IBPBI/2/423-159/13/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-159/13/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polską spółką należącą do międzynarodowej grupy farmaceutycznej. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest spółka z siedzibą w Holandii. W związku z ekspansją grupy w Polsce Wnioskodawca w 2012 r. nabył od podmiotu trzeciego 100% udziałów w sp. z o.o. (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego).

Obecnie planowana jest restrukturyzacja spółki z o.o. poprzez jej podział przez wydzielenie. Wydzieleniu podlegałaby działalność sprzedażowa do innej spółki w ramach procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "k.s.h.").

Planowany podział jest wynikiem polityki grupy, zgodnie z którą działalność sprzedażowa powinna być prowadzona przez odrębne spółki. Na moment rejestracji podziału sp. z o.o. będzie prowadzić dwa rodzaje działalności:

* działalność produkcyjną polegającą na wytwarzaniu produktów leczniczych (surowców recepturowych) w rozumieniu art. 2 pkt 42 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne, oraz

* działalność sprzedażową obejmującą dystrybucję produktów leczniczych, wyrobów medycznych i materiałów pomocniczych.

Obie działalności stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4e pkt 4 u.p.d.o.p. W konsekwencji podział będzie neutralny podatkowo.

Dodatkowo, w przypadku Polski planowane jest prowadzenie działalności produkcyjnej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Oznacza to, że planowana restrukturyzacja umożliwi rozdzielenie działalności, która będzie prowadzona w ramach specjalnej strefy ekonomicznej (tekst jedn.: produkcja) od pozostałej działalności (tekst jedn.: sprzedaż). Zabieg ten istotnie ułatwi zarządzanie oboma rodzajami działalności prowadzonymi obecnie przez sp. z o.o. oraz umożliwi dalszy rozwój.

Podział sp. z o.o. będzie wiązał się z obniżeniem kapitału zakładowego tej spółki, w wyniku którego obniżona zostanie wartość nominalna udziałów (tekst jedn.: liczba udziałów pozostanie na dotychczasowym poziomie). W związku z podziałem obniżone zostaną również kapitały rezerwowy/zapasowe w sp. z o.o. Ostatnim etapem wewnątrzgrupowej restrukturyzacji będzie sprzedaż wszystkich udziałów w sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie sprzedaży udziałów w sp. z o.o. Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów w sp. z o.o. w wysokości ceny jaką Wnioskodawca zapłacił w 2012 r. podmiotowi trzeciemu za udziały w sp. z o.o....

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie sprzedaży udziałów w sp. z o.o. będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów w sp. z o.o. w wysokości ceny jaką zapłacił w 2012 r. podmiotowi trzeciemu za udziały w sp. z o.o.

Zgodnie z art. 15. ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, iż podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów. Prawo takie przysługuje mu jednak dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia.

u. p.d.o.p. nie zawiera żadnych regulacji, które nakazywałyby rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w innej wysokości, w przypadku gdy pomiędzy dniem ich nabycia i sprzedaży doszło do obniżenia wartości nominalnej udziałów w spółce i/lub jej kapitału rezerwowego/zapasowego. W związku z tym należy stwierdzić, iż obniżenie kapitałów spółki dokonane w związku z jej podziałem pozostaje bez wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów jakie zbywca takich udziałów będzie miał prawo rozpoznać w momencie sprzedaży tych udziałów.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo Minister Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej 9 marca 2011 r. (IPPB3/423-868/10-3/AG) zgodził się z wnioskodawcą, który stwierdził, że "proporcjonalne obniżenie wartości nominalnej każdej akcji spółki S. S.A. w wyniku podziału S. S.A. poprzez wydzielenie ZCP do spółki przejmującej nie wpływa na wysokość kosztów nabycia lub objęcia, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów". Podobne stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji z 7 listopada 2007 r. (ILPB3/423-68/07-2/HS).

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w momencie sprzedaży udziałów w sp. z o.o. będzie On uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów w sp. z o.o. w wysokości ceny jaką zapłacił w 2012 r., podmiotowi trzeciemu za udziały w sp. z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - zwanej dalej "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą zawarty został w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Użyte przez ustawodawcę określenie "wydatków na objęcie lub nabycie" oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów (akcji), tj. takie, bez których poniesienia skuteczne objęcie lub nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe. Do wydatków na objęcie lub nabycie zaliczyć zatem należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z objęciem lub nabyciem udziałów. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów i pod warunkiem, że spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nabył w 2012 r. od podmiotu trzeciego 100% udziałów w sp. z o.o. Po restrukturyzacji spółki z o.o. Wnioskodawca sprzeda nabyte wcześniej udziały. Wnioskodawca będzie zatem uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w momencie sprzedaży udziałów w sp. z o.o., wydatków na ich nabycie w wysokości ceny jaką zapłacił w 2012 r. podmiotowi trzeciemu za te udziały.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl