IBPBI/2/423-1473/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1473/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 7 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego w związku z nabyciem nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego w związku z nabyciem nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 28 października 2009 r. znak: IBPBI/2/423-1039/09/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 2 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydobycia i przetwórstwa kamienia wapiennego oraz produkcji mączki wapiennej na potrzeby przemysłu i rolnictwa.

Spółka dla zapewnienia zasobów surowca do produkcji oraz dla sprawnego przemieszczania surowca z kopalni na produkcję podejmuje szereg działań mających na celu pozyskanie gruntów dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Są to grunty, pod którymi zgodnie z przeprowadzanymi ekspertyzami znajdują się pokłady surowca, który może być wykorzystywany przez Spółką w produkcji oraz grunty przeznaczone pod budowę drogi z kopalni do zakładu produkcyjnego.

Dnia 30 kwietnia 2008 r. Spółka zawarła ze Spółką Z w formie aktu notarialnego umowę dzierżawy części działki o powierzchni 1,40ha, stanowiącej nieruchomość rolną.

Tego samego dnia tj. 30 kwietnia 2008 r. Spółka zawarła ze Spółką Z przedwstępną umowę sprzedaży powyżej opisanej części działki o powierzchni 1,40ha. Strony postanowiły, że przyrzeczona umowa sprzedaży zostanie zawarta w terminie dwóch miesięcy od spełnienia się wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, nie później jednak niż do 31 grudnia 2015 r.

Jednym z warunków zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży jest uzyskanie przez Spółkę zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie powyższej nieruchomości. W roku 2008 Spółka wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zezwolenie na nabycie przedmiotowej nieruchomości, jednakże do chwili obecnej nie uzyskała takiego zezwolenia.

Strony określiły, że cena sprzedaży brutto nieruchomości równa będzie kwocie wyliczonej według wzoru: Cena brutto = 133.000 zł- (A x 2.660 zł), gdzie litera "A" oznacza liczbę pełnych lat, od dnia zawarcia niniejszej umowy, do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność przedmiotu sprzedaży. Cenę sprzedaży Kupujący zapłaci Sprzedającemu w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność przedmiotu sprzedaży.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jeżeli dojdzie do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, to czy w wartości początkowej środka trwałego, czyli nabytej nieruchomości należy uwzględnić cenę zapłaconą Sprzedającemu, wyliczoną według wzoru podanego w opisie stanu faktycznego, a więc bez uwzględniania rat czynszu dzierżawnego ponoszonych w latach poprzedzających rok, w którym dokonano przeniesienia własności... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Art. 16g ust. 3 ww. ustawy za cenę nabycia uważa kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...). Spółka uważa, że w przypadku zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w wartości początkowej nabytej nieruchomości (gruntu) winna być uwzględniona cena zapłacona Sprzedającemu, wyliczona według wzoru podanego w opisie stanu faktycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ustawa o p.d.o.p.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Stosownie do przepisów art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p., za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Reasumując, do wartości początkowej nabytego środka trwałego należy zaliczyć kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o ewentualne wydatki związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy uznać, iż wartość początkową środka trwałego, stanowić będzie cena zapłacona sprzedającemu.

Stanowisko Spółki, należy uznać zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydano odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl