IBPBI/2/423-1024/10/BG - Ustalenie lat podatkowych w przypadku podjęcia uchwały o likwidacji spółki kapitałowej oraz uchyleniu tej uchwały.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1024/10/BG Ustalenie lat podatkowych w przypadku podjęcia uchwały o likwidacji spółki kapitałowej oraz uchyleniu tej uchwały.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu do organu w dniu 6 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia lat podatkowych w przypadku podjęcia uchwały o likwidacji Spółki i uchyleniu tej likwidacji w jednym roku podatkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2010 r. wpłynął do organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia lat podatkowych w przypadku podjęcia uchwały o likwidacji Spółki i uchyleniu tej likwidacji w jednym roku podatkowym.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 października 2010 r. Znak IBPBI/2/423-1024/10/BG wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 29 października 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka przyjęła, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W latach 2004-2007 działalność Spółki przynosiła straty. W wyniku zaistniałej sytuacji w dniu 14 marca 2008 r. podjęto uchwałę o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Na dzień 13 marca 2008 r. zamknięto księgi rachunkowe, zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości.

W tym samym roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników dnia 29 października 2008 r. postanowiło uchylić uchwałę z dnia 14 marca 2008 r. i zgodnie z Kodeksem spółek handlowych (art. 273) zadecydowało o dalszym istnieniu spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy rok 2008 to dla Spółki 2 lata podatkowe czy 3 lata podatkowe.

Zdaniem Spółki, w roku 2008 tylko raz powinna zamknąć i otworzyć księgi rachunkowe w momencie podjęcia decyzji o likwidacji Spółki - zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Rok 2008 to dla Spółki dwa lata podatkowe: 1 marca 2008 r. do 13 marca 2008 r. i 14 marca 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Spółka przyjęła, że koniec roku podatkowego następuje z końcem roku kalendarzowego.

Spółka stoi na stanowisku, że uchylenie likwidacji nie jest jednoznaczne z zakończeniem likwidacji o którym mowa w art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości - księgi rachunkowe zamyka się na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie.

W tym miejscu wskazać należy, iż ustawa o rachunkowości nie definiuje dokładnie pojęcia zakończenia likwidacji, ale definiuje to Kodeks spółek handlowych; w art. 288 § 1 wskazuje że po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) i po zakończeniu likwidacji, likwidatorzy powinni ogłosić w siedzibie Spółki to sprawozdanie i złożyć je sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie spółki z rejestru. W myśl tego artykułu ustawodawca wskazuje, że zakończenie likwidacji następuje przy wykreśleniu Spółki z rejestru, a nie przy uchyleniu likwidacji Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 6 ww. ustawy, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Rozwiązania podatkowe odwołują się zatem do regulacji zawartych w odrębnych przepisach tj. ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.), która w art. 12 enumeratywnie wylicza sytuacje w jakich należy zamknąć i otworzyć księgi rachunkowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3, m.in. na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 tej ustawy księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, m.in. na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W dniu 14 marca 2008 r. podjęto uchwałę o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Z uwagi na powyższe na dzień 13 marca 2008 r. zamknięto księgi rachunkowe, zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości. W tym samym roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników dnia 29 października 2008 r. postanowiło uchylić uchwałę z dnia 14 marca 2008 r. i zadecydowało o dalszym istnieniu Spółki.

W zamkniętym katalogu zawartym w art. 12 ustawy o rachunkowości dot. przypadków w których w trakcie roku podatkowego należy zamknąć i ponownie otworzyć księgi rachunkowe nie wskazano faktu uchylenia uchwały o likwidacji.

Mając powyższe na względzie w roku kalendarzowym 2008 r. wystąpiły w przypadku Spółki dwa lata podatkowe:

* od 1 stycznia 2008 r. (początek przyjętego roku podatkowego zgodnego z rokiem kalendarzowym) do 13 marca 2008 r. (dzień poprzedzający rozpoczęcie likwidacji),

* od 14 marca 2008 r. (dzień rozpoczęcia likwidacji) do 31 grudnia 2008 r. (koniec przyjętego roku podatkowego zgodnego z kalendarzowym).

W świetle powyższego stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż odnośnie pytania "Czy w wyniku podjęcia decyzji o likwidacji i uchyleniu likwidacji w jednym roku kalendarzowym 2008 Spółka powinna dwukrotnie zamknąć i otworzyć księgi rachunkowe..." oraz pytania "Czy Spółka w momencie uchylenia likwidacji musiała zamknąć księgi rachunkowe..." wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl