IBPBI/2/423-211/10/JS - Możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych oraz obowiązek złożenia deklaracji CIT-8.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-211/10/JS Możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych oraz obowiązek złożenia deklaracji CIT-8.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Organu 28 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

*

możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych,

*

istnienia obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i zapłaty należnego podatku

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

*

możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych,

*

istnienia obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i zapłaty należnego podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia prowadzi działalność rolniczą tj. uprawa pszenicy i kukurydzy oraz dział specjalny produkcji rolnej tj. fermowy tucz indyków. Po zakończeniu roku gospodarczego sporządza się bilans i ustala procentowy udział przychodów z działalności rolniczej i działu specjalnego produkcji rolnej. Dział specjalny produkcji rolnej stanowi 33,10%, zaś przychód z działalności rolnej stanowi 66,90% w strukturze dochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wskazanym, tj. gdy przychód z działalności rolniczej stanowi 66,90%, Spółdzielnia winna odprowadzać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółdzielnia zwolniona jest na podstawie art. 17 pkt 4e z opłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych, natomiast winna po zakończeniu roku sporządzić deklarację CIT-8, rozliczyć prawidłowo i odprowadzić do urzędu skarbowego należny podatek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Definicję działalności rolniczej zawiera art. 2 ust. 2 cyt. ustawy, w myśl którego działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

-licząc od dnia nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia prowadzi zarówno działalność rolniczą jak i działalność pozarolniczą (działy specjalne produkcji rolnej).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Kryteriami uprawniającymi podatników do skorzystania z ww. zwolnienia są występujące równocześnie okoliczności:

*

podatnik prowadzi zarówno działalność rolniczą, jak i pozarolniczą,

*

w roku poprzedzającym rok podatkowy bądź w pierwszym roku podatkowym prowadzenia nowo rozpoczętej działalności, udział przychodów z działalności rolniczej (ustalonych zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy), stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności prowadzonej przez podatnika,

*

podatnik osiąga dochody z działalności pozarolniczej,

*

dochód osiągnięty z działalności pozarolniczej jest przeznaczany na działalność rolniczą.

Zaistnienie wszystkich powyższych warunków, stanowi podstawę do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku. Decyzję o jego zastosowaniu podejmuje podatnik, uwzględniając stan faktyczny i treść powoływanych unormowań.

Zwolnienie przedmiotowe od podatku nie oznacza, że na podatniku korzystającym ze zwolnienia nie ciążą inne obowiązki wynikające z ustawy. Obowiązkiem takim, wynikającym z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest m.in. opłacanie zaliczek na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 25 ust. 1a ww. ustawy, zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1 za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego, podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego.

W art. 25 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidziany został wyjątek od wprowadzonej w ust. 1a zasady comiesięcznego (kwartalnego) wpłacania zaliczek.

Wyjątek ten, sprowadzający się do umożliwienia przesunięcia w czasie obowiązku płatności zaliczek (tak miesięcznych jak i kwartalnych) dotyczy:

*

podatników uzyskujących w roku podatkowym przychody z działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 oraz

*

podatników uzyskujących przychody także z innych źródeł, ale u których w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów wynosił co najmniej 50%.

Wymienieni podatnicy mogą wpłacać zaliczki, o których mowa w art. 25 ust. 1-1c, począwszy od dnia 20 października każdego roku. Regulacja ta dotyczy również przesunięcia terminu początkowego płatności zaliczek kwartalnych.

Powyższe uprawnienie wynika wprost z ustawy, a zatem podatnicy uzyskujący przychody z produkcji rolnej o określonej wysokości, mogą korzystać z tego prawa bez konieczności zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązek zawiadomienia odnosi się wyłącznie do tych podatników, którzy będą zamierzali skorzystać z kwartalnej metody rozliczania zaliczek i tylko w tym zakresie. Wysokość pierwszej zaliczki wpłacana, zgodnie z regulacją art. 25 ust. 2a ww. ustawy, w miesiącu październiku, ustalana jest od dochodu uzyskanego od początku roku podatkowego.

Zgodnie z art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że:

*

zaprzestał działalności albo

*

jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f

-jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy, na Wnioskodawcy ciąży obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego. W terminie tym podatnik obowiązany jest wpłacić podatek należny albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Uiszczone w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet podatku dochodowego są zaliczane na poczet zeznania rocznego.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że Spółdzielnia ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, o ile przeznaczy uzyskany dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na działalność rolniczą i złoży naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca ma również obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego oraz dokonania zapłaty podatku należnego albo różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w zakresie:

*

możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych,

*

istnienia obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i zapłaty należnego podatku

-stanowisko Spółdzielni jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43 300 Bielsko Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl