IBPBI/2/423-1599/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1599/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP w dniu 18 grudnia 2009 r., uzupełnionym w dniu 5 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki jawnej (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki jawnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 2 marca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-1599/09/SD, IBPBI/1/415-1124/09/AB wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 5 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółką zarządzającą Międzynarodowym Portem Lotniczym, na terenie którego prowadzi działalność Spółka jawna, powołana jako Spółka cywilna w 1996 r., a następnie przekształcona w Spółkę jawną w 2001 r. Struktura własnościowa Spółki jawnej to: Wnioskodawca 51%, Spółka akcyjna A 28,33% oraz trzy osoby fizyczne z udziałem 6,89% każda. Spółka jawna dokonała nakładów budowlanych na gruncie dzierżawionym od Spółki. Spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT, natomiast wszyscy wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w Spółce jawnej. Spółka jawna zaciągając kredyt bankowy, przed laty poniosła nakłady budowlane i zakupiła środki trwałe. W wyniku tego zostały wypracowane zyski (opodatkowane przez każdego Wspólnika proporcjonalnie do wniesionego udziału), na wypłatę których Spółka jawna nie posiadała wystarczających środków pieniężnych. Spółka ta w zasadzie w każdym roku realizowała wypłatę zysków z lat poprzednich z opóźnieniem. Zyski nie były przeznaczone dla tej Spółki, a jedynie był przesunięty termin ich wypłaty. Przedmiotem działalności Spółki jawnej jest wynajem pomieszczeń biurowych i magazynowych w budynku wybudowanym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego (na gruncie dzierżawionym od zarządzającego portem lotniczym - Spółki). Przed 30 czerwca 2008 r. wpłynęły do Spółki jawnej i pozostałych Wspólników wypowiedzenia umowy spółki od czterech Wspólników. Spółka podjęła decyzję o nie wypowiadaniu umowy spółki, co było podyktowane zapisami w umowie dzierżawy. Zgodnie z umową Spółki, wypowiedzenie następuje z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na ostatni dzień roku obrotowego. Zgodnie z przepisami k.s.h. oraz zgodnie z § 15 pkt 1 umowy Spółki, w momencie pozostania jednego Wspólnika następuje rozwiązanie Spółki jawnej i jej likwidacja.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. zostało otwarte postępowanie likwidacyjne. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział VIII Gospodarczy KRS jedynym Wspólnikiem i Likwidatorem od 1 stycznia 2009 r. jest Spółka.

Spółka wpłaca zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Likwidowana Spółka nadal uzyskuje przychody i ponosi koszty. W trakcie postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony majątek Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany po 1 stycznia 2009 r. przez likwidowaną Spółkę jawną jest dochodem do opodatkowania przez wszystkich pięciu Wspólników aż do momentu ukończenia postępowania likwidacyjnego, czy tylko dochodem jednego Wspólnika, który pozostał i jest likwidatorem... (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)

Zdaniem Spółki:

Z dniem otwarcia postępowania likwidacyjnego Spółka jawna nie zaprzestała działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Ze względu na fakt, iż wypowiedzenia umowy spółki przez czterech Wspólników, spowodowały konieczność otwarcia postępowania likwidacyjnego, zdaniem Spółki, wszyscy Wspólnicy partycypują w przychodach i kosztach od momentu otwarcia postępowania likwidacyjnego, aż do dnia zakończenia postępowania likwidacyjnego tj. do dnia wyrejestrowania spółki z KRS, tzn. są obciążeni podatkiem dochodowym od dochodu uzyskiwanego w trakcie trwania postępowania likwidacyjnego tj. uzyskują przychody z działalności gospodarczej likwidowanej spółki, uzyskują przychód ze sprzedaży nakładów i środków trwałych, ponoszą koszty związane z prowadzoną działalnością ze sprzedażą nakładów i środków trwałych, koszty postępowania likwidacyjnego (obsługa księgowa, koszty ewentualnych odszkodowań). Sprzedaż przez likwidowaną Spółkę nakładów budowlanych spowoduje nie tylko uzyskanie przychodu ze sprzedaży, ale i wygaśnięcie przychodów dla Spółki z tytułu najmu w związku z koniecznością rozwiązania tych umów oraz spowoduje nie ponoszenie kosztów związanych z funkcjonowaniem budynku. Natomiast będą do poniesienia koszty, aż do momentu wyrejestrowania Spółki (najem lokalu, po sprzedaży nakładów, wynagrodzenie Gł. Księgowego, koszty bankowe, koszty sądowe).

W związku z powyższym zdaniem Spółki, dochody od 1 stycznia 2009 r. (tekst jedn. od dnia otwarcia postępowania likwidacyjnego), do momentu całkowitego wyrejestrowania Spółki jawnej, powinny być opodatkowane proporcjonalnie do udziału w spółce przez wszystkich pięciu Wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z art. 58 pkt 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), rozwiązanie spółki powoduje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika.

W myśl natomiast art. 67 § 2 k.s.h., w przypadku wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości wspólnika porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu rozwiązania spółki wymaga zgody odpowiednio wierzyciela lub syndyka. Stosownie do treści art. 81 § 1 k.s.h., likwidatorzy sporządzają bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji.

Zgodnie z art. 82 k.s.h., z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Rzeczy wniesione przez wspólnika do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami". Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

k.

s.h. nie przyznaje spółkom osobowym, w tym spółce jawnej, osobowości prawnej. Z uwagi na powyższe spółka osobowa na gruncie podatków dochodowych nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników. Nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki.

W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu wg przepisów ustawy z dnia:

* 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

* 15 lutego 1992 r. i podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Artykuł 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., dodaje ponadto, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z wyjątkiem art. 5 w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest przepisów, które wprost odnosiłyby się do spółek osobowych.

Ze zdarzenia przyszłego wynika, iż z dniem 1 stycznia 2009 r. zostało otwarte postępowanie likwidacyjne. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział VIII Gospodarczy KRS jedynym Wspólnikiem i Likwidatorem od 1 stycznia 2009 r. jest Spółka. Likwidowana Spółka nadal uzyskuje przychody i ponosi koszty. W trakcie postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony majątek Spółki.

Jak już ustalono powyżej rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

W świetle powyższych przepisów, do momentu wykreślenia Spółki jawnej z rejestru Spółka jako jej wspólnik, powinna alokować uzyskane przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów zgodnie z ww. art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce jawnej.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania wymienionego we wniosku jako pierwsze w zakresie pozostałych wspólników spółki jawnej oraz pytania oznaczonego jako drugie i trzecie wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl