IBPBI/2/423-1454/10/MS - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie wykonania usługi wydatków związanych z przygotowaniem produkcji opakowań.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1454/10/MS Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie wykonania usługi wydatków związanych z przygotowaniem produkcji opakowań.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 20 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie wykonania usługi wydatków związanych z przygotowaniem produkcji opakowań - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie wykonania usługi wydatków związanych z przygotowaniem produkcji opakowań.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia jest producentem wyrobów cukierniczych trwałych. Zleca producentowi opakowań ich wykonanie na podstawie projektu graficznego. Firmy obciążają Spółdzielnię jednorazowo kosztami wykonania oprzyrządowania do zleconej produkcji np. matrycami, wykrojnikami, kliszami, itp. W zależności od złożoności projektu oprzyrządowanie zawiera zróżnicowaną ilość elementów - im mniej barw tym mniej matryc i wartość usługi mniejsza.

Na podstawie projektu Spółdzielni firma sporządza i przedkłada do akceptacji Spółdzielni. Na tym etapie współpracy Spółdzielnia może wnieść uwagi i zmiany do projektu. Po akceptacji Spółdzielni zleceniobiorca może przystąpić do druku opakowań. Jednocześnie Spółdzielnia jest obciążana jednorazowo kosztami przygotowalni: matryc, wykrojników, itp.

Często zachodzi potrzeba zmiany opakowań, która wynika ze zmiany przepisów prawnych, np. znakowanie wartością odżywczą lub zawartością alergenów. Wówczas Spółdzielnia ponownie jest zmuszana pokryć jednorazowo koszty przygotowalni nowych matryc do druku. Spółdzielnia nadmienia, że wybór firm świadczących usługi odbywa się na zasadzie zapytań ofertowych i nie jest związana umowami handlowymi. Całość oprzyrządowania znajduje się u producenta i służy do produkcji tylko na cele Spółdzielni. Spółdzielnia nie jest w stanie określić czasu stosowania danego rodzaju opakowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione koszty związane z przygotowaniem produkcji opakowania Spółdzielnia może zaliczyć jednorazowo w koszty w miesiącu ich poniesienia.

Zdaniem Wnioskodawcy, są to koszty związane z przygotowaniem nowego opakowania. Koszty te nie można przyporządkować do danej dostawy opakowań. W cenie opakowania nie są wkalkulowane koszty przygotowalni. Zdaniem Spółdzielni, jest to koszt usługi poniesiony w momencie jej wykonania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia jest producentem wyrobów cukierniczych. Spółdzielnia zleca producentowi opakowań ich wykonanie na podstawie projektu graficznego. Firmy obciążają Spółdzielnię jednorazowo kosztami wykonania oprzyrządowania do zleconej produkcji np. matrycami, wykrojnikami, kliszami, itp. Często zachodzi potrzeba zmiany opakowań, która wynika ze zmiany przepisów prawnych. Wówczas Spółdzielnia ponownie jest zmuszana pokryć jednorazowo koszty przygotowalni nowych matryc do druku. Wybór firm świadczących usługi odbywa się na zasadzie zapytań ofertowych, gdyż Spółdzielnia nie jest związana umowami handlowymi. Całość oprzyrządowania znajduje się u producenta i służy do produkcji tylko na cele Spółdzielni. Spółdzielnia nie jest w stanie określić czasu stosowania danego rodzaju opakowania.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż ponoszone przez Spółdzielnię wydatki związane z przygotowaniem produkcji opakowań spełniają definicję kosztu uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

W celu ustalenia momentu potrącalności przedmiotowych wydatków należy prawidłowo określić ich charakter. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje bowiem dwie kategorie kosztów:

* koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami,

* koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Pośrednie koszty uzyskania przychodów to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika - brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (innego niż koszt bezpośrednio związany z przychodami), z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Z powyższego wynika, że poniesienie ww. kosztu podatkowego to moment jego ujęcia w księgach (zaksięgowania).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie brak jest możliwości przypisania powyższych wydatków do konkretnych przychodów. Zatem wydatki związane z przygotowaniem produkcji opakowania jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, będą podlegały zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia - a więc w momencie zaksięgowania (ujęcia) w prowadzonych księgach handlowych.

Reasumując, stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku, iż koszty związane z przygotowaniem nowego opakowania będą potrącalne w momencie wykonania usługi - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl