IBPBI/2/423-1395/09/BG - Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki kosztów ponoszonych w związku z budową portalu internetowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1395/09/BG Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki kosztów ponoszonych w związku z budową portalu internetowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 16 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na budowę portalu internetowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy stanowić powinny inwestycję bądź wartość niematerialną i prawną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na budowę portalu internetowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy stanowić powinny inwestycję bądź wartość niematerialną i prawną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka rozpoczyna działalność w ramach której buduje portal internetowy, który w przyszłości będzie głównym źródłem dochodu Spółki. Portal będzie oferował e-usługi o tematyce medycznej tj. dostęp do bazy zestawów ćwiczeń cyfrowych przeznaczonych do zajęć ze studentami.

W ramach projektu zostaną udostępnione następujące e-usługi dostępne dla różnych grup:

1.

E-student; każdy student może po zalogowaniu się do portalu obejrzeć/ściągnąć na swój komputer film pokazujący trójwymiarowo doświadczenia z fizjologii. Wysłuchując opisu doświadczenia ma możliwość zapoznania się z jego celami, zrozumienia sposobu jego wykonania oraz zapoznania się z wynikami doświadczenia.

2.

E-ćwiczenia; możliwość wyświetlenia interaktywnego modelu 3D ćwiczeń. Model taki pozwala na pokazanie w formie 3D prezentacji interaktywnego modelu tzn. umożliwienie pełnej dowolności w dokonywaniu zmian tj. jak w rzeczywistym doświadczeniu przez osobę przeprowadzającą ćwiczenia.

3.

E-wykłady; możliwość pobrania modeli/filmów i symulacji pokazujących treści związane z doświadczeniami z fizjologii odpowiadające treści programu nauczania. Modele/filmy są ułożone w odpowiedniej kolejności i opracowane pod kątem zawartości programowej odpowiednich kierunków studiów dzięki temu mogą być wykorzystane przy konstruowaniu wykładów.

4.

E-egzamin; możliwość pobrania modelu/filmu lub symulacji bez opisu, który student egzaminowany ma opisać/przeprowadzić/wyjaśnić.

Materiały dydaktyczne zostaną udostępnione uczelni i studentom po zalogowaniu poprzez stronę internetową. Portal internetowy będzie zawierał bazę doświadczeń z zakresu fizjologii. Poszczególne doświadczenia będą mogły być pobierane z portalu za opłatą i wykorzystywane w procesie kształcenia studentów. Będą możliwe dwa rodzaje opłat za pobieranie pojedynczego modelu lub abonament za korzystanie z całości zawartości portalu - opłaty te będą stanowiły przychód z działalności Spółki. Portal Spółka planuje oddać do użytkowania pod koniec roku 2010.

W związku z budową wyżej omówionego portalu Spółka ponosi szereg kosztów takich jak:

*

opracowanie wstępnych modeli doświadczeń, merytorycznej zawartości portalu, opisów, nagrań dźwiękowych,

*

prace programistyczne,

*

opracowanie portalu internetowego w wersji testowej przez zewnętrzną firmę informatyczną,

*

przygotowanie infrastruktury tj. wynajęcie powierzchni biurowych oraz zakup niezbędnego sprzętu komputerowego oraz licencji na oprogramowanie (tu kosztem będzie amortyzacja),

*

ustalenia prawne - ustalenie regulaminu użytkowania serwisu, polityki prywatności oraz innych ustaleń prawnych koniecznych do funkcjonowania serwisu,

*

kompletowanie biblioteki doświadczeń i zajęć dydaktycznych,

*

kompletowanie zespołu - koszty rekrutacji i wynagrodzeń,

*

testy portalu,

*

szkolenia pracowników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty ponoszone w związku z budową portalu internetowego stanowią koszt podatkowy w momencie ich poniesienia czy też stanowić powinny inwestycję bądź wartość niematerialną i prawną w postaci portalu internetowego, która zostanie przyjęta do użytkowania w chwili rozpoczęcia funkcjonowania portalu...

Zdaniem Spółki, serwis internetowy nie jest ani składnikiem majątku rzeczowego, ani podlegającą amortyzacji wartością niematerialną i prawną. Zawarty w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych katalog praw zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych jest zamknięty i nie zawiera serwisu internetowego (art. 16b u.p.d.o.p.). Budowany serwis internetowy nie jest według Spółki także inwestycją, dlatego zdaniem Spółki wydatki na jego opracowanie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów już w dacie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; określana w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania źródła tego przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla ich osiągnięcia.

Ustawa przewiduje dwie kategorie kosztów, a mianowicie koszty uzyskania przychodów:

*

bezpośrednio związane z przychodami,

*

inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Przepis art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p. stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c ustawy).

Kwestię kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami, reguluje przepis art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., który stanowi, iż koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Stosownie do art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje,

5.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),

6.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Amortyzacji podlegają także wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 16b ust. 2 u.p.d.o.p. Powyższy art. 16 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż skoro portal internetowy nie został wymieniony w tym katalogu, to tym samym nie można go zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Z informacji zawartych we wniosku nie wynika, iż zakres wykonywanej usługi obejmuje także przeniesienie praw autorskich do wykonanego portalu internetowego lub też nabycie przez Spółkę licencji na program komputerowy. W opisanym przypadku nie dochodzi więc do przekazania praw autorskich lub pokrewnych, Spółce nie zostaje też udzielona licencja ani przekazana wiedza techniczna (know - how). Mamy więc do czynienia jedynie z usługą internetową. Wydatki poniesione na wykonanie portalu internetowego mają związek z przychodami Spółki i można je zaliczyć zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowią one koszty pośrednie, a zatem podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w cytowanym powyżej art. 15 ust. 4d i 4e u.p.d.o.p. w dacie poniesienia.

Nadmienić jednak należy, iż obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl