IBPBI/2/423-1337/09/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1337/09/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem znaków towarowych do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem znaków towarowych do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) i prowadzi działalność dystrybucyjną w zakresie chemii gospodarczej i kosmetyków. Spółka działa w ramach grupy kapitałowej (dalej: grupa kapitałowa).

Obecnie, grupa kapitałowa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji zakładającej utworzenie podmiotu (spółki celowej) lub kilku podmiotów (spółek celowych), którego (których) głównym zadaniem będzie zarządzanie znakami towarowymi należącymi aktualnie do podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej. Głównym celem rozważanego rozwiązania jest wzrost wartości posiadanych w ramach grupy kapitałowej znaków poprzez scentralizowanie i zwiększenie efektywności działań związanych z ochroną prawną znaków, kreowaniem nowych znaków i ich efektywnym wykorzystaniem. W szczególności dotyczy to promocji i marketingu związanego z poszczególnymi znakami. Spółka celowa będzie również odpowiedzialna za nadzór nad toczącymi się obecnie procesami rejestracji znaków towarowych.

Z uwagi na specyfikę prowadzonej przez grupę kapitałową działalności (przede wszystkim działalność w zakresie dystrybucji i handlu detalicznego), znaki stanowią niezwykle istotny element wpływający na pozycję rynkową poszczególnych podmiotów należących do grupy kapitałowej, jak i całej grupy kapitałowej. W związku z planowaną restrukturyzacją grupy kapitałowej Spółka rozważa przeniesienie w formie wkładu niepieniężnego posiadanego przez Spółkę prawa do zarejestrowanego znaku towarowego do spółki osobowej (dalej: spółka osobowa), działającej w formie spółki jawnej bądź komandytowej.

Poszczególne spółki z grupy kapitałowej będą wnosiły do spółki osobowej w formie wkładów niepieniężnych prawa do znaków towarowych zarejestrowanych przez urząd patentowy na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) i w odniesieniu do tych znaków będą przysługiwały spółkom wnoszącym je do spółki osobowej prawa ochronne zgodnie z art. 121 tej ustawy.

W związku z tym, iż na moment wnoszenia wkładu do spółki osobowej procesy związane z rejestracją niektórych znaków będą w toku, przedmiotem wkładów niepieniężnych do spółki osobowej będą również prawa majątkowe w postaci praw ze zgłoszeń znaków towarowych w urzędzie patentowym (dalej: prawa ze zgłoszeń znaków). W odniesieniu do zgłoszonych a niezarejestrowanych do momentu wniesienia wkładów do spółki osobowej znaków, uzyskanie praw ochronnych nastąpi po wniesieniu wkładów.

Zgodnie z art. 162 ust. 6 ustawy prawo własności przemysłowej, prawo z dokonanych w urzędzie patentowym zgłoszeń znaków towarowych daje podmiotowi zgłaszającemu między innymi prawo pierwszeństwa do uzyskania praw ochronnych na zgłoszone znaki towarowe.

Wartość praw do zarejestrowanych znaków towarowych wnoszonych do spółki osobowe w formie wkładu niepieniężnego zostanie określona w umowie spółki osobowej i będzie odpowiadała ich wartości rynkowej ustalonej na postawie wycen dokonanych przez niezależny podmiot. W miesiącu wniesienia praw do zarejestrowanych znaków do spółki osobowej zostaną one wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej w wartości wynikającej z umowy spółki osobowej, przy czym wartość ta nie będzie przekraczała wartości rynkowej.

Wartość praw ze zgłoszeń znaków wnoszonych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego również zostanie określona w umowie spółki osobowej i będzie odpowiadała ich wartości rynkowej, ustalonej na postawie wycen dokonanych przez niezależny podmiot. Nie będą one jednak wprowadzane do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej aż do momentu, w którym urząd patentowy wyda decyzje o rejestracji poszczególnych znaków towarowych. Takie ujęcie będzie miało zastosowanie, jeżeli w ramach odpowiedzi na założone w ramach niniejszego wniosku zapytania, zostanie potwierdzona zasadność uznania za wartość niematerialną i prawną prawa do zarejestrowanego znaku towarowego uzyskanego przez spółkę osobową w miejsce prawa z jego zgłoszenia, wniesionego do spółki osobowej przez wspólników spółki osobowej.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Spółkę do spółki osobowej będzie prawo do jednego zarejestrowanego znaku towarowego.

Przedmiotem działalności spółki osobowej będzie przede wszystkim szeroko rozumiane zarządzanie znakami obejmujące w szczególności odpłatne udzielanie praw do korzystania ze znaków spółkom z grupy kapitałowej, przy czym w odniesieniu do:

* zarejestrowanych znaków towarowych - zawierane będą umowy licencyjne,

* praw ze zgłoszeń znaków - zawierane będą umowy o odpłatne korzystanie ze znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji (dotyczące wykorzystywania znaków towarowych wraz z zapewnieniem korzystania z nich również po ich rejestracji przez urząd patentowy).

Prawa do korzystania ze znaków towarowych (zarówno zarejestrowanych, jak i znaków w trakcie procesu rejestracji) mogą być udzielane odpłatnie również podmiotom nie należącym do grupy kapitałowej (będzie to zależało od decyzji biznesowych), a dotyczy to między innymi sieci franczyzowych.

Pomimo, że aktualnie planowane działania we wskazanym wyżej zakresie nie obejmują zbywania znaków ani zmiany formy prawnej spółki osobowej, jednak nie można wykluczyć takich sytuacji w przyszłości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę prawa do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem dla Spółki przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie przez nią prawa do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie będzie skutkowało powstaniem dla spółki przychodu.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.) nie zawiera regulacji stanowiących podstawę opodatkowania przedmiotowej operacji. Art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p. określający kategorie przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nie wskazuje na operacje wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W szczególności należy odnieść się do art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., zgodnie z którym przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak z kolei wynika z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.), spółkami kapitałowymi są jedynie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Spółka jawna bądź komandytowa, w ramach której działalność będzie prowadziła spółka, do której wniesiony zostanie przez Spółkę wkład niepieniężny, jest spółką osobową-zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h.- tym samym należy uznać, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sytuacji.

Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 12 ust. 1b u.p.d.o.p., przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z przepisami k.s.h., pojęcie kapitału zakładowego, do którego odwołuje się powyższy przepis, występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej oraz - w drodze regulacji szczególnej - w spółce komandytowo-akcyjnej. W związku z tym, iż w spółce jawnej czy też komandytowej, do której Spółka wniesie wkład niepieniężny w postaci prawa do zarejestrowanego znaku towarowego, nie występuje kapitał zakładowy, można dodatkowo wskazać, iż tym samym brak jest regulacji określającej moment powstania ewentualnego przychodu. Wobec powyższego, w związku z tym, że spółka jawna, czy też komandytowa nie jest spółką kapitałową a - co więcej - nie posiada ona kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Co więcej, należy zauważyć, iż nie byłoby możliwe odpowiednie ustalenie wysokości przychodu. W szczególności wartość przychodu nie powinna być ustalona na podstawie kwoty odpowiadającej wartości wkładu Spółki. W związku z wniesieniem wkładu Spółka wyzbędzie się posiadanego prawa do zarejestrowanego znaku towarowego, ale nie otrzyma za niego zapłaty, lecz jedynie przekształci wnoszone prawo na wkład, którym będzie uczestniczyła w spółce osobowej. Co więcej, należy również zwrócić uwagę, iż wartość wnoszonego przez spółkę prawa majątkowego związanego z zarejestrowanym znakiem towarowym, której będzie odpowiadała wartość wkładu do spółki osobowej, może nie mieć przełożenia na poziom udziału Spółki w zyskach i stratach spółki osobowej. Zgodnie z art. 51 k.s.h., każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zysku bez względu na rodzaj i wartość wkładu, przy czym przepis ten ma charakter dyspozytywny, w związku z czym w umowie spółki możliwe jest zróżnicowanie wysokości przysługującego poszczególnym wspólnikom udziału w zysku.

W związku z powyższym, udział w zysku spółki osobowej co do zasady jest niezależny od wartości wniesionego do spółki osobowej wkładu. Ewentualne ustalenie wartości przychodu w wysokości wartości wniesionego wkładu, mogłoby być całkowicie nieadekwatne do wartości udziału w spółce osobowej, która jest w znaczącej części uzależniona od udziału w zyskach spółki osobowej, wyznaczającego poziom oczekiwanych korzyści z tego udziału.

W związku z tym, że ustawodawca przewidział opodatkowanie jedynie w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i nie istnieje odrębna regulacja podatkowa odnosząca się do opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w postaci prawa do zarejestrowanego znaku towarowego nie będzie skutkowała powstaniem dla spółki przychodu.

I Spółka wskazała, iż prawidłowość zaprezentowanego przez nią stanowiska potwierdzają liczne postanowienia organów podatkowych, np.:

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 lipca 2009 r. nr IPPB3/423-362/09-2/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lipca 2009 r. nr IPPB3/423-308/09-4/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 sierpnia 2009 r. nr IPPB3/423-413/09-3/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 czerwca 2009 r. i nr ILPB3/423-224/09-2/EK,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 sierpnia 2009 r. nr IPPB3/423-10/09-3/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2009 r. nr IPPB3/423-185/09-2/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2009 r. nr IPPB5/423-129/09-2/PS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2009 r. nr IBPBI/2/423-1200/08/AM,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2009 r. nr IPPB3/423-1699/08-3/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy wskazać, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami od 2 do 14 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl