IBPBI/2/423-1071/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1071/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 17 listopada 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna naliczać w miesiącu wrześniu amortyzację od środków trwałych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej aportem w dniu 1 września 2009 r. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna naliczać w miesiącu wrześniu amortyzację od środków trwałych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej aportem w dniu 1 września 2009 r. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 28 października 2009 r. znak: IBPBI/2/423-1071/09/AM wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniu 17 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 1 września 2O09 roku Spółka wniosła aportem do innej Spółki kapitałowej (zwanej dalej: Spółką C) zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zwaną dalej: ZCR) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Między innymi w skład ZCP wniesione aportem weszły środki trwałe podlegające amortyzacji podatkowej. Aport ZCP nastąpił przed rozpoczęciem działalności ZCP w miesiącu wrześniu w związku z powyższym Spółka nie uzyskała żadnych przychodów w miesiącu wrześniu z tytułu działalności ZCP. W efekcie więc środki trwałe wchodzące w skład ZCP nie były w miesiącu wrześniu wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności lecz jedynie stanowiły przedmiot aportu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy za miesiąc wrzesień amortyzację podatkową od środków trwałych powinna naliczyć Spółka i czy naliczona za miesiąc wrzesień amortyzacja będzie w Spółce stanowić w miesiącu wrześniu koszt uzyskania przychodu, pomimo faktu iż z powodu aportu ZCP w dniu 1 września 2009 r. fizycznie w miesiącu wrześniu Spółka nie używała do prowadzenia działalności środków trwałych wchodzących w skład ZCP... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 4 listopada 2009 r. - data wpływu 17 listopada 2009 r.), Spółka nie powinna naliczać amortyzacji od przedmiotowych środków trwałych w miesiącu wrześniu. A gdyby taka amortyzacja została naliczona to nie stanowiłaby kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; określanej dalej skrótem "ustawa o p.d.o.p."), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a -16m, z uwzględnieniem art. 16.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 1 września wniosła aportem do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o p.d.o.p., amortyzacji podlegają składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w dniu 1 września 2009 r. wniosła aportem do innej Spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Środki trwałe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie były w miesiącu wrześniu wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na uwadze, Spółka nie powinna naliczać amortyzacji w miesiącu wrześniu od środków trwałych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej aportem do innej spółki w dniu 1 września 2009 r.

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne postanowienie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl