IBPBI/2/423-1025/10/CzP - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej odpisów na fundusz remontowy budynków mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1025/10/CzP Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej odpisów na fundusz remontowy budynków mieszkalnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy budynków mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy budynków mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa tworzy, zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, fundusz remontowy z odpisów w ciężar kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Wysokość odpisów jest ustalana w planie rzeczowo-finansowym za dany rok przy uwzględnieniu potrzeb remontowych. Tworzenie i wydatkowanie funduszu remontowego odbywa się zgodnie z obowiązującym w spółdzielni Regulaminem tworzenia i wydatkowania funduszu remontowego (zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą).

Spółdzielnia otrzymuje kwoty z tytułu:

* odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej za szkody powstałe w danej nieruchomości, których koszt likwidacji stanowi wydatek funduszu remontowego,

* kar umownych na pokrycie nakładów związanych z usunięciem wad i usterek,

* odszkodowań na naprawę uszkodzeń budynków mieszkalnych spowodowanych ruchem zakładu górniczego (szkody górnicze).

Ww. kwoty są ewidencjonowane w pozostałych przychodach operacyjnych w dniu otrzymania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy spółdzielnia może tworzyć dodatkowy odpis na fundusz remontowy budynków mieszkalnych w wysokości otrzymanej kwoty z tytułu:

* odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej za szkody, których likwidacja została sfinansowana funduszem remontowym,

* kar umownych od wykonawców robót remontowych za wady i usterki,

* odszkodowań za naprawę uszkodzeń spowodowanych ruchem górniczym.

2.

Czy utworzony dodatkowy odpis w wysokości otrzymanych środków pieniężnych z tytułu:

* odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej za szkody, których likwidacja została sfinansowana funduszem remontowym"

* kar umownych od wykonawców robót remontowych za wady i usterki"

* odszkodowań za naprawę uszkodzeń spowodowanych ruchem górniczym,

będzie kosztem uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółdzielni, otrzymane z wyżej wymienionych tytułów kwoty są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Ponieważ koszty likwidacji skutków szkody Spółdzielnia poniosła z funduszu remontowego określonego budynku mieszkalnego, należy utworzyć dodatkowy odpis zasilający fundusz remontowy w wysokości otrzymanych kwot, który stanowiłby koszt uzyskania przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zwrócić uwagę, iż niniejsza interpretacja obejmuje swym zakresem odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2. Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółdzielnia poniosła koszty likwidacji skutków szkody określonego budynku mieszkalnego z funduszu remontowego.

Następnie Spółdzielnia otrzymuje kwoty z tytułu:

* odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej za szkody powstałe w danej nieruchomości, których koszt likwidacji stanowi wydatek funduszu remontowego,

* kar umownych na pokrycie nakładów związanych z usunięciem wad i usterek,

* odszkodowań na naprawę uszkodzeń budynków mieszkalnych spowodowanych ruchem zakładu górniczego (szkody górnicze).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Spółdzielni stanowią, co do zasady przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

1.

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

2.

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana u.p.d.o.p. nie zawiera definicji "zasobów mieszkaniowych" oraz "gospodarki zasobami mieszkaniowymi". Zakresu tych pojęć nie da się także wywieść z przepisów ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W języku potocznym, pojęcie "gospodarka" - w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. "Zasób" zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie "mieszkanie" jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik "mieszkaniowy", "mieszkaniowych" określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia "gospodarka zasobami mieszkaniowymi" wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Przez "zasoby mieszkaniowe", należy natomiast rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego w ww. wniosku stwierdzić należy, że otrzymane kwoty z tytułu:

* odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej za szkody powstałe w danej nieruchomości, których koszt likwidacji stanowi wydatek funduszu remontowego,

* kar umownych na pokrycie nakładów związanych z usunięciem wad i usterek,

* odszkodowań na naprawę uszkodzeń budynków mieszkalnych spowodowanych ruchem zakładu górniczego (szkody górnicze)

stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przysporzenia te wiążą się bowiem niewątpliwie z działaniem związanym z prawidłowym gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi i ich utrzymaniem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, w którym to przepisie zawarto katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Z treści powołanych przepisów wynika więc obowiązek tworzenia przez spółdzielnie mieszkaniowe funduszu remontowego na remonty zasobów mieszkaniowych, zaś odpisy na ten fundusz będą kosztem uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółdzielni, iż kwoty otrzymane z tytułu wymienionych we wniosku odszkodowań oraz kar umownych są przychodami z gospodarki mieszkaniowej, jest zatem prawidłowe.

Za prawidłowe również należy uznać stanowisko Spółdzielni w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi dodatkowego odpisu na fundusz remontowy, pod warunkiem, iż możliwość utworzenia dodatkowego odpisu na ten fundusz zgodna jest z odrębnymi przepisami, do interpretacji których tut. Organ nie jest uprawniony.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl