IBPBI/2/423-1151/09/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1151/09/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów z prowadzenia działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów z prowadzenia działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 22 lipca 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 30 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony m.in. następujący stan faktyczny:

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 4 ust. 5 ustawy) oraz na podstawie obowiązującego statutu (paragraf 6 ust. 3) spółdzielnia prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną. Przychody tej działalności pochodzą z opłat eksploatacyjnych wnoszonych przez członków spółdzielni oraz osób nie będących członkami spółdzielni. Kosztami są natomiast koszty organizacji różnego rodzaju imprez oraz koszty utrzymania klubów służących tej działalności. Działalność ta służy kulturalnemu współżyciu mieszkańców osiedli i umożliwia korzystanie z różnych kół zainteresowań, rekreacji i podnoszeniu poziomu wiedzy m.in. w właściwej eksploatacji zasobów mieszkaniowych. (Stan faktyczny wynikający z uzupełnienia wniosku jakie wpłynęło do tut. Biura 30 lipca 2009 r.)

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy uzyskany dochód z prowadzenia działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44, jeżeli koszty prowadzenia tej działalności są kosztami uzyskania przychodów tj. nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p... (pytanie oznaczone w uzupełnieniu z dnia 24 lipca 2009 r. Nr 3)

Spółdzielnia uważa, że ta część przychodów pochodząca z opłat eksploatacyjnych, dotycząca działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej związana jest ze zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ pochodzi ze źródła jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi i zostaje przeznaczona na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Natomiast koszty prowadzenia tej działalności są kosztami uzyskania przychodów tej działalności oraz są częścią zadań statutowych Spółdzielni.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że zdaniem Spółdzielni, dochód uzyskany z prowadzonej działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ pochodzi ze źródła jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi i zostaje przeznaczony na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o p.d.o.p.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ww. ustawy spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - zwanej dalej "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

1.

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

2.

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

1.

budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,

2.

pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,

3.

urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się ww. budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

4.

gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

Wyliczone wyżej obiekty służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych właścicieli lokali będących członkami Spółdzielni i innych osób będących mieszkaniami zasobów mieszkaniowych Spółdzielni i mają istotne znaczenie dla sprawnego jej funkcjonowania. Zatem związane z tymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu u.p.d.o.p. (art. 12 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą natomiast dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, a także dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym, działalność społeczna, oświatowa i kulturalna prowadzona przez Spółdzielnię nie może być uznana za gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Oznacza to zarazem, iż ani przychód z działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej ani związane z tą działalnością koszty, a w konsekwencji i uzyskany z tego tytułu dochód nie może być uznany za związany z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Tym samym uzyskany z tego tytułu dochód bez względu na przeznaczenie nie może korzystać ze zwolnienia na podst. art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych numerami 1, 2, 4 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl