IBPBI/2/423-1245/13/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1245/13/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 23 września 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji energii. Spółka wchodzi w skład szerszej grupy. Obecnie w związku z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o odnawialnych źródłach energii przeprowadzana jest restrukturyzacja połączona z reorganizacją w grupie. Restrukturyzacja polega na tym, że pewne spółki są grupowane według rodzaju prowadzonej działalności, planów inwestycyjnych, zapotrzebowania na finansowanie, przepływów.

Jako element większej restrukturyzacji rozpatrywany jest scenariusz, w którym Spółka zostanie dokapitalizowana przez inną spółkę z grupy poprzez przeniesienie do Wnioskodawcy akcji/udziałów w innej spółce/innych spółkach kapitałowych z siedzibą na terytorium Polski z grupy (dalej: "Spółki z Grupy"), przy czym do Spółki będzie wnoszony pakiet większościowy w Spółkach z Grupy (tekst jedn.: min. 51%) dający bezwzględną większość głosów. Transakcje te będą zatem spełniać warunki uznania ich za tzw. transakcje wymiany udziałów określone w art. 12 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej "ustawy o CIT"). Jednocześnie celem restrukturyzacji jest to, żeby rozdzielić i inaczej alokować zależności ekonomiczne od własnościowych. Z tego powodu Spółka po otrzymaniu wkładu w postaci udziałów/akcji Spółek z Grupy sprzeda większość z nich do innej spółki z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "Nabywca"), zatrzymując dla siebie prawo do pobierania dywidendy, udziałów w zysku i podziale majątku w przypadku likwidacji. Odbędzie się to w ten sposób, że sprzedawane udziały/akcje w Spółkach z Grupy zostaną obciążone na rzecz zbywcy (tekst jedn.: Wnioskodawca) prawem do pobierania pożytków, na podstawie umowy cywilnoprawnej (dzierżawy, użytkowania, etc) zawartej z Nabywcą. W konsekwencji Nabywca akcji/udziałów Spółek z Grupy stanie się ich właścicielem, uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółkach z Grupy i będzie wykonywał prawa głosu, natomiast przez określony czas w praktyce nie będzie miał prawa do pobierania zysków/dochodów, w całości lub w części, z akcji/udziałów Spółek z Grupy których jest właścicielem.

Cena, po której Wnioskodawca sprzedawać będzie akcje/udziały Spółek z Grupy ustalana będzie na warunkach rynkowych (przez rzeczoznawcę) i uwzględniać będzie w szczególności to, że Nabywca nie będzie mieć prawa do całości lub części pożytków finansowych z tych akcji/udziałów. Tak określona cena sprzedaży akcji/udziałów może być niższa niż wycena sporządzona na potrzeby transakcji aportu tych akcji/udziałów do Spółki, niemniej ewentualna strata wynikająca z planowanej transakcji zbycia akcji/udziałów uwzględnia oczekiwane w przyszłości przez Spółkę dywidendy/udziały w zysku wynikające z obciążenia zbywanych akcji/udziałów prawem do pobierania przez Wnioskodawcę pożytków. Po zbyciu części udziałów/akcji w Spółkach z Grupy, planowane jest, że Wnioskodawca pozostanie (w większości przypadków) właścicielem niewielkiej części udziałów/akcji w Spółkach z Grupy (zawsze mniej niż 10%) natomiast będzie miał prawo do pobierania dywidendy/zysków zarówno ze swoich udziałów/akcji, posiadanych jako właściciel, jaki i z akcji/udziałów będących własnością Nabywcy, a więc z akcji/udziałów cudzych, na podstawie postanowień umownych. Łącznie zatem, z ekonomicznego punktu widzenia, Spółka będzie miała prawo do pobierania dywidendy/zysków od akcji/ udziałów reprezentujących więcej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy. Dzięki temu Wnioskodawca będzie miał zapewniony strumień przepływów pieniężnych przez określony czas, natomiast kontrolę właścicielską i zarządcza nad Spółkami z Grupy będzie miał Nabywca. Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich uzyskania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy po sprzedaniu części akcji/udziałów Spółek z Grupy, Spółka uzyskiwać będzie dywidendy oraz tzw. dochody z udziału w zyskach osób prawnych z akcji/udziałów Spółek z Grupy, tj. Wnioskodawca uzyskiwać będzie dochody zarówno z tytułu akcji/udziałów przysługujących Spółce na własność, jak i z tytułu tej części akcji/udziałów, które nie będą własnością Spółki (w oparciu o prawa wynikające z obciążenia tych akcji/udziałów), dochód ten nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4, 4a, 4b i 4d ustawy o CIT, gdyż Wnioskodawca posiadać będzie bezpośrednio na własność mniej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy, pomimo tego, że z ekonomicznego punktu widzenia, Spółka będzie miała prawo do pobierania dywidendy/zysków od akcji/ udziałów reprezentujących więcej niż 10% akcji/udziałów odpowiednich Spółek z Grupy (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy po sprzedaniu części akcji/udziałów Spółek z Grupy, Wnioskodawca uzyskiwać będzie dywidendy oraz tzw. dochody z udziału w zyskach osób prawnych z akcji/udziałów Spółek z Grupy, tj. Spółka uzyskiwać będzie dochody zarówno z tytułu akcji/udziałów przysługujących Wnioskodawcy na własność (mniej niż 10% akcji/udziałów w Spółkach z Grupy), jak i z tytułu tej części akcji/udziałów, które nie będą własnością Spółki (w oparciu o prawa wynikające z obciążenia tych akcji/udziałów), całość tak uzyskanego dochodu nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4, 4a, 4b i 4d ustawy o CIT, gdyż Spółka posiadać będzie bezpośrednio na własność mniej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy, pomimo tego, że z ekonomicznego punktu widzenia Spółka będzie miała prawo do pobierania dywidendy/zysków od akcji/udziałów reprezentujących więcej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Na mocy art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. W oparciu o art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Na mocy art. 22 ust. 4d ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedmiotowym stanie faktycznym (winno być "zdarzeniu przyszłym"), po sprzedaży akcji/udziałów w Spółkach z Grupy na rzecz Nabywcy, dywidendy lub inne przychody z tytułu udziału w zysku Spółek z Grupy otrzymane przez Wnioskodawcę, będą podlegały opodatkowaniu według stawki 19%.

W ocenie Wnioskodawcy w sytuacji tej nie będzie mogło znaleźć zastosowania zwolnienie wynikające z art. 22 ust. 4 i nast. ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z CIT dywidendy lub innych przychodów z tytułu udziału w zysku Spółek z Grupy uzyskanego przez Wnioskodawcę wynikać będzie z tego, że Spółka planuje zbyć do Nabywcy akcje/udziały w Spółkach z Grupy (i po tej transakcji Spółka posiadać będzie bezpośrednio na własność mniej niż 10% udziałów/akcji Spółek z Grupy), zachowując przy tym prawo do pobierania dywidendy/zysków z tych akcji/udziałów. W rezultacie na moment wypłaty dywidendy/przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ze Spółek z Grupy, Wnioskodawca posiadać będzie na własność mniej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy.

Zatem w przedmiotowej sprawie nie będzie spełniony wymóg wynikający z art. 22 ust. 4 pkt 3 w zw. z ust. 4d pkt 1 ustawy o CIT, tj. Spółka nie będzie, na moment wypłaty dywidendy/zysków z akcji/udziałów, posiadać bezpośrednio na własność nie mniej niż 10% akcji/udziałów Spółek z Grupy.

W ocenie Wnioskodawcy powyższej konstatacji nie zmienia to, że Spółka osiągać będzie także ekonomiczne korzyści z tytułu dywidend/przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych także w odniesieniu do akcji/udziałów, które nie będą własnością Spółki, tj. tych które zostaną przez Wnioskodawcę zbyte z zachowaniem ekonomicznego uprawnienia do korzystania z dochodów przynoszonych przez te akcje/udziały. Zgodnie bowiem z ww. regulacjami warunkiem koniecznym dla skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 i nast. ustawy o CIT jest posiadanie przez Spółkę nie mniej niż 10% udziałów w Spółkach z Grupy na własność, a warunek ten w przedmiotowym stanie faktycznym nie zostanie spełniony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 wdano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl