IBPBI/2/423-1080/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1080/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 czerwca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 29 lipca 2009 r. oraz w dniu 14 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości korzystania z prawa do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych po przekształcaniu jednostki badawczo - rozwojowej w spółkę prawa handlowego (w części dotyczącej pytania Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości korzystania z prawa do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych po przekształcaniu jednostki badawczo - rozwojowej w spółkę prawa handlowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 20 lipca 2009 r. oraz z dnia 31 sierpnia 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 lipca 2009 r. oraz w dniu 14 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

1.) Z dniem 1 maja 2009 r. Ośrodek Badawczo - Rozwojowy

Wnioskodawca jako jednostka badawczo-rozwojowa, stosował ww. zwolnienie, w wyniku którego w jednostce na dzień przekształcenia, pozostał dochód, przeznaczony na cele statutowe, i który w myśl ustawy - bezterminowo - miał być wydatkowany na te cele.

Po przekształceniu w wyniku komercjalizacji w spółkę prawa handlowego, na mocy art. 35 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej Wnioskodawca otrzymał status centrum badawczo-rozwojowego, pod warunkiem złożenia przez spółkę wniosku o nadanie tego statusu w terminie 15 miesięcy od dnia przekształcenia.

Po przekształceniu, w myśl ustawy o zasadach finansowania nauki (art. 2 pkt 9, lit. g), Wnioskodawca pozostaje jednostką naukową.

Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

2.) Wnioskodawca do dnia przekształcenia korzystał z uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W dniu 15 maja br., jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, złożył do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, pismo informujące o kontynuowaniu wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych po dniu przekształcenia, tj. od 1 maja 2009 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca ma uiszczać zaliczki na podatek w wysokości wynikającej z kwoty podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy w myśl przepisu art. 25 ust. 6, 6a i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po przekształceniu z jednostki badawczo - rozwojowej w dalszym ciągu może stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, a wysokość zaliczki będzie 1/12 podatku należnego, wykazanego w zeznaniu za 2008 r. (bez powiększania wysokości zaliczek o kwotę dochodu wolnego od podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem przeznaczenia tegoż dochodu na cele statutowe). Art. 25 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w przypadku Wnioskodawcy, gdyż w wyniku przekształcenia kontynuuje działalność i jest następcą prawnym ośrodka badawczo - rozwojowego, a nie rozpoczyna działalność.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - w dalszej części określanej skrótem "ustawa o p.d.o.p.") podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

W myśl art. 25 ust. 6a ustawy o p.d.o.p. jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Przepis ust. 6 zdanie ostatnie stosuje się odpowiednio.

Natomiast art. 25 ust. 7 ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a, są obowiązani:

1.

w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,

2.

stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,

3.

wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 1a i 2a, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,

4.

(skreślony),

5.

dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

Ponadto w myśl art. 25 ust. 7a ustawy o p.d.o.p. zawiadomienie, o którym mowa w ust. 7 pkt 1, dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Jednak zgodnie z art. 25 ust. 8 ustawy o p.d.o.p. przepisy ust. 6, 6a i 7 nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.

Do komercjalizacji jednostek badawczo - rozwojowych stosuje się, na mocy art. 10 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993), przepisy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) komercjalizacja, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Jak wynika z powyższego następca prawny wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki poprzednika prawnego, pod warunkiem, że ustawy odrębne nie stanowią inaczej. Skoro zatem następstwo prawne podatkowe obejmuje wszelkie prawa i obowiązki poprzednika, to sukcesja dotyczy zarówno obowiązków (praw) zasadniczych, polegających na wykonaniu zobowiązania podatkowego, jak również obowiązków (praw) instrumentalnych.

Jednym z praw podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest możliwość wpłacania zaliczek na ten podatek w formie uproszczonej, na zasadach określonych w powołanym wcześniej art. 25 ust. 6 i 6a ustawy o p.d.o.p.

W świetle powyższego, mając na uwadze ww. art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, spółka z o.o. funkcjonująca w obrocie prawnym w związku z przekształceniem jednostki badawczo - rozwojowej, zachowuje prawo do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawych w formie uproszczonej.

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1.1 i 1.2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl