IBPBI/2/423-200/10/PC - Zaliczenie wydatków na pomoc prawną związaną z przekształceniem spółki kapitałowej do kosztów uzyskana przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-200/10/PC Zaliczenie wydatków na pomoc prawną związaną z przekształceniem spółki kapitałowej do kosztów uzyskana przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 listopada 2009 r.), uzupełniony w dniu 21 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na pomoc prawną związaną z przeprowadzeniem procesu połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na pomoc prawną związaną z przeprowadzeniem procesu połączenia spółek kapitałowych.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 10 grudnia 2009 r., znak: IBPB I/2/423-1357/09/PC, wezwano Spółkę o ich uzupełnienie. Braki zostały uzupełnione w dniu 21 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka przygotowuje się do połączenia ze Spółką A. Połączenie będzie przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w związku z art. 516 § 7 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Spółki A. na Spółkę z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki. W związku z powyższym Spółka przejmująca poniosła wydatki na pomoc prawną związaną z przygotowaniem procesu połączenia.

Realizując proces połączenia Spółka poniesie także wydatki między innymi na:

*

pomoc prawną związaną z realizacją procesu połączenia,

*

opłaty notarialne,

*

opłaty związane z ujawnieniem wpisów w KRS.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wydatki poniesione na pomoc prawną związaną z przygotowaniem procesu połączenia oraz wydatki, które będą ponoszone w związku z realizacją procesu połączenia między innymi na pomoc prawną, opłaty notarialne, opłaty za wpisy w KRS można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka wydatki na pomoc prawną związaną z przygotowaniem procesu połączenia spółek zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki, które Spółka będzie ponosić w związku z realizacją procesu połączenia między innymi na pomoc prawną, opłaty notarialne i opłaty za wpisy w KRS także będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe wydatki Spółka uznaje za koszty uzyskania przychodów pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, a dotyczące całokształtu działalności Spółki.

Poprzez przejęcie Spółki A zamierza zrealizować określone cele ekonomiczne m.in. poprawa sytuacji finansowej, pozyskanie dodatkowych źródeł przychodów, zwiększenie rentowności, poprawa płynności oraz cele organizacyjne takie jak uproszczenie formuł współpracy pomiędzy spółkami, lepszy nadzór nad majątkiem, ujednolicenie procesów zarządzania. Ponadto koszty te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania dotyczącego stanu faktycznego wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl