IBPBI/2/423-1104/11/MO - Uznanie oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i ustalenie przychodu należnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1104/11/MO Uznanie oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i ustalenie przychodu należnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP 1 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy utworzony przez Spółkę Oddział, spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

* czy po stronie Spółki powstanie przychód należny, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji wniesienia Oddziału w formie wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej

* jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy utworzony przez Spółkę Oddział, spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

* czy po stronie Spółki powstanie przychód należny, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji wniesienia Oddziału w formie wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem dominującym w Grupie. Grupa prowadzi działalność m.in. w zakresie usług pocztowych, kolportażu przesyłek oraz usług finansowych. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest kolportaż przesyłek reklamowych bezadresowych (np. gazetki promocyjne sieci handlowych) i adresowych. Ponadto, Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji katalogów branżowych bezadresowych i adresowych, jak również dystrybucji przesyłek poprzez p.

Kolportaż przesyłek bezadresowych przebiega w następujących fazach:

* przyjęcie zlecenia od klienta, zapoznanie się z jego treścią oraz - w miarę konieczności - uszczegółowienie otrzymanego zlecenia;

* wprowadzenie szczegółów zlecenia (termin, nakład, rejon kolportażu itp.) do programu komputerowego "H.", poprzez który szczegóły zlecenia są odczytywane przez przedstawicieli regionalnych odpowiedzialnych za kolportaż przesyłek i przy pomocy którego monitorowany jest proces kolportażu przesyłek;

* przesyłki przeznaczone do kolportażu są przesyłane z miejsca wskazanego przez klienta do lokalnych magazynów, z których są następnie odbierane przez przedstawicieli regionalnych;

* przedstawiciele regionalni, po otrzymaniu przesyłek, rozpoczynają ich kolportaż zgodnie z warunkami zlecenia otrzymanego od klienta;

* po przeprowadzeniu kolportażu, dokonywana jest kontrola jego wykonania przy udziale klienta;

* po zakończeniu kolportażu, szczegóły zrealizowanego zlecenia wraz z niezbędnymi dokumentami (raporty kontroli wspólnej z klientem, raporty dostaw itp.) są wprowadzane do programu "H." przez przedstawicieli regionalnych, po czym następuje rozliczenie dokonanego kolportażu i wystawienie faktury na klienta.

W toku realizacji zleceń kolportażu przesyłek, wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe "H.". Program ten ułatwia klientom (którzy w pewnym zakresie mają do niego dostęp) planowanie kolportażu i składanie zleceń Spółce, jak również umożliwia monitorowanie przebiegu kolportaży oraz badanie efektywności przeprowadzonych kolportaży.

Z uwagi na specyfikę działalności Spółki, w toku realizacji zleceń kolportażu, Spółka korzysta z usług podwykonawców, w szczególności w obszarze kolportowania druków bezadresowych i adresowych oraz usług transportowych.

Działalność w zakresie kolportażu druków bezadresowych stanowi obecnie kluczowy obszar działalności prowadzonej przez Spółkę (przychody z tej działalności wynoszą około 75% wszystkich przychodów Spółki). Dlatego też, pragnąc zapewnić lepszy nadzór nad tą działalnością, pełniejszą kontrolę jej wyników finansowych oraz sprawniejsze zarządzanie tym segmentem działalności, Spółka zdecydowała się wydzielić oddział w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ("Oddział"), zajmujący się kolportażem druków bezadresowych.

W efekcie, działalność w zakresie kolportażu druków bezadresowych prowadzona będzie przez Oddział, podczas gdy działalność w zakresie kolportażu przesyłek adresowych oraz dystrybucji przesyłek poprzez p. będzie prowadzona przez pozostałe jednostki organizacyjne Spółki (nie wchodzące w skład Oddziału). Przypisana do Oddziału działalność w zakresie kolportażu druków bezadresowych oraz działalność prowadzona przez pozostałe jednostki organizacyjne Spółki (kolportaż druków adresowych, dystrybucja przesyłek poprzez p.) stanowić będą odrębne i nie pokrywające się segmenty działalności.

Oddział zostanie powołany w drodze uchwały zarządu Spółki. Zarząd Spółki uchwali także statut Oddziału. W statucie zostanie szczegółowo określony przedmiot działalności Oddziału. Ponadto, ustanowiony zostanie dyrektor Oddziału, odpowiadający za działalność Oddziału bezpośrednio przed Prezesem Zarządu Spółki.

Do Oddziału zostaną również przypisani wszyscy pracownicy oraz współpracownicy (tj. osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych) zapewniający możliwość prowadzenia przez Oddział działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych. Alokowani do Oddziału pracownicy i współpracownicy zostaną wskazani w statucie Oddziału. Co więcej, w umowach o pracę/umowach o współpracę, wskazany zostanie Oddział jako strona zawartych z pracownikami/współpracownikami umów.

Do Oddziału zostaną również przypisane składniki materialne i niematerialne, organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością w zakresie kolportażu druków bezadresowych. Przedmiotowe składniki będą obejmować m.in.

* nieruchomości oraz środki trwałe (komputery, sprzęt biurowy, samochody);

* należności z tytułu świadczonych usług w zakresie kolportażu druków bezadresowych;

* środki pieniężne;

* prawa majątkowe (prawo własności do programów komputerowych, licencje do programów komputerowych, księga jakości ISO - system zarządzania jakością w zakresie kolportażu materiałów reklamowych);

* umowy cywilnoprawne (umowy handlowe z klientami, umowy najmu powierzchni magazynowych, umowy o współpracę z podwykonawcami).

W prowadzonej działalności dotyczącej kolportażu druków bezadresowych, wykorzystywane są m.in. nieruchomości, np. powierzchnie biurowe znajdujące się w siedzibie Spółki (będące własnością Spółki) oraz powierzchnie magazynowe. Powierzchnie magazynowe w większości przypadków nie stanowią własności Spółki. Są one w dyspozycji współpracowników Spółki, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne. Ewentualnie, w przypadku pojedynczych nieruchomości, Spółka wykorzystuje je na podstawie umów najmu/dzierżawy.

Po utworzeniu Oddziału, zostanie alokowana do niego część powierzchni biurowej będącej własnością Spółki, która wykorzystywana jest dla potrzeb działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych oraz powierzchnie magazynowe stanowiące własność Spółki. Ponadto, do Oddziału zostaną także przypisane umowy najmu/dzierżawy, na podstawie których Spółka wykorzystywała powierzchnie magazynowe. W konsekwencji, do Oddziału zostaną przypisane zarówno powierzchnie biurowe oraz magazyny stanowiące własność Spółki, jak również umowy cywilnoprawne, na podstawie których wykorzystywane są powierzchnie magazynowe niestanowiące własności Spółki.

Przedstawiony powyżej zespół składników majątkowych, przypisanych do Oddziału, jest wystarczający do samodzielnego wykonywania przez Oddział działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych. Oznacza to, że prowadzenie przedmiotowej działalności przez Oddział nie będzie wymagać udziału pozostałych struktur Spółki.

Ponadto, do Oddziału zostaną przypisane zobowiązania, funkcjonalnie związane z działalnością dotyczącą kolportażu druków bezadresowych. Przedmiotowe zobowiązania będą obejmować m.in. zobowiązania handlowe (tj. wynikające z nabycia towarów i usług) oraz zobowiązania z tytułu wynagrodzeń o pracę pracowników alokowanych do Oddziału. Przypisane do Oddziału zobowiązania stanowić będą całość zobowiązań funkcjonalnie związanych z działalnością Oddziału oraz dotyczących składników majątkowych przypisanych do Oddziału.

W związku z utworzeniem Oddziału, wprowadzone zostaną także zmiany w systemie finansowo-księgowym Spółki w taki sposób, aby poprzez odpowiednią alokację zdarzeń gospodarczych możliwe było ustalenie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań Oddziału w sposób umożliwiający ich jednoznaczne wyodrębnienie z ogółu przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań Spółki. Przykładowo, w sytuacji wystąpienia wzajemnych świadczeń pomiędzy Oddziałem a pozostałymi jednostkami organizacyjnymi Spółki, na podstawie dokumentów wewnętrznych, ewidencjonowane będą obroty wewnętrzne (przychody i koszty) oraz rozrachunki wewnętrzne (należności i zobowiązania).

W oparciu o zmodyfikowany system finansowo-księgowy, będzie również możliwe prowadzenie dla Oddziału odrębnej sprawozdawczości finansowej (tj. sporządzania odrębnych rachunków zysków i strat oraz bilansów) oraz sprawozdawczości zarządczej (tj. generowanie raportów dotyczących działalności Oddziału).

W przypadku świadczenia usług przez Oddział, wystawiane faktury będą zawierać dodatkową adnotację potwierdzającą fakt wykonania usług przez Oddział Spółki.

Dla celów rozliczeń z kontrahentami (otrzymywania należności, regulowania zobowiązań). Oddział będzie dysponował odrębnym rachunkiem bankowym. Numer tego rachunku będzie również wykazany na fakturach wystawianych przez Oddział.

Spółka nie wyklucza przeniesienia Oddziału do innej Spółki kapitałowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu), w trybie art. 255 i następne ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych. W zamian za wnoszony wkład niepieniężny, Spółka otrzyma udziały/akcje w kapitale zakładowym Nabywcy Oddziału.

Przenoszony aportem Oddział obejmowałby wszystkie wymienione powyżej składniki materialne i niematerialne (środki trwałe, należności, środki pieniężne, prawa majątkowe, umowy cywilnoprawne), funkcjonalnie związane z jego działalnością. Dodatkowo, wraz z przeniesieniem Oddziału, doszłoby do przeniesienia tytułów prawnych do nieruchomości (lub ich części) stanowiących obecnie własność Spółki, które są wykorzystywane w działalności Oddziału. Mianowicie, z nabywcą Oddziału zostałaby zawarta umowa najmu tych nieruchomości.

Wnoszony aportem Oddział obejmowałby ponadto ww. zobowiązania funkcjonalnie związane z jego działalnością. W skład Oddziału, wnoszonego aportem, wchodziliby również pracownicy alokowani do Oddziału, zajmujący się kolportażem druków bezadresowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Oddział utworzony przez Spółkę, wyodrębniony w sposób przedstawionym w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa "ZCP") w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

2.

Jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie pozytywna (tj. Oddział spełnia definicję ZCP), to czy po stronie Spółki powstanie przychód należny, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, w sytuacji wniesienia Oddziału w formie wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej.

Zdaniem Spółki, opisany w stanie faktycznym Oddział spełnia definicję ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT". W konsekwencji, wniesienie Oddziału w formie wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej, nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Pojęcie ZCP zdefiniowane jest w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, ZCP to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który jednocześnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem, na gruncie ustawy o CIT mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

A. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania);

B. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

C. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

D. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

Stanowisko dotyczące konieczności łącznego spełnienia przez ZCP wszystkich ww. kryteriów, jest powszechnie akceptowane zarówno w praktyce organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 czerwca 2010 r. Sygn. ILPB3/423-283/10-4/EK) jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 13 sierpnia 2009 r., Sygn. I SA/Ke 226/09). Poniżej Spółka przedstawia argumentację dowodzącą spełnienia przez Oddział wszystkich ww. kryteriów.

Ad. A. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań

Jak zostało już wskazane w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), w skład Oddziału będą wchodzić składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału, tj.:

* nieruchomości oraz środki trwałe (komputery, sprzęt biurowy, samochody);

* należności z tytułu świadczonych usług w zakresie kolportażu druków bezadresowych;

* środki pieniężne;

* prawa majątkowe (prawo własności do programów komputerowych, licencje do programów komputerowych, księga jakości ISO - system zarządzania jakością w zakresie kolportażu materiałów reklamowych);

* umowy cywilnoprawne {umowy handlowe z klientami, umowy najmu powierzchni handlowych, umowy o współpracę z podwykonawcami);

* zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału (zobowiązania handlowe, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za pracę).

Dodatkowo, w skład Oddziału będą wchodzić również pracownicy i współpracownicy, zajmujący się działalnością w zakresie kolportażu druków bezadresowych.

Wymienione powyżej składniki majątkowe, zobowiązania oraz pracownicy, stanowią "zespół", tj. są wyodrębnione w strukturze Spółki i stanowią zorganizowaną wewnętrznie całość, przeznaczoną do prowadzenia działalności polegającej na kolportażu druków bezadresowych.

Powyższe wskazuje, iż spełniony będzie warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wchodzących w skład Oddziału.

Ad. B. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe w istniejącym przedsiębiorstwie

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż ZCP stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp., przy czym organizacyjne wyodrębnienie powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. Takie rozumienie wyodrębnienia organizacyjnego jest powszechnie akceptowane w praktyce organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 lipca 2009 r. Sygn. ITPB3/423-199/09/MT).

W tym zakresie należy zauważyć, iż Oddział będzie wyodrębnioną w ramach Spółki jednostką organizacyjną - będzie stanowić oddział wydzielony zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podstawą wydzielenia Oddziału będzie uchwała zarządu Spółki. Dla Oddziału zostanie uchwalony statut, szczegółowo określający przedmiot działalności Oddziału. Co więcej, dla Oddziału zostanie również ustanowiony dyrektor Oddziału, odpowiadający za jego działalność. Do Oddziału przypisany zostanie również zespół pracowników i współpracowników, zapewniających możliwość prowadzenia działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych. Powyższe okoliczności wskazują jednoznacznie, iż Oddział będzie spełniał warunek wyodrębnienia organizacyjnego.

Z kolei, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP (patrz - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 marca 2008 r., Sygn. IBPB3/423-100/08/MS).

W tym kontekście należy zaznaczyć, iż system finansowo-księgowy Spółki będzie umożliwiał ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na ustalenie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań Oddziału, w oderwaniu od ogółu przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań Spółki. Dodatkowo, będzie również możliwe prowadzenie dla Oddziału odrębnej sprawozdawczości finansowej (tj. sporządzanie odrębnych rachunków zysków i strat oraz bilansów) oraz sprawozdawczości zarządczej (tj. generowanie raportów dotyczących działalności Oddziału).

Ponadto, faktury dokumentujące usługi wykonane przez Oddział będą zawierać dodatkową adnotację potwierdzającą fakt ich wykonania przez Oddział. Dla celów rozliczeń z kontrahentami prowadzony będzie odrębny rachunkiem bankowy Oddziału.

Powyższe okoliczności potwierdzają jednoznacznie, iż Oddział będzie spełniał warunek wyodrębnienia finansowego. Tym samym, Oddział będzie wyodrębniony w ramach Spółki zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej jak i finansowej.

Ad. C Przeznaczenie wyodrębnionych składników majątkowych do realizacji określonych zadań gospodarczych (tzw. wyodrębnienie funkcjonalne)

W świetle ustalonej praktyki, ZCP musi być przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych, a więc musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia określonych działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa (patrz - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 lipca 2010 r. sygn. IBPB1/423-96/08-4/MB).

Spółka wskazuje, iż składniki majątkowe, w tym zobowiązania, zostaną przyporządkowane do Oddziału w taki właśnie sposób, aby spełniały kryterium przydatności do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. prowadzenia kolportażu druków bezadresowych. Alokowane do Oddziału składniki materialne i niematerialne, zobowiązania, jak również personel, będą ze sobą funkcjonalnie powiązane, umożliwiając prowadzenie działalności kolportażu druków bezadresowych. Oznacza to również, iż przy prowadzeniu przedmiotowej działalności, nie będzie konieczne wykorzystywanie składników majątkowych nieprzypisanych do Oddziału (np. wykorzystywanych przy prowadzeniu innych rodzajów działalności Spółki).

Wyodrębnienie funkcjonalne Oddziału przejawia się także odmiennością profilu działalności prowadzonej przez Oddział oraz pozostałe jednostki organizacyjne Spółki. Działalność prowadzona przez Oddział i pozostałe struktury Spółki jest działalnością odrębną od siebie (tzn. niepokrywającą się), w związku z czym składniki majątkowe oraz personel Oddziału nie będą wykorzystywane do prowadzenia innych rodzajów działalności Spółki. Z kolei, aktywa Spółki nieprzypisane do Oddziału nie będą służyć do realizowania zadań Oddziału.

W kontekście powyższego, fakt wyodrębnienia funkcjonalnego Oddziału (przeznaczenia Oddziału do realizacji określonych zadań gospodarczych) w strukturze Spółki nie budzi wątpliwości.

Ad. D. Zdolność wyodrębnionego zespołu składników majątkowych do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze

Kolejną cechą definiującą ZCP jest zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę zakres przedmiotowy składników majątkowych przypisanych do Oddziału oraz stopień ich zorganizowania, jak również fakt przypisania do Oddziału zespołu pracowników i współpracowników, należy uznać, iż Oddział będzie zdolny do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych. Przedmiotowa działalność może być prowadzona w ramach Spółki, jak również może być skutecznie kontynuowana po ewentualnym wydzieleniu Oddziału poza struktury Spółki. Tym samym, Oddział będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

Powyższą konkluzję potwierdza również ta okoliczność, iż działalność Oddziału nie będzie wymagać zaangażowania jakichkolwiek składników majątkowych, które nie zostały do niego wprost zaalokowane. Oznacza to bowiem, iż w przypadku wydzielenia Oddziału poza strukturę Spółki, Oddział nie będzie zależny od Spółki lub należących do niej składników majątkowych. Będzie mógł zatem funkcjonować jako w pełni niezależne przedsiębiorstwo.

A zatem, mając na uwadze zakres składników majątkowych wchodzących w skład Oddziału oraz stopień ich zorganizowania, a także fakt, iż Oddział będzie wykorzystywał odpowiednio wykwalifikowany personel, zapewniający możliwość prowadzenia działalności w zakresie kolportażu druków bezadresowych, należy uznać, iż przesłanka w zakresie możliwości stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa przez Oddział będzie spełniona.

W związku z faktem, iż Oddział będzie spełniał wszystkie przesłanki wyodrębnienia ZCP, wymienione powyżej w punktach A) - D), zdaniem Spółki, Oddział powinien zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, aport Oddziału do innej spółki kapitałowej, nie spowoduje powstania przychodu należnego po stronie Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jak zatem wynika z przedmiotowego przepisu, przychód po stronie podmiotu wnoszącego wkład powstaje wówczas, gdy przedmiotem aportu nie jest przedsiębiorstwo lub ZCP. W konsekwencji, aport ZCP nie skutkuje powstaniem przychodu dla wnoszącego wkład niepieniężny.

Mając na uwadze, iż Oddział będzie spełniał definicję ZCP, wniesienie go przez Spółkę aportem do innej spółki kapitałowej, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT po stronie Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

A contrario, jeśli wnoszone aportem składniki majątkowe będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa to taki wkład niepieniężny nie będzie skutkował powstaniem przychodu po stronie Spółki wnoszącej wkład w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów w spółce kapitałowej, do której tenże aport będzie wnoszony.

Stosownie do art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

1.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

2.

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnych charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż wnoszony przez Wnioskodawcę wkład niepieniężny w postaci Oddziału, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p., w związku z tym nie powstanie z tego tytułu przychód podatkowy po stronie Spółki stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl