IBPBI/2/423-1289/09/MS - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu z roku 2009 premii rocznej za ten rok, zapłaconej w 2010.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1289/09/MS Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu z roku 2009 premii rocznej za ten rok, zapłaconej w 2010.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonanej do dnia 10 stycznia 2010 r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009 r. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonanej do dnia 10 stycznia 2010 r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka za każdy rok obrotowy wypłaca pracownikom dodatkową premię roczną, tzw. 14-tą pensję zaliczoną w ciężar kosztów danego roku. Wypłata dokonywana jest po zakończeniu roku obrotowego, zwyczajowo do 10 lutego następnego roku, po roku obrotowym którego dotyczy. Zasady tworzenia i wypłaty dodatkowej premii rocznej, tzw. 14-tej pensji wynikają z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Spółki.

Zgodnie z nim dodatkową premię roczną wypłaca się wszystkim pracownikom zatrudnionym nie krócej niż jeden pełny miesiąc w roku kalendarzowym, za który nagroda jest wypłacana. Bazą do wyliczenia dodatkowej premii rocznej jest średniomiesięczny zarobek pracownika osiągnięty w okresie pierwszego półrocza danego roku kalendarzowego lub w przypadku braku możliwości ustalenia średniej płacy z pierwszego półrocza bazę stanowi wynagrodzenie z okresu przepracowanego w drugim półroczu - pomnożony przez określony w Układzie współczynnik. Ponadto określone są też przypadki w jakich pracownik traci prawo do premii w całości lub części.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy nie precyzuje w jakim terminie dodatkowa premia roczna ma zostać wypłacona.

Zgodnie z Zakładowym Regulaminem Pracy obowiązującym w Spółce wynagrodzenie miesięczne za przeprowadzony miesiąc pracownicy otrzymują raz w miesiącu, w terminie do 10 dnia kalendarzowego następnego miesiąca.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłata pracownikom dodatkowej premii rocznej, tzw. 14 pensji za rok 2009, dokonana do dnia 10 styczna 2010 r. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009 r. będzie kosztem uzyskania przychodów roku 2009... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Ponieważ termin wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia jest ustalony w Zakładowym Regulaminie Pracy do 10 dnia kalendarzowego następnego miesiąca, to wypłata dodatkowej premii rocznej za rok 2009, wraz z wynagrodzeniem za miesiąc grudzień 2009 r., dokonana do 10 stycznia 2010 r. będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów roku 2009.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania Nr 2 została wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl