IBPBI/2/423-1025/11/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1025/11/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej w zakresie stosowania właściwych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku działalności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka") została zawiązana aktem notarialnym z dnia 17 grudnia 2010 r. Zgodnie z Aktem założycielskim Spółki pierwszy rok obrotowy i w konsekwencji rok podatkowy (zgodnie z zawiadomieniem złożonym do stosownego urzędu skarbowego), trwa od momentu podpisania Aktu założycielskiego Spółki, tj. dnia 17 grudnia 2010 r. do dnia 30 listopada 2011 r.. W konsekwencji, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478) (dalej: "Ustawa zmieniająca"), w pierwszym roku podatkowym Spółka będzie stosować przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.. Każdy kolejny podatkowy Spółki rozpoczynać się będzie w dniu 1 grudnia każdego roku kalendarzowego i kończyć się w dniu 30 listopada następnego roku kalendarzowego, o ile nie zostanie zmieniony.

W Spółce rozważane jest podwyższenie kapitału zakładowego i zmiana jej dotychczasowej struktury własnościowej. Celem pokrycia nowowyemitowanych udziałów w Spółce, każdy z nowych wspólników (dalej: "Wspólnicy") wniesie w formie aportu do Spółki organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębnioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: "ZCP"). W efekcie planowanej restrukturyzacji, Spółka przejmie wszystkie zadania, wykonywane dotychczas przez powyższe ZCP. Zgodnie z harmonogramem restrukturyzacji aport ZCP dokonany zostanie w ostatnim miesiącu bieżącego roku podatkowego kończącego się 30 listopada 2011 r., a wchodzące w jej zakres składniki majątkowe stanowiące w rozumieniu u.p.d.o.p. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane zostaną do używania i wprowadzone w tymże miesiącu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po wartości początkowej ustalonej zgodnie z odpowiednimi przepisami u.p.d.o.p. Amortyzacja wyżej wymienionych aktywów rozpoczęta zostanie począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu ich wprowadzenia do ewidencji, zatem w grudniu 2011 r. (w opisywanym przypadku już w kolejnym roku podatkowym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego w oparciu o u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. (które Spółka będzie zobowiązana stosować w pierwszym roku podatkowym) prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym będzie ona uprawniona do wprowadzenia aktywów nabytych w ramach aportu ZCP do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i ustalenia ich wartości początkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami u.p.d.o.p. w miesiącu ich przyjęcia do używania, czyli w miesiącu otrzymania aportu.

Zdaniem Spółki, stosownie do art. 12 ust. 1 Ustawy zmieniającej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Jak podkreślono w opisie zdarzenia przyszłego, pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczyna się dnia 17 grudnia 2010 r., a kończy dnia 30 listopada 2011 r. Tym samym, pomimo zmiany przepisów u.p.d.o.p. od dnia 1 stycznia 2011 r., do końca pierwszego roku podatkowego, tj. do 30 listopada 2011 r., Spółka stosuje regulacje u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.. A zatem skutki podatkowe związane z wniesieniem aktywów należy rozpatrywać na gruncie przepisów u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. i na te przepisy Spółka powołuje się przedstawiając swoje uzasadnienie.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p., środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Zatem, w miesiącu dokonania transakcji aportu ZCP, kiedy też aktywa zostaną przekazane Spółce do używania, będzie ona uprawniona - przy spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 16a lub 16b u.p.d.o.p. - do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wówczas również powinna zostać ustalona wartość początkowa nabytych aktywów dla celów dalszej amortyzacji. Natomiast zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym aktywo wprowadzono do ewidencji.

Podsumowując, w interpretowanej sytuacji zatem nabyte aktywa wprowadzone powinny zostać do ewidencji w miesiącu ich przekazania do używania, którym jest miesiąc dokonania aportu (listopad 2011 r. zgodnie z harmonogramem restrukturyzacji). Również w listopadzie 2011 r. powinna zostać ustalona wartość początkowa wnoszonych składników majątkowych według przepisów obowiązujących na dzień przekazania do używania. Natomiast uprawnienie do amortyzacji przyjętych składników majątkowych Spółka nabędzie dopiero w miesiącu kolejnym tzn. grudniu 2011 r., który będzie pierwszym miesiącem kolejnego roku podatkowego (ze względu na przyjęty przez Spółkę rok podatkowy różny od roku kalendarzowego). Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 - zwanej dalej "ustawą nowelizującą"), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

1.

art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;

2.

art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

W art. 2 ustawy nowelizującej jest mowa o ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 - zwanej dalej "u.p.d.o.p.").

Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.d.o.p., ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami". Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawca jest podmiotem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Artykuł 12 ustawy nowelizującej nakłada na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek stosowania przepisów u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. przy łącznym spełnieniu następujących warunków:

1.

rok podatkowy podatnika jest inny niż rok kalendarzowy,

2.

rok podatkowy podatnika rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. powinny być stosowane do końca rozpoczętego przed tym dniem roku podatkowego, przyjętego przez podatnika.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p., rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

W zdarzeniu przedstawionym we wniosku, trwający rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy, rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r. a zakończy się 30 listopada 2011 r. Spółka będzie zatem miała obowiązek stosować do końca przyjętego (obecnego) roku podatkowego przepisy u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

Jak wynika też z opisu zdarzenia przyszłego, zgodnie z harmonogramem restrukturyzacji aport ZCP dokonany zostanie w ostatnim miesiącu bieżącego roku podatkowego kończącego się 30 listopada 2011 r., a wchodzące w jej zakres składniki majątkowe stanowiące w rozumieniu u.p.d.o.p. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane zostaną do używania i wprowadzone w tym samym miesiącu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po wartości początkowej ustalonej zgodnie z odpowiednimi przepisami u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., a więc obowiązującym Spółkę w trakcie trwania pierwszego roku podatkowego, składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4. Zatem, w miesiącu dokonania transakcji aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kiedy to aktywa zostaną przekazane Spółce do używania, będzie ona uprawniona - przy spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 16a lub 16b u.p.d.o.p. - do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Dla prawidłowego ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych w drodze aportu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu. W przypadku nabycia przez spółkę kapitałową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych tytułem wkładu niepieniężnego, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, do ustalenia ich wartości początkowej zastosowanie znajdują przepisy art. 16g ust. 10a, w związku z ust. 9 i 10 - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. O zastosowaniu właściwego przepisu decyduje przy tym fakt, czy składniki majątku objęte aportem zostały ujęte, bądź nie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p., przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Ponadto zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zatem Spółka może rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca grudnia 2011 r., tj. już w następnym roku podatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl