IBPBI/2/423-1078/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1078/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 11 września 2007 r. Grupa O jako Spółka Dominująca i Spółka C jako Spółka Zależna, zawarły umowę o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej O. Umowa została zarejestrowana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 31 grudnia 2007 r. Reprezentantem Podatkowej Grupy Kapitałowej jest Grupa O. Umowa ta została zawarta na okres trzech lat, a jej pierwszym rokiem podatkowym był rok rozpoczynający się 1 stycznia 2008 r. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy spółki zobowiązały się m.in. do niepodejmowania żadnych działań w wyniku których bezpośredni udział spółki dominującej w kapitale zakładowym spółki zależnej stałby się niższy niż 95%. Pod koniec 2009 r. Grupa O jako Spółka Dominująca przewiduje dokonanie połączenia ze Spółką C w trybie art. 491-516, Dział l Tytuł IV Kodeksu spółek handlowych. Połączenie spółek spowoduje, że Spółka C zostanie przejęta przez Grupę O i wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Akcje posiadane przez Grupę O ulegną unicestwieniu w następstwie połączenia, a w zamian za te akcje Grupa O otrzyma cały majątek Spółki C (połączenie przez przejęcie Spółki C przez Grupę O).

Tak więc przeprowadzenie powyżej opisanego połączenia, będzie powodowało rozwiązanie podatkowej grupy kapitałowej - w związku z tym, że jedna ze spółek będąca jej członkiem przestanie istnieć, przy czym to rozwiązanie nastąpi przed upływem okresu, na jaki powołana została Podatkowa Grupa Kapitałowa O, tj. przed dniem 31 grudnia 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powyżej opisane połączenie spółek Grupy O i Spółki C, tworzących Podatkową Grupę Kapitałową O, przed upływem 3-letniego okresu funkcjonowania tej podatkowej grupy podatkowej, narusza przepisy prawa podatkowego dotyczące minimalnego okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej (3 lata) i czy w związku z tym będzie skutkowało koniecznością weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład tej grupy za okres jej funkcjonowania (od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia utraty bytu prawnego Spółki C), przez obowiązek dokonania korekt zeznań podatkowych za okres od 1 stycznia 2008 r. do dnia utraty bytu prawnego Spółki C.

Zdaniem Wnioskodawcy, na postawione pytanie, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, należy udzielić odpowiedzi przeczącej. W związku z tym, w przypadku połączenia Grupy O ze Spółką C przez przejęcie całego majątku tej drugiej, nie nastąpi naruszenie przepisów prawa podatkowego i nie będzie konieczne dokonywanie jakichkolwiek weryfikacji przychodów i kosztów podatkowych oraz korekt deklaracji dotyczących rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, dokonywanych w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej O w okresie jej funkcjonowania.

Z chwilą wpisania tego połączenia do rejestru zostanie zakończony byt prawny podatkowej grupy kapitałowej utworzonej przez te spółki oraz zakończy się ostatni rok podatkowy tej grupy, rozpoczęty z dniem 1 stycznia 2009 r.. Z kolei dzień następujący po dniu wpisania połączenia do rejestru będzie zarazem pierwszym dniem nowego roku podatkowego Grupy O, jako samodzielnego podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 4 sierpnia 2008 r. sygn. lTPB3/423-268c/08/MT.

Podobne stanowisko wyraził również Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniach z dnia 24 sierpnia 2006 r. sygn. 1471/DPD1/423-77/06/k.k./2 i 1471/DPD1/423-77/06/k.k./7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: ustawa o p.d.o.p.), podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

a.

przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1.000.000 zł,

b.

jedna ze spółek, zwana dalej "spółką dominującą", posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej "spółkami zależnymi", która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,

c.

spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,

d.

w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,

2.

spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej "umową", została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego,

3.

po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a)-c), a ponadto:

a.

nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,

b.

nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,

4.

podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.

Stosownie do przepisów art. 1a ust. 10 ustawy o p.d.o.p., w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.

Z treści powołanego przepisu wynika, że skutki prawne złamania warunków określonych w art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, następują od momentu zaistnienia tego naruszenia. Nie ma w związku z tym, konieczności ponownego określania przychodów i kosztów spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, za okres jej funkcjonowania. W okresie tym spółkom przysługiwały bowiem szczególne uprawnienia wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a ustawodawca nie uzależnił korzystania z tych praw od elementu zachowania przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika przez określony okres.

Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę, należy stwierdzić, że rozwiązanie Podatkowej Grupy Kapitałowej, nie skutkuje koniecznością weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład tej Grupy za okres jej funkcjonowania.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, iż wydając niniejszą interpretację nie wzięto pod uwagę powołanych przez Wnioskodawcę pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, potwierdzających, jego zdaniem, prezentowane przez niego stanowisko. Interpretacje te nie stanowią bowiem źródła prawa i zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podatników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl