IBPBI/2/423-1189/09/AP - Wniesienie do spółki osobowej aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby prawnej powodującego wzrost majątku tej spółki a powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1189/09/AP Wniesienie do spółki osobowej aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby prawnej powodującego wzrost majątku tej spółki a powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 1 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest komplementariuszem handlowej spółki osobowej - spółki komandytowej, której przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa pojazdów mechanicznych. Jednocześnie w odnośnej spółce, obok Wnioskodawcy, uczestniczą także jako komandytariusze osoby fizyczne, a także osoba prawna - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wkład do spółki komandytowej na dzień dzisiejszy wynosi 1000,00 zł. Zamiarem Wspólników jest w terminie późniejszym podwyższenie wkładów w spółce komandytowej poprzez wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa do przedmiotowej spółki komandytowej przez jednego z komandytariuszy - spółkę z o.o. Wnoszony przez tego wspólnika majątek w postaci przedsiębiorstwa będzie obejmował wszystko, co wchodzi w jego skład, mianowicie: nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, zobowiązania, jak również pracowników, licencje i inne składniki majątkowe. Przez wniesienie przedsiębiorstwa rozumie się aport przedsiębiorstwa, którego pojęcie jako całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym odpowiada definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego. Spółka komandytowa będzie prowadzić działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny przedsiębiorstwa osoby prawnej. Wartość wnoszonego majątku oscyluje w granicach 5.000.000,00 zł, a ustalona będzie w oparciu o wartość księgową wynikającą z ksiąg rachunkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa osoby prawnej do spółki osobowej, w wyniku czego wzrośnie majątek spółki komandytowej, spowoduje powstanie przychodu po stronie beneficjenta tego majątku - spółki komandytowej, a co za tym idzie, po stronie Wnioskodawcy jako jej wspólnika - osoby prawnej i czy przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, zgodnie z treścią art. 28 w zw. z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej "k.s.h."), wszelkie mienie wniesione do spółki komandytowej staje się jej majątkiem, który przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku każdego z jej wspólników.

Majątek spółki (aktywa i pasywa) także w relacjach wewnętrznych jest dla wspólników majątkiem odrębnego podmiotu - nie ma mowy o istnieniu jakiejkolwiek wspólności (Bucior Dariusz, artykuł, Pr. Spółek. 2002.6.9. Konstrukcja odpowiedzialności wspólników za zobowiązania handlowej spółki osobowej).

W związku z tym, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, nie może po jej stronie powstać przychód podlegający opodatkowaniu, z uwagi na przytoczone argumenty, że wkłady wniesione przez wspólników stanowią majątek spółki, a nie jej wspólników. Nie ma żadnych podstaw do traktowania wspólników spółki osobowej (spółki komandytowej) jako współuprawnionych do majątku samej spółki na zasadzie przykładowo współwłasności łącznej (por. przykładowo S. Sołtysiński, Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz, 1.1, Warszawa 2001, s. 272). Zatem nie może być mowy o powstaniu przychodu po stronie wspólników, skoro majątkiem spółki nie mogą dysponować.

Jako dodatkowy argument przemawiający za brakiem przychodu po stronie wspólników z tytułu objęcia przez spółkę komandytową wkładów w postaci aportu Spółka wskazuje, że zgodnie z przepisami k.s.h., wniesiony przez wspólników wkład może być zwrócony w całości lub części na rzecz wspólników (co jest niedopuszczalne w przypadku spółek kapitałowych). Zatem wnioskować należy, iż wniesienie wkładów przez wspólników nie stanowi definitywnego przysporzenia majątkowego na rzecz spółki.

Do przychodów podatkowych zaliczane są jedynie wszelkie trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenia majątkowe w postaci środków pieniężnych, dóbr majątkowych oraz świadczeń w naturze, a także kwoty należne, nawet gdy nie zostały faktycznie otrzymane. Przychodem nie są przysporzenia, które ze swej istoty mają zwrotny charakter.

Powyższe wynika także z utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych. Przychód podatkowy kreują jedynie te zdarzenia, które powodują powstanie trwałego przysporzenia majątkowego, rozumianego jako definitywne powiększenie aktywów podatnika (wyrok NSA w Warszawie z 27 listopada 2003 r. III SA 3382/02; wyrok NSA z 14 maja 1998 r. SA/Sz 1305/97, interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów z 21 lutego 2008 r., IP-PB3-423-490/07-2/KB; postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 11 grudnia 2006 r., 1471/DPD2/423-135/06/MB).

Reasumując, w dacie objęcia aportu nie powstaną w spółce komandytowej przychody, a tym samym również u wspólników z tytułu udziału w spółce komandytowej. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje również interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 marca 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-308/09/PP: "(...) w świetle regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności art. 12 i art. 14) wniesienia wkładu niepieniężnego nie można uznać za przychód spółki komandytowej (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl