IBPBI/2/423-1178/08/PC - Określenie wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1178/08/PC Określenie wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza założyć w 2009 r. spółkę komandytową. Spółka będzie komplementariuszem spółki komandytowej. Komandytariuszem spółki komandytowej będzie osoba fizyczna.

Osoba fizyczna zamierza wnieść do spółki komandytowej wkład gotówkowy. Spółka wniesie do spółki komandytowej wkład niepieniężny w postaci zabudowanego gruntu. Na gruncie tym znajdują się budynki i budowle, które obecnie Spółka z o.o. wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej. (Zabudowany grunt będący przedmiotem aportu jest jednym ze składników majątku Spółki z o.o. Przedmiotem aportu nie będą inne składniki majątkowe stanowiące własność Spółki). Obecnie budynki i budowle są środkami trwałymi w Spółce. Spółka wnosząc aport do spółki komandytowej określi wartość wnoszonego wkładu (wartość nieruchomości) przy uwzględnieniu jego wartości rynkowej (Spółka wskaże wartość rynkową gruntu, budynków i budowli).

Umowa spółki komandytowej będzie przewidywała określony podział zysków. Udział w zysku danego wspólnika spółki komandytowej nie będzie miał związku z wysokością wkładu wniesionego do spółki komandytowej.

Wniesiona do spółki komandytowej nieruchomość będzie wynajmowana przez spółkę komandytową. W przyszłości, nieruchomość wniesiona do spółki komandytowej może być przez spółkę komandytową sprzedana.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jak określić wartość początkową budynków i budowli wniesionych tytułem aportu do spółki komandytowej. W szczególności, czy wartość początkowa budynków i budowli powinna być ustalona przy uwzględnieniu wartości budynku i budowli wskazanej przez Spółkę w dniu wniesienia aportu do spółki komandytowej (zakładając, że wartość wskazana przez Spółkę odpowiadać będzie wartości rynkowej budynku i budowli).

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa budynków i budowli wniesionych aportem do spółki komandytowej powinna być ustalona przy uwzględnieniu wartości tych środków trwałych, wskazanej przez Spółkę w dniu wnoszenia wkładu niepieniężnego. Wartość początkowa budynków i budowli nie może być jednak wyższa od ich wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

Spółka uważa, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest przepisów wprost odnoszących się do ustalania wartości początkowej wkładów wnoszonych przez osobę prawną do spółki osobowej. Dlatego też należy pomocniczo stosować art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 późn. zm.). Przepis ten dotyczy ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych przez wspólnika będącego osobą prawną do spółki kapitałowej. Zgodnie z tym przepisem, wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w postaci aportu do spółki kapitałowej - jest wartość środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.

Przyjęcie takiego stanowiska jest zasadne również z uwagi na to, że w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 późn. zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Sytuacja podatkowa wspólników spółki komandytowej powinna być taka sama, niezależnie od tego, czy wspólnikiem jest osoba prawna, czy też osoba fizyczna.

Prezentowane przez Spółkę stanowisko potwierdzone zostało między innymi w interpretacjach wydanych przez:

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2008 r. znak IBPB3/423-245/08/SD/KAN-3279/12/07,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 października 2008 r. znak IPPB3/423-1001/08-5/MK,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2008 r. znak IPPB3/423-1069/08-2/MS,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2008 r. znak IP-PB3-423-960/08-2/MS,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2008 r. znak IP-PB3/423-655/08-3/MB,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lipca 2008 r. znak IP-PB3/423-752/08-2/MS,

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 czerwca 2008 r. znak IP-PB3/423-531/08-2/MS.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 późn. zm.) spółka komandytowa jest osobową spółką handlową.

Osobowa spółka handlowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego; podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu według przepisów ustawy z dnia:

*

26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) lub

*

15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2). Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych normuje sposób ustalania wartości początkowej aportu wyłącznie w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zaś zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości wniesionej przez Spółkę w formie aportu do spółki osobowej.

Odnosząc się do opisanego zdarzenia przyszłego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Biorąc pod uwagę rozwiązania prawne w wymienionych ustawach podatkowych, podstawę do ustalenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki komandytowej powinien stanowić ww. przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym dla celów podatkowych wartość nieruchomości wnoszonej tytułem wkładu niepieniężnego do osobowej spółki handlowej w tym spółki komandytowej gdy nieruchomość zostanie zaewidencjonowana w tej Spółce jako środek trwały powinna odpowiadać wartości nieruchomości ustalonej w akcie notarialnym przez wspólników tej Spółki stosownie do postanowień art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wyższej jednak od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu - i od tak ustalonej wartości należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Jednak wbrew stanowisku Wnioskodawcy:

*

podstawą prawną do ustalenia wartości początkowej będą przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

*

to wspólnicy Spółki komandytowej, a nie wspólnik wnoszącej aport określa wartość wnoszonej aportem nieruchomości.

Z tego też względu stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl