IBPBI/2/423-125/13/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-125/13/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki, będącej akcjonariuszem SKA, na skutek przekształcenia SKA w inną spółkę osobową (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki, będącej akcjonariuszem SKA, na skutek przekształcenia SKA w inną spółkę osobową. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 kwietnia 2013 r. znak IBPBI/2/423-125/13/JS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 18 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego (dalej: "Spółka"). Wnioskodawca będzie wspólnikiem polskiej spółki osobowej, innej niż spółka komandytowo-akcyjna, (dalej jako: "P"), która powstanie na skutek przekształcenia formy prawnej C spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "C SKA"), zgodnie z art. 551 § 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "k.s.h."). W wyniku przekształcenia, cały majątek C SKA stanie się majątkiem P. Majątek ten powstanie wyłącznie z majątku C SKA. Wnioskodawca, ani inni wspólnicy nie będą wnosić do tej spółki dodatkowych aktywów w procesie przekształcenia.

Następnie, w zależności od decyzji biznesowej Wnioskodawcy, może mieć miejsce likwidacja P bądź Jej rozwiązanie bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W konsekwencji, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne lub inne składniki majątku z tytułu likwidacji P. Na moment opisanego zdarzenia przyszłego, P będzie mieć siedzibę i miejsce zarządu w Polsce.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 17 kwietnia 2013 r. Spółka dodatkowo wyjaśniła, że będzie akcjonariuszem SKA. Ponadto Wnioskodawca potwierdził, iż na moment przekształcenia SKA w inną spółkę osobową, jak i likwidacji spółki, może wystąpić zysk wypracowany przez SKA (zarówno bieżący jak i z lat ubiegłych) niewypłacony w formie dywidendy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę osobową inną niż SKA, nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego u Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę osobową inną niż SKA, nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego u Wnioskodawcy.

Jedynym przepisem regulującym przekształcenie spółek w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest art. 10 ust. 1 pkt 8, zgodnie z którym, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe.

Spółka komandytowo-akcyjna nie jest spółką kapitałową. W związku z tym, powyższy przepis nie będzie miał zastosowania do przekształcenia C SKA w P. Ponadto, jak wskazano wyżej żadne inne przepisy ww. ustawy nie regulują kwestii przekształceń spółek.

Ponadto, w wyniku przekształcenia, P ani Wnioskodawca nie osiągnie żadnej korzyści ekonomicznej. W szczególności nie zmieni się w żaden sposób majątek przekształcanej spółki. Bez zmian pozostanie również jej struktura właścicielska.

Stanowisko to potwierdził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2012 r. (sygn. IPTPB3/423-271/12-5/GG) zgadzając się z wnioskodawcą, który argumentował, iż "wobec braku przepisu w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, wskazującego na istnienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawych, w zakresie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, jak również wobec faktu, że z ekonomicznego punktu widzenia przekształcenie SKA, w której Spółka jest akcjonariuszem, w spółkę komandytową, nie zmieni stanu majątkowego Spółki, po stronie Spółki nie wystąpią żadne obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych."

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w inną spółkę osobową jest neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z tym przekształcenie C SKA w P, będącą polską spółką osobową inną niż spółka komandytowo-akcyjna, nie skutkuje powstaniem przychodu u Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Regulacje dotyczące tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcenia spółek handlowych zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej jako: "k.s.h.").

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 k.s.h.). W myśl art. 553 § 3 k.s.h., wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie wspólnikiem spółki osobowej, innej niż spółka komandytowo-akcyjna, która powstanie na skutek przekształcenia formy prawnej spółki komandytowo-akcyjnej.

Jak wynika z art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna są spółkami osobowymi. Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym, spółki osobowe są transparentne, a status podatnika przypisywany jest jej wspólnikom. Z tego też względu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w inną spółkę osobową, ma charakter zmiany formy prawnej i nie powoduje powstania nowego podmiotu. Wnioskodawca nie osiągnie przychodu z tytułu przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w inną spółkę, albowiem przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), ani w art. 12, określającym katalog źródeł przychodów, ani też w innych przepisach ww. ustawy nie przewidują tego rodzaju źródła przychodu (z tytułu przekształcenia).

Ponadto, w wyniku przekształcenia, Wnioskodawca nie osiągnie żadnej korzyści materialnej ani też żadna korzyść nie zostanie mu postawiona do dyspozycji. W wyniku przekształcenia cały majątek spółki komandytowo-akcyjnej stanie się majątkiem innej spółki osobowej. Majątek ten powstanie wyłącznie z majątku spółki komandytowo-akcyjnej. Wnioskodawca i inni wspólnicy, w procesie przekształcenia nie będą wnosić do spółki żadnych dodatkowych aktywów.

Reasumując, stanowisko Spółki, iż przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w inną spółkę osobową nie skutkuje powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2, 3, 4 i 5 wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl