IBPBI/2/423-1113/10/CzP - Odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty a koszty podatkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1113/10/CzP Odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty a koszty podatkowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 13 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek za zwłokę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2010 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek za zwłokę.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 września 2010 r. znak: IBPBI/2/423-1113/10/CzP zwrócono się o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano 13 października 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest firmą z branży przemysłu elektromaszynowego, której podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja aparatury rozdzielczej i kontrolnej energii elektrycznej. W związku z zawartymi umowami z kontrahentami, Spółka uiszcza odsetki od nieterminowej zapłaty ciążących na niej zobowiązań. Odsetki takie są naliczane przez kontrahentów na podstawie stosownych zapisów umownych bądź bezpośrednio w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego.

Spółka zalicza takie odsetki do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy uiszczane przez Spółkę odsetki od nieterminowej zapłaty na podstawie obowiązujących umów bądź bezpośrednio w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego stanowią dla Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Zdaniem Spółki, odsetki od nieterminowej zapłaty zobowiązań stanowią koszty uzyskania przychodów z uwagi na ich związek z przychodem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. i to bez względu na przyczynę niewywiązania się z terminu płatności. Jak stanowi ten przepis, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Odsetki od nieterminowej zapłaty zobowiązań cywilnoprawnych nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., który odnosi się jedynie do momentu potrącalności takich odsetek w kosztach. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). W efekcie, dopiero w momencie zapłaty odsetki stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki, odsetki uiszczane od nieterminowej zapłaty zobowiązań ciążących na Spółce stanowią koszty uzyskania przychodów, albowiem są one immanentnie związane z prowadzoną i generującą przychody działalnością gospodarczą. Takie odsetki są uiszczane na podstawie obowiązujących Spółkę zapisów kontraktów handlowych bądź bezpośrednio na zasadach ogólnych wynikających z prawa cywilnego, a mających zastosowanie do danej umowy. Niewywiązanie się z obowiązku zapłaty odsetek wiązałoby się zaś ze sporem z kontrahentem, utrudnieniem, a nawet zerwaniem współpracy prowadzonej przez Spółkę niewątpliwie w celu uzyskania przychodów.

Obowiązek zapłaty odsetek od nieterminowej zapłaty jest standardowym przejawem współpracy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a co więcej wynika także z odpowiednich regulacji Kodeksu cywilnego, które mogą być stosowane wprost przez strony kontraktów handlowych. Zgodnie bowiem z art. 359 § 1 k.c., odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Wynikające z ustawy uprawnienie wierzyciela do żądania zapłaty odsetek wynika zaś z treści art. 481 § 1 K.c, który stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, odsetki od nieterminowej zapłaty stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Na koniec należy dodać, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się z argumentacją, że odsetki od nieterminowej wpłaty stanowią koszty uzyskania przychodów w indywidualnej interpretacji z dnia 12 czerwca 2009 r., sygn. IBPBl/2/423-317/09/PH.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p.") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, lub służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Stąd na mocy tego przepisu wyłączono z kosztów uzyskania przychodów jedynie naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Możliwość żądania przez wierzyciela od dłużnika zapłaty odsetek umownych, w przypadku zwłoki tego dłużnika w uregulowaniu jego zobowiązania pieniężnego, przewidują przepisy art. 481 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

W świetle powyższego zapłacone odsetki za zwłokę mogą stanowić dla dłużnika koszt uzyskania przychodów związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż rozpatrując niniejszy wniosek nie wzięto pod uwagę wskazanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, gdyż dotyczy ona indywidualnej sprawy innego podmiotu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl