IBPBI/2/423-1272/09/BG - Brak obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych przez osobę prawną, podmiotom świadczącym na jej rzecz usługi lokalizacji grafiki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1272/09/BG Brak obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych przez osobę prawną, podmiotom świadczącym na jej rzecz usługi lokalizacji grafiki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1, 2, 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od wynagrodzeń wypłacanych osobom prawnym świadczącym usługi lokalizacji grafiki na rzecz Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1, 2, 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od wynagrodzeń wypłacanych osobom prawnym świadczącym usługi lokalizacji grafiki na rzecz Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy związana jest z wykonywaniem usług tłumaczenia oraz usług z tłumaczeniem związanych. Wykonuje on również tzw. usługi lokalizacji grafiki. Usługa lokalizacji grafiki polega na wymianie tekstu oryginalnego na grafice na przetłumaczony. Często bowiem na grafikach (obrazkach - np. w komiksie) znajduje się tekst, który jest tłumaczony, a zatem po przetłumaczeniu należy w danej grafice zamienić tekst źródłowy na docelowy. Wykonanie takiej czynności wymaga specjalistycznego oprogramowania oraz osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie do wykonania tej czynności. Oba te czynniki są konieczne, aby proces lokalizacji grafiki był możliwy.

Proces lokalizacji grafiki przedstawia się następująco.

Grafiki komputerowe (cyfrowe) dzielą się na dwa rodzaje i od tego do której grupy należy grafika będąca przedmiotem działań lokalizacyjnych zależy wybór metody obróbki pliku.

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa, to rysunek wykonany przy pomocy specjalistycznego oprogramowania graficznego lub architektonicznego, której cechami charakterystycznymi są:

*

każda z linii czy punktów jest wektorem o określonym początku, końcu i kierunku,

*

każdy element graficzny taki jak np. koło, prostokąt lub figura o dowolnym kształcie, składa się z obrysu (na który składa się konieczna do utworzenia figury ilość wektorów - na przykład kwadrat to cztery wektory) oraz wypełnienia kolorem (lub brakiem wypełnienia) przestrzeni utworzonej przez wektory,

*

tekst w grafice wektorowej jest obiektem w pełni edytowalnym podobnie jak np. tekst w edytorze tekstu, można mu nadać określony krój, stopień i kolor pisma oraz określić parametry ułożenia tekstu w akapicie (tekst pozostaje edytowalny do momentu w którym grafik nie zdecyduje się na zamianę tekstu na wektory (tzw. krzywienie tekstu) efektem czego jest uzyskanie zbioru obiektów wektorowych o kształcie naśladującym tekst i tak będących interpretowanym przez odbiorcę),

*

w grafice wektorowej można stosować pełną gamę kolorów, jednak ich ilość jest w praktyce ograniczona treścią i kolorystyką rysunku wykonanego przez twórcę grafiki,

*

grafika wektorowa zawsze jest tworzona przez grafika przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, a tym samym jest produktem od początku do końca wykonanym przez człowieka przy pomocy narzędzi jakimi w tym przypadku jest program graficzny.

Grafika rastrowa (bitmapowa)

Grafika rastrowa jest najbardziej popularną odmianą grafiki komputerowej (cyfrowej) i najczęściej spotykaną w otaczającym nas świecie. Najpopularniejszym rodzajem grafiki rastrowej są zdjęcia cyfrowe jakie wykonuje już niemalże każdy przy pomocy aparatu cyfrowego.

Cechami charakterystycznymi grafiki rastrowej jest to, że:

*

jest traktowana jako całość, nie można w niej wyróżnić lub wydzielić poszczególnych elementów, a obrazy jakie widzi odbiorca są zbiorem milionów punktów o określonych kolorach, a układ tych punktów względem siebie warunkuje obraz jaki widzi odbiorca,

*

tekst w grafice rastrowej nie jest tekstem, lecz zbiorem punktów o określonym kolorze, który układa się w kształty liter, które interpretowane są przez odbiorcę jako tekst.

Podsumowując - lokalizacja grafiki komputerowej przebiega według poniższego schematu:

I. Lokalizacja grafik wektorowych - eksport plików

1.

Odtworzenie tekstu. Jeżeli tekst w grafice wektorowej jest zamieniony na wektory (skrzywiony), należy utworzyć nowe pola tekstowe i wpisać w nie treść tekstu, jaki można odczytać z wektorów imitujących tekst, a następnie usunąć wektory do tej pory służące za tekst w grafice.

2.

Zamiana tekstu na zmienne. Jeżeli grafik komputerowy nie dysponuje odpowiednim oprogramowaniem umożliwiającym eksport tekstu z grafiki wektorowej do pliku tekstowego, należy w programie do tworzenia i edycji grafiki wektorowej zamienić wszystkie pola tekstowe na zmienne i jako zmienne wyeksportować do odrębnego pliku (np. w formacie XML)

3.

Eksport tekstu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Jest realizowany z użyciem specjalistycznego oprogramowania napisanego na zlecenie, służącego do eksportowania tekstów z grafik wektorowych. Po uruchomieniu wspomnianego programu wystarczy - wskazać plik na komputerze, z którego ma zostać wyeksportowany tekst, a program samoczynnie dokona eksportu tekstów z grafiki wektorowej do pliku tekstowego w formacie txt lub html.

II Lokalizacja grafik rastrowych - ekstrakcja tekstu.

Ponieważ w grafice rastrowej tekst nie jest tekstem, a jedynie elementem graficznym będącym integralną częścią grafiki, tekstu do tłumaczenia nie da się wyeksportować tak, jak to ma miejsce w przypadku grafik wektorowych.

Wyekstrahować tekst można natomiast na dwa sposoby, albo po prostu przepisując go w edytorze tekstu (tą metodę stosuje się jeżeli tekstu jest niewiele, lub jest zbyt nieczytelny dla automatów rozpoczynających tekst; albo skorzystać z oprogramowania rozpoznającego tekst (tzw. oprogramowanie OCR).

II. b Lokalizacja grafik rastrowych - odtworzenie tła.

Ponieważ tekst w grafice rastrowej jest jej integralną częścią, przed wklejeniem (nie da się zaimportować tekstu do grafiki rastrowej) tekstu przetłumaczonego do grafiki rastrowej, należy z niej usunąć tekst źródłowy przy równoczesnym odtworzeniu elementów, które powinny znajdować się pod tekstem (np. jeżeli tekst jest nałożony na zdjęcie muru z cegieł, należy usunąć tekst, a puste miejsce po nim zastąpić elementami muru z cegieł tak żeby finalny obraz przedstawiał jednolity mur z cegieł). Usługi lokalizacji grafiki nie obejmują samej usługi tłumaczenia tekstu zawartego w grafice.

III. Lokalizacja grafik - import plików

Po przetłumaczeniu dokonywany jest import plików. Efektem importu jest automatyczna zamiana tekstu języka źródłowego na tekst przetłumaczony. W przypadku lokalizacji grafik, w zależności od ich rodzaju import tłumaczenia odbywa się na kilka różnych sposobów:

*

Lokalizacja grafik wektorowych, import. Przetłumaczony i przetworzony tekst jest importowany do plików źródłowych (czy to w postaci zmiennych, czy przy użyciu specjalnego oprogramowania), czego efektem jest całkowite zastąpienie tekstu źródłowego tekstem przetłumaczonym (docelowym).

*

Lokalizacja grafik rastrowych, wklejenie tekstu.

Przetłumaczony tekst w postaci pliku tekstowego należy nałożyć w odpowiednie miejsca (te same, w których znajdował się tekst źródłowy) na grafice rastrowej. Wklejony tekst dopóki plik nie zostanie zapisany jako finalna grafika rastrowa jest edytowalny i w tym momencie należy mu nadać wszelkie cechy (krój, rozmiar i kolor) upodabniające tekst tłumaczenia do tekstu pliku źródłowego, aby grafika zlokalizowana była jak najbardziej podobna do grafiki źródłowej.

Wnioskodawca zwrócił się pismem z dnia 17 lipca 2009 r. do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowanie powyżej opisanej usługi, polegającej na podmianie przetłumaczonego tekstu w grafice przeznaczonej do druku, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Pismem z dnia 2 września 2009 r. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych udzielił odpowiedzi, z której wynika, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) usługa ta mieści się w grupowaniu PKWiU 22.24.10-00.00 "Usługi składu drukarskiego i wytwarzania płyt drukarskich".

Kontrahenci Wnioskodawcy (podwykonawcy), wykonujący usługi lokalizacji grafiki, posiadają siedzibę (zarząd) w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.) w innych krajach niż Rzeczpospolita Polska i w tychże krajach będą wykonywać faktycznie usługi tworzenia grafik. Gotowe grafiki będą przesyłane Spółce drogą elektroniczną. Tą samą drogą Wnioskodawca będzie dostarczał kontrahentom potrzebne do wykonania usługi materiały. W ramach współpracy pomiędzy Spółką a ww. podmiotami nie będzie dochodziło do przeniesienia praw autorskich, ani do udzielania licencji. Całość wynagrodzeń wypłacanych kontrahentom będzie więc obejmować wyłącznie świadczenie usług lokalizacji grafik.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi lokalizacji grafiki należą do "świadczeń o podobnym charakterze" w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. lub innych świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p., a w konsekwencji czy Wnioskodawca winien pobierać od wynagrodzeń wypłacanych osobom prawnym świadczącym na jej rzecz usługi lokalizacji grafiki podatek dochodowy w wysokości 20 % przychodu, chyba że osoba prawna udokumentuje certyfikatem rezydencji miejsce siedziby (zarządu) przedsiębiorstwa dla celów podatkowych i wówczas Wnioskodawca może zastosować stawki wynikające z umowy międzynarodowej lub nie pobrać podatku.

Zdaniem Spółki, usługi lokalizacji grafiki nie należą do "świadczeń o podobnym charakterze" w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. lub innych świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p., a w konsekwencji Wnioskodawca nie jest obowiązany pobierać od wynagrodzeń wypłacanych osobom prawnym świadczącym na jej rzecz usługi lokalizacji grafiki podatku dochodowego w wysokości 20 % przychodu, ani też dokumentować certyfikatem rezydencji miejsca siedziby (zarządu) przedsiębiorstwa dla celów podatkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p., podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2 u.p.d.o.p., przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 % przychodów.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. nie wymienia expressis verbis usługi lokalizacji grafiki czy usług składu drukarskiego i wytwarzania płyt drukarskich (PKWiU 22.24. 10-00.00). Stanowi on tylko, iż obowiązkiem podatkowym objęte są przychody z wymienionych w nim usług, jak również z tytułu wykonywania "świadczeń o podobnym charakterze".

W ocenie Wnioskodawcy usługa lokalizacji grafiki zaliczona przez GUS do usług składu drukarskiego i wytwarzania płyt drukarskich nie jest usługą podobną do usług wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. Jest ona związana z zupełnie innym zespołem czynności oraz innym celem i rezultatem. Taka konstatacja jest uzasadniona w szczególności po nowelizacji u.p.d.o.p. obowiązującej od 1 stycznia 2004 r., która usunęła z art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. pojęcie "usług niematerialnych" i w jego miejsce wprowadziła pojęcie "świadczeń o podobnym charakterze". Klasyfikacja statystyczna dokonana przez uprawniony organ wskazuje wyraźnie na przynależność usług lokalizacji grafiki do innego działu (22.2 "Usługi poligraficzne i usługi związane z poligrafią"), niż usługi wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p.

Z powyższych względów Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku pobierania podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych swoim kontrahentom podlegającym ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jako że wykonywane przez nich usługi (świadczenia) nie mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 u.p.d.o.p. przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umowa jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych siedziby podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Przepis ten znajdzie zastosowanie tylko wówczas, gdy dany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p.

Jako, że w rozpatrywanym stanie przyszłym przychód wypłacany osobom prawnym, podlegającym ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, nie wymaga opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., Wnioskodawca nie będzie obowiązany:

*

odprowadzać podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych ww. osobom prawnym za świadczone usługi lokalizacji grafiki,

*

uzyskiwać certyfikaty rezydencji dla ww. osób prawnych w celu zastosowania stawek wynikających z umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobrania podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W art. 3 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., wyrażona jest zasada ograniczonego obowiązku podatkowego, w myśl której państwo, na terytorium którego znajduje się źródło uzyskiwania przychodów, ma suwerenne prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jej rezydentami podatkowymi w zakresie dochodów uzyskiwanych z takiego źródła.

Przepis art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1.

z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

2.

z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze

-

ustala się w wysokości 20 % przychodów.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W art. 21 ww. ustawy wymienione zostały określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których, podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym, a obowiązanym do jego naliczenia, potrącenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego jest podmiot polski. Podatek ten nazywany jest podatkiem "u źródła" ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta, w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o p.d.o.p.

Wprawdzie katalog usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o p.d.o.p. jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie " (...) oraz świadczeń o podobnym charakterze", jednak w ramach tego katalogu za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać świadczenia równorzędne pod względem prawnym do wymienionych w ustawie. Oznacza to, iż aby dane świadczenie można było zakwalifikować do katalogu wskazanego powyżej, należy spełnić takie same przesłanki jakie należałoby spełnić aby daną usługę uzyskać, albo wynikają z niej takie same prawa i obowiązki dla stron. Decydujące znaczenie dla stwierdzenia, iż dane usługi mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma treść postanowień umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym, a przede wszystkim, charakter rzeczywiście wykonywanych świadczeń.

W razie wątpliwości dla bardziej precyzyjnego określenia charakteru (i treści) usługi zasadne jest posiłkowanie się klasyfikacjami statystycznymi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, że w efekcie wykonania usług lokalizacji grafik nie będzie dochodziło do przeniesienia praw autorskich, ani do udzielenia licencji. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania powołany wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p.

Usługi lokalizacji grafiki nie zostały również wymienione w treści art. 21 ust. 1 pkt 2 oraz w pkt 2a ustawy o p.d.o.p., jak również nie mają podobnego charakteru do świadczeń tam wymienionych, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie.

Spółka dokonując wypłaty należności osobom prawnym świadczącym usługi lokalizacji grafik, jeżeli osoby te nie posiadają zakładu na terytorium Polski w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie jest zobowiązana jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1, 2 i 2a ustawy o p.d.o.p., do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. W związku z powyższym fakt posiadania bądź nie certyfikatu rezydencji kontrahenta pozostaje w przedstawionym zdarzeniu przyszłym bez znaczenia dla obowiązków wynikających z ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl