IBPBI/2/423-1196/10/MS - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z procesem przekształcenia spółki z o.o., którego celem jest podwyższenie kapitału zakładowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1196/10/MS Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z procesem przekształcenia spółki z o.o., którego celem jest podwyższenie kapitału zakładowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z procesem przekształcenia którego celem jest podwyższenie kapitału zakładowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z procesem przekształcenia którego celem jest podwyższenie kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Obecnie Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne. Spółka prowadzi roboty budowlane na zlecenie oraz działalność developerską. Spółka dynamicznie rozwija się. Sukcesywnie zwiększa przychody ze sprzedaży oraz ponosi znaczne wydatki inwestycyjne. W związku z posiadanym doświadczeniem, wiedzą i ugruntowaną pozycją na rynku - pojawiają się możliwości osiągnięcia dodatkowych przychodów. Zwiększenie obrotów pociąga ze sobą jednak zapotrzebowanie na dodatkowy kapitał. W celu jego pozyskania Spółka zdecydowała się na przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Dodatkowy kapitał Spółka zamierza przeznaczyć na realizację zwiększonych zleceń, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia przychodów Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z planowanym przekształceniem Spółki w spółkę akcyjną, jak między innymi:

* sporządzenie planu przekształcenia,

* przygotowanie uchwały w sprawie przekształcenia,

* przygotowanie statutu nowej spółki

* sporządzenie sprawozdania finansowego

* uzyskanie opinii biegłego rewidenta

* inne związane z przekształceniem

- będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. do podatkowych kosztów podlegają zaliczeniu koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Pozyskanie kapitału w związku z przekształceniem Spółki w spółkę akcyjną przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnej Spółki oraz pozwoli jej na realizację większej ilości zleceń, co w efekcie jednoznacznie przyczyni się do powstania dodatkowych przychodów.

Spółka uważa, że przychodami, z którymi wiążą się koszty poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, nie są kwoty przekazane na ten kapitał, lecz przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej finansowanej tym kapitałem.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki jest interpretacja nr ITPB3/423-40/09/PS wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 marca 2009 r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Kwestię sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Stosownie do art. 93a § 1 pkt 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Podstawę przekształceń prawnych spółek stanowią przepisy art. 551 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z § 1 tego artykułu spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Przepis art. 552 Kodeksu określa, iż spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Co istotne, jak stanowi art. 553 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Jednocześnie, art. 555 ww. Kodeksu stanowi, że do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy działu dotyczącego przekształcenia spółek nie stanowią inaczej.

Wobec tego, jeśli przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną zostanie przeprowadzone ściśle według przepisów Kodeksu spółek handlowych, tym samym spółka akcyjna wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawcy). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Należy mieć na względzie fakt, iż wspólnik spółki przekształcanej staje się - z dniem przekształcenia - wspólnikiem spółki przekształconej, a działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę prawnego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod tym jednak warunkiem, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami zatem będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Spółka w celu pozyskania dodatkowego kapitału zdecydowała się na przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną. W związku z powyższym zostaną poniesione wydatki związane z tym przekształceniem, jak również z podwyższeniem kapitału zakładowego.

W kwestii rozstrzygnięcia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Spółkę wydatków dotyczących przekształcenia zauważyć należy, iż jak wskazała Spółka w opisie zdarzenia przyszłego, celem przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną jest pozyskanie dodatkowego kapitału. Zatem ponoszone przez Spółkę wydatki należy wiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż istotą podwyższenia kapitału zakładowego jest zgromadzenie środków niezbędnych dla funkcjonowania Spółki jako osoby prawnej. Kapitał zakładowy Spółki to jej kapitał podstawowy (ewentualnie zmieniony później w ramach rozwoju firmy) będący wkładem właścicieli - wspólników Spółki (udziałowców, akcjonariuszy) wniesiony przy jej założeniu lub rozszerzeniu. Podwyższenie kapitału zakładowego jest operacją gospodarczą, mającą na celu pozyskanie nowych środków na rozwój przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę lub zastąpienie zewnętrznych źródeł finansowania zasobami wspólników.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Skoro zatem w świetle tej regulacji wartości majątkowe wniesione na pokrycie kapitału zakładowego Spółki nie stanowią jej przychodu, wobec tego wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego nie można traktować jako ponoszonych w celu uzyskania przychodów. Są one bowiem bezpośrednio powiązane z przeprowadzeniem neutralnej podatkowo operacji na kapitale zakładowym Spółki.

Poszukiwanie związku pomiędzy wydatkami na podwyższenie kapitału zakładowego, a osiąganymi przychodami jest bezpodstawne, ponieważ celem ich poniesienia nie jest generowanie konkretnych przychodów podatkowych, które są wielkością wyjściową w obliczeniu podatku. Są one związane wyłącznie z pozyskaniem kapitału zakładowego Spółki, a zatem - w konsekwencji - wydatki te mogą mieć jedynie wpływ na bliżej nie określone przysporzenia, które będą osiągnięte w niewiadomym czasie lub też nie będą osiągnięte w ogóle. Jednoznaczne natomiast powiązanie wydatków z przysporzeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 omawianej ustawy wyklucza ich ocenę w kontekście możliwości pośredniego wpływu na przychody.

Reasumując, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę, jako że ich celem jest podwyższenie kapitału zakładowego, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl