IBPBI/2/423-1326/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1326/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy odsetki od pożyczki otrzymanej od spółki finansującej będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy odsetki od pożyczki otrzymanej od spółki finansującej będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja energii elektrycznej. Obecnie Spółka planuje rozpocząć nową inwestycję polegającą na budowie bloku energetycznego (dalej: inwestycja).

Spółka planuje realizację inwestycji przez odrębny podmiot - spółkę powiązaną, co pozwoliłoby na oddzielenie administracyjnych obciążeń oraz gospodarczych ryzyk związanych z prowadzeniem inwestycji od podstawowej działalności operacyjnej Spółki. Jednocześnie, z perspektywy Spółki, realizacja inwestycji przez odrębny podmiot powinna wiązać się z dodatkowymi udogodnieniami w fazie operacyjnej inwestycji. Mianowicie, rozliczenie nakładów inwestycyjnych (przy uwzględnieniu ewentualnego wsparcia ze strony spółek z Grupy) będzie bardziej sprawne i przejrzyste w sytuacji, gdy będzie realizował je podmiot, którego zakresem działalności objęta będzie wyłącznie sama inwestycja. W konsekwencji, z uwagi na wymienione względy biznesowe, inwestycja zostanie przeprowadzona przez nowo utworzoną spółkę powiązaną (dalej: spółka celowa).

W celu przeprowadzenia inwestycji, Spółka uzyska długoterminowe finansowanie dłużne w postaci pożyczki od Spółki (ewentualnie kilku spółek) z Grupy, z siedzibą poza granicami Polski (dalej: spółka finansująca). Analizując strukturę akcjonariuszy Spółki oraz strukturę kapitałową Grupy, juz dzisiaj wiadomo, że pomiędzy Spółką a spółką finansującą nie będzie występował stosunek bezpośredniego powiązania kapitałowego - mianowicie, spółka finansująca nie będzie udziałowcem Spółki; Spółka nie będzie także udziałowcem spółki finansującej. Ponadto Spółka oraz spółka finansująca nie będą miały również tego samego bezpośredniego udziałowca, tj. nie będą spółkami "siostrami". Na podstawie zawartej umowy pożyczki, spółce finansującej należne będą odsetki płatne zgodnie z zasadami określonymi w harmonogramie. Postanowienia umowy pożyczki mogą przewidywać kapitalizację należnych odsetek zamiast płatności, ewentualnie opcję kapitalizacji należnych, a nie zapłaconych odsetek.

Ponieważ inwestycja będzie realizowana za pośrednictwem spółki celowej, Spółka zamierza także udzielić tej Spółce długoterminową pożyczkę. W myśl tej umowy, zgodnie z zasadami określonymi w harmonogramie uwzględniającym fakt prowadzenia inwestycji przez spółkę celową, Spółce będą należne odsetki powiększone o marżę oraz - zgodnie ze standardami obowiązującymi na polskim rynku kredytowym - prowizja płatna przy podpisaniu umowy. Postanowienia umowy pożyczki mogą przewidywać również zamiast płatności kapitalizację należnych odsetek, ewentualnie opcję kapitalizacji należnych, a nie zapłaconych odsetek.

Ryzyko gospodarcze związane z planowaną inwestycją będzie ponosić w pełni spółka celowa. Jednocześnie, w przyszłości może okazać się, że z powodów biznesowych, w tym rozważanej centralizacji Grupy w Polsce, Spółka lub inny podmiot z Grupy dokona przejęcia inwestycji (np. poprzez jej zakup albo przejęcie spółki celowej w drodze połączenia) zanim zobowiązania z tytułu pożyczki zostaną spłacone przez spółkę celową.

W związku z powyższym, Spółka pragnie uzyskać potwierdzenie co do zasad rozliczania odsetek od pożyczki od spółki finansującej w kontekście skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle ustawy o p.d.o.p. w przedstawionym stanie faktycznym odsetki od pożyczki otrzymanej przez Spółkę od spółki finansującej będą mogły stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów także w dacie ich kapitalizacji przewidzianej w umowie... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

W ocenie Spółki, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez spółkę finansującą będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki także w dacie ich kapitalizacji, co wynika z treści art. 16 ust, 1 pkt 10a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 854. z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p.).

1.

Nie ulega wątpliwości fakt, że odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez spółkę finansującą mogą stanowić jej koszt uzyskania przychodu.

O momencie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów rozstrzygają przepisy art. 15 ust. 4 i 4d ustawy o p.d.o.p., w stosunku do których przepisem szczególnym jest art. 16 ust. 1 pkt 10a tej ustawy. Zgodnie z jego treścią nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich kapitalizacji. Zasady ogólne przepisów ustawy o p.d.o.p., nie przewidują bowiem innej możliwości rozliczenia wydatków z tytułu odsetek niż bezpośrednie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, poza wyraźnie wskazanymi wyjątkami (np. odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania podlegają kapitalizacji do jego wartości początkowej i są efektywnie rozpoznawane jako koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne).

2.

Podsumowując, w ocenie Spółki odsetki z tytułu pożyczki uzyskanej przez Spółkę od spółki finansującej będą mogły stanowić jej koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty. Zdaniem Spółki, odsetki takie będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki także w dacie ich kapitalizacji.

Podobne stanowisko w zakresie określenia momentu potrącalności odsetek prezentuje także Ministerstwo Finansów, przykładowo w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IPPB3/423-28/09-2/ER;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 listopada 2008 r., sygn. IPPB3/423-1202/08-4/ER.

Reasumując, zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez spółkę finansującą będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie ich kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl