IBPBI/2/423-12/09/CzP - Czy przychody z tytułu różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na działalność strefową należy zaliczyć do tzw. przychodów strefowych, z których dochody podlegają zwolnieniu strefowemu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-12/09/CzP Czy przychody z tytułu różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na działalność strefową należy zaliczyć do tzw. przychodów strefowych, z których dochody podlegają zwolnieniu strefowemu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 października 2008 r.), uzupełnionym w dniu 20 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z działalności na terenie sse różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na działalność strefową (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z działalności na terenie sse różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na działalność strefową.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 6 listopada 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 20 listopada 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą (zgodnie z posiadanym zezwoleniem) na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zezwolenie określało m.in. wielkość tzw. wydatków inwestycyjnych. W ramach wydatków inwestycyjnych Spółka wybudowała halę, którą wprowadziła do ewidencji środków trwałych i od ustalonej wartości początkowej rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Inwestycja ta została sfinansowana z pożyczki udzielonej w walucie obcej (euro) przez jedynego udziałowca Spółki. Dla ustalenia wartości początkowej środka trwałego, spółka na dzień oddania go do użytkowania, skorygowała jego wartość o naliczone dodatnie różnice kursowe (wartość środka trwałego zmniejszyła się).

Następnie jedyny udziałowiec spółki podjął decyzję o dokonaniu dopłat, podejmując jako zgromadzenie wspólników odpowiednią uchwałę. Jednocześnie zobowiązanie Spółki w postaci spłaty pożyczki na rzecz udziałowca stało się wymagalne. W tym stanie rzeczy strony skorzystały z instytucji potrącenia - tym samym w dniu dokonania potrącenia Spółka uregulowała zobowiązanie z tytułu udzielonej pożyczki. W momencie uregulowania zobowiązania z tytułu udzielonej Spółce pożyczki wystąpiły dodatnie różnice kursowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody z tytułu różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na działalność strefową należy zaliczyć do tzw. przychodów strefowych, z których dochody podlegają zwolnieniu strefowemu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54. poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Spółka otrzymała zezwolenie na działalność na terenie strefy ekonomicznej m.in. na wykonywanie usług z zakresu logistyki i właśnie w związku z tą działalnością spółka zaciągnęła pożyczkę, której spłata zrodziła wystąpienie dodatnich różnic kursowych. Należy stwierdzić, że różnice kursowe immanentnie wiążą się z działalnością spółki - jako wiążące się z finansowaniem działalności strefowej - brak bowiem finansowania spowodowałby uniemożliwienie wykonywania tej działalności. Spółka zwraca uwagę, iż występowanie różnic kursowych towarzyszy jedynie wykonywaniu działalności gospodarczej, w przypadku spółki tzw. działalności strefowej. Tym samym stwierdza, że skoro dodatnie różnice kursowe występujące przy spłacie pożyczki są wynikiem finansowania działalności strefowej, to dochody z tytułu tych różnic podlegają zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - są bowiem elementem występującym przy jej wykonywaniu.

Pogląd Spółki w tym zakresie jest zbieżny z poglądem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2008 r. (IBPB3/423-362/08/MO (KAN-4610/5/08)), w której uznano za prawidłowe stanowisko podatnika w przedmiocie możliwości zaliczenia do przychodów z działalności na terenie sse powstałej różnicy kursowej przy zamknięciu transakcji CIRS. Podobny pogląd wyrażono w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-921/08-2/KB), w której uznano za prawidłowy pogląd podatnika, że przychody z operacji finansowych (w tym różnice kursowe) w sposób bezpośredni wiążące się z działalnością strefową należy zaliczyć do przychodów strefowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl