, przybywających na zaproszenie, które nie uzyskują żadnego dochodu w związku z przyjazdem, należy traktować jako koszty reprezentacji, ponieważ Uczelnia nie jest zobligowana żadną umową do pokrywania tych kosztów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji reprezentacji. Zatem aby stwierdzić czy dany wydatek zakwalifikować do kosztów reprezentacji należy odwołać się do wykładni językowej pojęcia reprezentacja. "Słownik języka polskiego" pod redakcją profesora Stanisława Dubisza definiuje reprezentację jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Przenosząc tę definicję na grunt ustawy podatkowej, zgodnie z przyjętym od lat poglądem doktryny prawa podatkowego, należy uznać, że reprezentacja to występowanie w imieniu podatnika (firmy) wiążące się z okazałością, wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z utrzymaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Wobec powyższego należy uznać, iż taki charakter mają wydatki poniesione przez Akademię na rzecz zaproszonych gości nie będącymi jej pracownikami z tytułu podróży czyli powyższe wydatki są kosztami reprezentacji.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl