IBPBI/2/423-165/11/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-165/11/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy Spółka, w związku z wypłatą na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu nabycia własnych akcji w celu ich umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia, jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

* czy Spółka jest uprawniona do zastosowania zwolnienia należności z tytułu umowy nabycia akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2011 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy Spółka, w związku z wypłatą na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu nabycia własnych akcji w celu ich umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia, jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,

* czy Spółka jest uprawniona do zastosowania zwolnienia należności z tytułu umowy nabycia akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka przewiduje możliwość dokonania dobrowolnego umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez Spółkę w trybie art. 359 kodeksu spółek handlowych. Możliwość dobrowolnego umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza jest przewidziana w statucie Spółki. W celu dokonania dobrowolnego umorzenia akcji walne zgromadzenie podjęłoby uchwałę o dobrowolnym umorzeniu akcji za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez Spółkę określając podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, a także sposób obniżenia kapitału zakładowego. Następnie umarzane akcje zostałyby nabyte przez Spółkę jako akcje własne do umorzenia w drodze umowy zawartej przez Spółkę z akcjonariuszem, którego akcje byłyby przedmiotem umorzenia. W wyniku zawartej umowy Spółka nabyłby prawa do akcji własnych do umorzenia, a akcjonariusz otrzymałby wynagrodzenie określone uchwała walnego zgromadzenia.

Akcjonariusz, który miałby otrzymać wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia i w związku procedurą dobrowolnego umorzenia akcji jest spółką utworzoną zgodnie z prawem duńskim, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Danii, to jest w państwie członkowskim unii europejskiej. Akcjonariusz ponadto posiada bezpośrednio 100% akcji Spółki i ta właśnie spółka miałaby być odbiorcą dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Akcjonariusz posiada także więcej niż 10% akcji Spółki nieprzerwanie od ponad dwóch lat.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy Spółka, w związku z wypłatą na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu nabycia własnych akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia akcji jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Czy Spółka jest uprawniona do zastosowania zwolnienia należności z tytułu umowy nabycia własnych akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego ich umorzenia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile akcjonariusz wykaże ze posiada siedzibę na terytorium państwa członkowskiego unii europejskiej certyfikatem rezydencji, a także jeśli zostaną spełnione wszystkie pozostałe warunki określone w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem Spółki:

W zakresie pytania nr 1 i 2 Spółka występuje jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

Ad. 1. W przypadku gdy nastąpi wypłata na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu zawarcia umowy nabycia akcji własnych w celu umorzenia za wynagrodzeniem w ramach umorzenia dobrowolnego akcji, Spółka będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwanej dalej "ustawą p.d.o.p.".

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód z umorzenia udziałów (akcji). Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy p.d.o.p. podatek dochodowy z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wynosi 19% uzyskanego przychodu, niemniej na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. przychody z dywidend oraz przychody z udziału w zyskach osób prawnych są zwolnione, o ile są spełnione warunki przewidziane w przedmiotowym przepisie.

Zdaniem Spółki, wykreślenie od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy p.d.o.p., nie ma znaczenia, dla oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego, bowiem przychód akcjonariusza z tytułu otrzymania wynagrodzenia z tytułu zawarcia umowy zbycia akcji na rzecz Spółki w celu umorzenia w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów jest przychodem z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy p.d.o.p.

Zgodnie z art. 359 § 1 i 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), zwanego dalej k.s.h., akcje mogą być umorzone gdy statut spółki tak stanowi. Do umorzenia dochodzi albo za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe), statut może też stanowić, że akcje ulegają umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie. Kodeks spółek handlowych przewiduje więc trzy sposoby umorzenia akcji: umorzenie dobrowolne, umorzenie przymusowe oraz umorzenie w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (nazywane w doktrynie "umorzeniem automatycznym"). Art. 359 § 2 k.s.h. reguluje szczegółowo procedurę umorzenia akcji i stanowi, że umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Natomiast art. 359 § 1 k.s.h. stanowi także, że przy umorzeniu dobrowolnym akcje są umarzane za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę. Z kolei art. 360 § 1 k.s.h. stanowi, że umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego.

Z powyższego wynika, że przepisy ustawy regulują szczegółowo czym jest instytucja umorzenia akcji, jakie są rodzaje umorzenia akcji oraz jakie czynności muszą zostać podjęte przez organy spółki, aby doszło do umorzenia akcji. Z cytowanych przepisów k.s.h. wynika także, że w przypadku umorzenia dobrowolnego, musi zostać podjęta najpierw uchwała walnego zgromadzenia ustalająca warunki umorzenia oraz określająca sposób obniżenia kapitału zakładowego, a następnie akcje muszą zostać zbyte przez akcjonariusza na rzecz spółki, która nabywa je w celu umorzenia.

W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji przepisy k.s.h. stanowią o wynagrodzeniu, a nie o zapłacie ceny. Zdaniem Spółki przesądza to, że nabycie przez nią akcji w celu ich umorzenia nie jest tożsame z umową sprzedaży uregulowaną w art. 535 kodeksu cywilnego bowiem nie występuje tu element ceny, który jest jednym z essentailia negotii umowy sprzedaży. Wynagrodzenie, o którym mowa w k.s.h. nie jest elementem przedmiotowo istotnym dla umorzenia dobrowolnego akcji, bowiem umorzenie dobrowolne może nastąpić za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia, co zależy od zgody akcjonariusza wyrażonej w uchwale walnego zgromadzenia. W przypadku nabycia akcji w wyniku umorzenia za wynagrodzeniem jego wysokość wynika z treści uchwały walnego zgromadzenia, co dodatkowo odróżnia umowę nabycia akcji własnych w celu umorzenia za wynagrodzeniem od umowy sprzedaży oraz przesądza, że dochód uzyskany z dobrowolnego umorzenia akcji w wyniku zawarcia umowy zbycia udziałów przez akcjonariusza na rzecz spółki w celu ich umorzenia stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy p.d.o.p.

Wnioskodawca uważa także, że wykreślenie od 1 stycznia 2011 r. art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy p.d.o.p. nie spowodowało zmiany w stanie prawnym w stosunku do stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2011 r. ponieważ każdy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) musi być jednocześnie dochodem z umorzenia udziałów (akcji), a więc podlega regulacji obowiązującego bez zmian art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy p.d.o.p.

Skoro bowiem zgodnie z k.s.h. umorzenie akcji może przybrać trzy formy: umorzenia dobrowolnego, przymusowego oraz tzw. automatycznego, to każdy z dochodów uzyskanych z któregokolwiek z tych rodzajów umorzenia pozostaje zawsze dochodem z umorzenia akcji.

Ponadto, w przypadku umorzenia dobrowolnego, przepisy k.s.h. wymagają aby akcjonariusz przeniósł na spółkę akcje, które następnie spółka umorzy, a akcjonariuszowi spółka wypłaci wynagrodzenie. Oznacza to, że dokonując dobrowolnego umorzenia akcji, zawsze mamy do czynienia z przeniesieniem akcji przez akcjonariusza na spółkę. Zdaniem Spółki, obowiązujący do 31 grudnia 2010 r. przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy p.d.o.p. stanowił w istocie superfluum, bowiem zakres hipotezy tego przepisu zawierał się w całości w hipotezie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy p.d.o.p. Nie ma bowiem innej możliwości, aby Spółka nabyła swoje akcje w celu umorzenia, jak tylko w wyniku wykonania uchwały o umorzeniu dobrowolnym akcji.

Wobec przedstawionych argumentów, Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku ww. pytania, które Spółka kieruje jako płatnik, wynagrodzenie, które wypłaci w wyniku nabycia udziałów własnych do zbycia w celu ich umorzenia, będzie stanowić dochód akcjonariusza z umorzenia akcji, a więc także dochód z udziału w zyskach osób prawnych, co z kolei spowoduje, że Spółka będzie płatnikiem podatku dochodowego w imieniu podatnika (akcjonariusza).

Ad. 2. Zdaniem Spółki, jest ona uprawniona do zastosowania zwolnienia należności z tytułu umowy nabycia akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia akcji, ponieważ dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia w związku z umorzeniem akcji stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych i Spółka wypłacająca to wynagrodzenie na rzecz akcjonariusza jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wobec tego, zdaniem Spółki, jeśli są spełnione przesłanki do zwolnienia akcjonariusza z podatku z udziału w zyskach osób prawnych, Spółka musi takie zwolnienie zastosować.

Dodać należy, że jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego akcjonariusz, który miałby otrzymać wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki jest spółką utworzoną zgodnie z prawem duńskim, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Danii (będącej państwem członkowskim Unii Europejskiej), akcjonariusz ponadto posiada bezpośrednio 100% akcji Spółki i jest on odbiorcą dochodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych. Ponadto, akcjonariusz posiada więcej niż 10% akcji spółki nieprzerwanie od ponad dwóch lat. Wobec powyższego, jeśli dodatkowo udokumentuje miejsce swojej siedziby certyfikatem rezydencji, to dochód, który akcjonariusz uzyska z odpłatnego zbycia akcji w celu ich umorzenia w związku z umorzeniem dobrowolnym akcji będzie zwolniony od podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: "u.p.d.o.p."), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. stanowił, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Natomiast, stosownie do art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p., osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka przewiduje możliwość dokonania dobrowolnego umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez Spółkę. Podstawą takiego działania będzie art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Z ww. opisu wynika także, że Spółka zamierza nabyć od akcjonariusza za wynagrodzeniem własne akcje celem ich umorzenia. Tak przedstawione zdarzenie przyszłe zostało objęte hipotezą powołanego wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.

Należy wszakże zauważyć, że ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 z późn. zm. dalej: ustawa zmieniająca), ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. został uchylony (art. 2 pkt 4 ustawy zmieniającej). W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość czy w świetle powyższej zmiany, w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, ciążą na niej obowiązki płatnika oraz czy w rozpatrywanej sprawie znajdzie zastosowanie zwolnienie o jakim mowa w art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. Przedstawiając własne stanowisko do tak zarysowanej kwestii prawnej Spółka uznała, że uchylenie ww. przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., pozostaje bez wpływu na zakwalifikowania dochodów uzyskanych przez akcjonariusza (a co za tym idzie obowiązków Spółki jako płatnika), jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. W ocenie Spółki przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe mieści się bowiem w dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., który pozostał w niezmienionym brzmieniu.

Zgodnie z tym przepisem, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z takim stanowiskiem Spółki nie sposób się zgodzić. Przechodząc do oceny stanowiska Spółki, należy przede wszystkim wskazać, że uchylony ustawą zmieniającą art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., został wprowadzony do u.p.d.o.p. przez art. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179). Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 u.p.d.o.p. (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002 r.), dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym: dochód z umorzenia udziałów lub akcji, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego lub akcyjnego albo funduszu udziałowego w spółdzielniach, a także dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Jak z powyższego wynika, dochód z umorzenia udziałów lub akcji, który od 1 stycznia 2003 r. został ujęty w odrębnej jednostce redakcyjnej, tj. w art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., był kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych już przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. Gdyby zatem hipoteza art. 10 ust. 1 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r. i art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. aktualnie obowiązującej, była taka sama zbędną byłaby zmiana dokonana ustawą z 27 lipca 2002 r., w której jako oddzielny tytuł z którego osiągane są dochody z udziału w zyskach osób prawnych wskazano art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. Takie założenie wyklucza racjonalność ustawodawcy w procesie tworzenia prawa. Skoro jednak ww. zmiana nastąpiła, oznacza to, że w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.d.o.p. (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.) mowa jest o dwóch różnych zdarzeniach, które chociaż wywołują ten sam skutek w postaci kwalifikacji dochodu osiągniętego z zaistnienia tych zdarzeń do dochodów z udziału w zyskach osoby prawnej, to jednak są odrębnymi dyspozycjami normującymi kwestie opodatkowania dochodów z różnych zdarzeń prawnopodatkowych.

Pogląd taki powszechnie przyjęty jest w doktrynie czego potwierdzeniem jest np. komentarz do ustawy z dnia 27 lipca 2002 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (M. Chudzik, Wydawnictwo LEX).

Wykreślenie przez ustawę zmieniającą art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. odnosi ten skutek, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki, w celu ich umorzenia przestaje być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych; w konsekwencji przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., generuje "zwykły" dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.

Powołany wcześniej art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. nakłada na Spółkę obowiązki płatnika jedynie w sytuacjach przewidzianych w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p., który w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania, oraz w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., tj. w sytuacjach osiągnięcia dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Jak wyżej wykazano, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, nie mamy do czynienia z osiągnięciem przez akcjonariusza Spółki dochodu z udziału w zyskach osób prawnych a więc na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zastosowania w niniejszej sprawie zwolnienia o jakim mowa w powołanym wcześniej art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.

Biorąc pod uwagę powyższe wywody należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie ustalenia:

* czy Spółka, w związku z wypłatą na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu nabycia własnych akcji w celu ich umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia akcji, jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,

* czy Spółka jest uprawniona do zastosowania zwolnienia należności z tytułu umowy nabycia akcji w celu umorzenia na skutek dobrowolnego umorzenia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

- jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 będzie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl