IBPBI/2/423-1505/13/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1505/13/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 13 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 listopada 2013 r.), uzupełnionym 5 lutego 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w stosunku do działalności zawartej w opisie zdarzenia przyszłego, podatnikowi będzie przysługiwało zwolnienie od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w stosunku do działalności zawartej w opisie zdarzenia przyszłego, podatnikowi będzie przysługiwało zwolnienie od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 stycznia 2014 r. Znak: IBPBI/2/423-1505/13/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 5 lutego 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik prowadzi działalność na terenie strefy ekonomicznej nas podstawie zezwoleń z 22 stycznia 2009 r. i 3 lutego 2010 r.

Zakres obydwu zezwoleń obejmuje m.in. działalność w zakresie:

* produkcji baterii łazienkowych i kuchennych oraz zaworów (PKWiU dział 28, klasa 28.14),

* usług nakładania powłok na metale (PKWiU dział 25, klasa 25.61).

Produkcja baterii i zaworów jest procesem wieloetapowym obejmującym w kolejności: odlewanie półfabrykatów, obróbkę mechaniczną półfabrykatów, obróbkę powierzchniową półfabrykatów polegającą na nakładaniu powłok dekoracyjnych z chromu i niklu oraz montaż półfabrykatów w wyrób gotowy. Cały ten proces odbywa się na wyodrębnionych organizacyjnie wydziałach produkcyjnych.

Obecnie podatnik zamierza zakupić nowoczesne urządzenie do nakładania powłok dekoracyjnych (tzw. automat galwanizerski). Automat, który zamierza podatnik kupić jest używany i obecnie jest zlokalizowany u dotychczasowego użytkownika (potencjalnego sprzedawcy) poza terenem strefy ekonomicznej. Zdolności produkcyjne automatu są na tyle duże że podatnik, o ile pozwolą na to uwarunkowania ekonomiczne, rozważa możliwość wykonywania również odrębnych usług pokrywania dekoracyjnego. Automat, to zespół wielu powiązanych urządzeń podstawowych i pomocniczych (głównie sterowniczych). Analiza przeprowadzona przez podatnika wykazała, że koszty związane z przeniesieniem automatu do miejsca prowadzenia jego działalności (teren strefy) będą na tyle duże, że podważą ekonomiczną opłacalność takiego przedsięwzięcia. W związku z tym podatnik zamierza po dokonaniu zakupu, wynająć od sprzedającego pomieszczenia, w których obecnie znajduje się automat i prowadzić w nich swoją działalność produkcyjną, wykorzystując przedmiotowy automat.

Podatnik zamierza przedmiotową działalność zamknąć w formie organizacyjnej wydziału produkcyjnego z przypisanym doń majątkiem, kadrą zarządzająca oraz pracownikami produkcyjnymi. Powstała jednostka będzie również wyodrębniona kosztowo w księgach rachunkowych podatnika. Realizacja tego zamierzenia spowoduje, że podatnik będzie prowadził działalność zarówno na terenie strefy ekonomicznej, jak i poza nią.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku z 3 lutego 2014 r. - data wpływu do tut. BKIP 5 lutego 2014 r.):

Czy w stosunku do działalności zawartej w opisie zdarzenia przyszłego, podatnikowi będzie przysługiwało zwolnienie od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 3 lutego 2014 r. - data wpływu do tut. BKIP 5 lutego 2014 r.), dochody z działalności, o której mowa w opisie zdarzenia przyszłego, nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Przy czym, jak określa to art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie takie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Jak więc wynika, z przytoczonych przepisów, podstawowym warunkiem zwolnienia jest łączne spełnienie następujących warunków:

1.

uzyskiwanie dochodów z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu,

2.

prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Wprawdzie przedmiotem opisanej przyszłej działalności podatnika będą procesy produkcyjne mieszczące się w przedmiotowym zakresie zezwoleń, jednak będą one realizowane poza terenem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie będzie więc spełniony warunek drugi.

Wyklucza to możliwość zwolnienia z podatku dochodów z opisywanej działalności i powoduje obowiązek opodatkowania ich na zasadzie ogólnej. W konsekwencji z przedmiotowego zwolnienia będą korzystać wyłącznie dochody uzyskiwane z działalności objętej zezwoleniami i prowadzonej w zakładzie produkcyjnym położonym na terenie strefy ekonomicznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl