IBPBI/2/423-1722/10/AK - Wpływ różnic kursowych powstałych na skutek rozliczeń podatku VAT na powstanie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1722/10/AK Wpływ różnic kursowych powstałych na skutek rozliczeń podatku VAT na powstanie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania, czy różnice powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT będą stanowiły przychód podatkowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania, czy różnice powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT będą stanowiły przychód podatkowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się świadczeniem usług polegających na obróbce łopatek do silników samolotowych. Usługi te świadczy głównie kontrahentowi z Francji, a należności za nie ustala w walucie obcej i wystawia fakturę FV NP, tzn. fakturę bez stawki i kwoty podatku VAT (usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce). Łopatki do silników otrzymuje od klienta francuskiego, w Polsce poddaje je obróbce, po czym po zakończeniu usługi odsyła z powrotem do Francji.

Z uwagi na fakt, iż w 2008 r. przekroczono termin 90 dni na wywóz łopatek, na których usługa została wykonana i tym samym utracono prawo do wystawienia faktur FV NP - usługa niepodlegająca opodatkowaniu w Polsce, Spółka dokonała korekty wystawionych faktur, zmieniając stawkę VAT z "NP" na stawkę VAT 22%. Kwota podatku VAT na fakturach korygujących została wyrażona zarówno w walucie obcej, jaki i w walucie krajowej. Należność netto za wykonane usługi Spółka otrzymała w 2008 i 2009 r. (należność otrzymano przed wystawieniem faktur korygujących). Wartość podatku VAT została uiszczona przez kontrahenta w 2010 r. w walucie obcej - w tytule przelewu błędnie została opisana transakcja (kontrahent przywołuje numery faktur zapłaconych w 2008 i 2009 r., kwota przelewu odpowiada kwocie VAT do zapłaty wynikającej z faktur korygujących). Po dokonaniu przeliczenia na złote kwota podatku VAT zapłaconego przez klienta była wyższa niż kwota podatku VAT wskazanego na fakturach korygujących. Spółka rozlicza różnice kursowe według zasad podatkowych na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstałe w takim przypadku różnice będą stanowiły dla Spółki przychód podatkowy, który zwiększy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, różnice powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturach korygujących zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach nie będą stanowiły przychodu podatkowego. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 i pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT, jak i zwrócona podatnikowi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie stanowi przychodu podatkowego. Postanowienia art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do ustalania różnic kursowych od przychodów należnych i otrzymanych w walutach obcych. Ponieważ podatek VAT nie stanowi przychodu ani kosztu podatkowego, toteż art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 nie ma zastosowania w odniesieniu do kwot podatku VAT wyrażonych w walutach obcych.

Spółka stoi na stanowisku, iż różnice kursowe powstałe w odniesieniu do kwoty VAT nie spełniają definicji różnic kursowych zawartych w art. 15a ustawy, w związku z czym są neutralne podatkowo - nie wpływają na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Fakt, iż kontrahent błędnie opisał przelew, nie powinien wpłynąć na możliwość rozpoznania różnic kursowych w wyżej wymieniony sposób (kwota otrzymanego przelewu odpowiada kwocie podatku VAT wyrażonego na fakturach korygujących w walucie obcej, numery faktur przywołane w tytule przelewu zostały zapłacone i rozliczone).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stosownie do treści art. 9b ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1.

art. 15a, albo

2.

przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 u.p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Stwierdzić należy, iż co do zasady podatek od towarów i usług nie wywołuje skutków na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 9 u.p.d.o.p., za przychody nie uważa się należnego podatku od towarów i usług. Przychodem nie jest również, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 10 u.p.d.o.p., zwrócona różnica podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.p., podatku od towarów i usług, oprócz enumeratywnie wskazanych przypadków, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe regulacje stanowią praktyczną realizację zasady neutralności podatku od towarów i usług dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Skoro zatem co do zasady podatek od towarów i usług w zakresie podatku dochodowego nie może być uznany w znaczeniu podatkowym ani za przychód ani za koszt uzyskania przychodu to, tym samym do takiej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne tu - różnice wynikające z zastosowanych różnych kursów walut przy przeliczaniu podatku od towarów i usług na złote.

Mimo zatem, że w pewnych sytuacjach przy przeliczeniach walutowych kwot podatku od towarów i usług mogą powstać zyski bądź straty z tego tytułu to z wyraźnej woli ustawodawcy nie będą one mogły być zaliczone do podatkowej kategorii przychodu bądź kosztów uzyskania przychodu; pozostaną jedynie kategorią ekonomiczną.

Mając powyższe na uwadze, różnice powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturach korygujących nie będą stanowiły przychodu podatkowego. Fakt, iż kontrahent błędnie opisał przelew, nie wpływa na możliwość rozpoznania tych różnic.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl