IBPBI/2/423-14/09/MS - Czy odsetki od pożyczek przekazane na zwiększenie kapitału zakładowego stanowią koszty uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-14/09/MS Czy odsetki od pożyczek przekazane na zwiększenie kapitału zakładowego stanowią koszty uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 7 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez jej udziałowców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez jej udziałowców.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Udziałowcy Spółki z o.o. udzielili Spółce w latach 2001 do 2008 pożyczek. W 2009 r. zamierzają podjąć uchwałę o konwersji wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek wraz z odsetkami na udziały w kapitale zakładowym Spółki, ale bez utworzenia nowych udziałów, a jedynie zwiększenie wartości nominalnej posiadanych udziałów. Powyższe nastąpi na skutek jednostronnego oświadczenia woli, poprzez zaliczenie wierzytelności na wzrost kapitału zakładowego (wzrost wartości udziałów wspólników).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z przedmiotowej transakcji odsetki od pożyczek przekazane na zwiększenie kapitału zakładowego stanowią koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy:

Udziałowcy Spółki z o.o. którzy udzielili Spółce pożyczek mogą podjąć uchwałę o konwersji wierzytelności z tytułu pożyczek wraz z odsetkami na udziały w kapitale Spółki, ale bez utworzenia nowych udziałów, a jedynie przez zwiększenie wartości nominalnej posiadanych udziałów. W takim przypadku wydanie wierzycielowi udziałów zamiast spłaty zobowiązania powoduje - zgodnie z art. 453 k.c. - wygaśnięcie zobowiązania. W wyniku zamiany wierzytelności udziałowcy uzyskują udziały o wartości odpowiadającej wielkości pożyczki z odsetkami naliczonymi na dzień konwersji. Stosownie bowiem do art. 36 ust. 2c ustawy o rachunkowości, kapitały własne powstałe z zamiany pożyczek na udziały ujmuje się w wartości nominalnej tych pożyczek - po uwzględnieniu odsetek naliczonych i niezapłaconych do dnia zamiany, które nie będą wypłacone. Zatem zdaniem Spółki odsetki należne udziałowcom przeznaczone na zwiększenie kapitału zakładowego poprzez zwiększenie wartości posiadanych udziałów powodujące wygaśniecie zobowiązania, stanowią koszt uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p.") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu lub utrzymania źródła tego przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika i źródłem tych przychodów musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, iż dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone przez podatnika odsetki od zobowiązań (w szczególności od pożyczek/kredytów), pod warunkiem, że wiążą się one z jego przychodami. Obciążenie finansowe z tytułu odsetek musi być zatem faktycznie poniesione przez podatnika. W związku z tym nie stanowią kosztów podatkowych spełniające warunek związku z przychodami odsetki niezapłacone lub umorzone.

Z opisanego powyżej zdarzenia przyszłego wynika, iż udziałowcy, którzy udzielili Spółce pożyczek zamierzają podjąć uchwałę o konwersji wierzytelności z tytułu tych pożyczek wraz z odsetkami na udziały w kapitale zakładowym Spółki, ale bez utworzenia nowych udziałów, a jedynie poprzez zwiększenie wartości nominalnej posiadanych udziałów. Powyższe nastąpi poprzez zaliczenie wierzytelności na wzrost kapitału zakładowego (wzrost wartości udziałów wspólników).

W świetle ww. przepisów podatkowych regulujących zaliczanie odsetek do kosztów uzyskania przychodów należy podkreślić, iż przy zaliczaniu odsetek do kosztów uzyskania przychodów musi być spełniony warunek, aby kredyt został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Odsetki od pożyczek (kredytów), pozostających w związku z działalnością podatnika, zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., są kosztem w momencie ich kapitalizacji lub zapłaty, o ile nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o p.d.o.p.

Zatem, jeżeli w wyniku dokonanej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, konwersji spółka z o.o. wyda, a udziałowiec obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości odpowiadającej kwocie pożyczki oraz należnych na dzień konwersji odsetek, to uznać należy, iż na dzień konwersji odsetki od pożyczki zostały faktycznie zapłacone, a więc spełniona została przesłanka uprawniająca Spółkę do zaliczenia kwoty odpowiadającej zapłaconym odsetkom do kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p.

Reasumując, jeżeli pożyczka została zaciągnięta w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to za prawidłowe uznać należy stanowisko Spółki, zgodnie z którym, jeżeli konwertowana na kapitał zakładowy wierzytelność obejmować będzie należność główną wraz z odsetkami, to na dzień konwersji, odsetki jako faktycznie zapłacone mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku - jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl