IBPBI/2/423-1001/09/SD - Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a wartość składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1001/09/SD Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a wartość składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji sp. z o.o. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji sp. z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług edukacyjnych. W przyszłości rozważana jest sytuacja, iż obejmie 100 % udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Spółka z o.o.), w trybie art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p. Rozważana jest sytuacja, w której Wnioskodawca będzie wyłącznym (100 %) udziałowcem Spółki z o.o., której na moment objęcia udziałów, przysługiwać będzie prawo własności gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem (dalej "Nieruchomość"). Zakłada się przy tym, iż budynek będzie wynajmowany przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy.

Jednocześnie istnieje możliwość, iż w przyszłości, z uwagi na uwarunkowania biznesowe, Spółka z o.o. zostanie zlikwidowana w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej "k.s.h."). Założono, iż do czasu zakończenia procesu likwidacji wyłącznym udziałowcem Spółki z o.o. pozostanie Wnioskodawca, przy czym przyjęto, że będzie on posiadać bezpośrednio w kapitale Spółki z o.o. nie mniej niż 10 % udziałów nieprzerwanie dwa lata do momentu likwidacji.

Po zakończeniu procesu likwidacji Spółki z o.o., Wnioskodawca jako jej wyłączny udziałowiec otrzyma jej majątek likwidacyjny. Tym samym, wskutek likwidacji, Wnioskodawca stanie się właścicielem majątku, w tym Nieruchomości, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewentualnie środków trwałych w budowie.

Wnioskodawca zakłada, że wprowadzi poszczególne elementy majątku likwidacyjnego (w tym Nieruchomość) do swoich ksiąg. Majątek likwidacyjny nie został wniesiony do Spółki z o.o. w drodze aportu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu u.p.d.o.p. oraz ustawy Kodeks cywilny.

W zależności od decyzji biznesowej, po przeprowadzeniu procesu likwidacyjnego, Wnioskodawca będzie wykorzystywać otrzymane od Spółki z o.o. środki trwałe oraz pozostałe składniki majątku likwidacyjnego do prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej (w tym edukacyjnej) lub dokona ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość składników majątkowych (w tym środków trwałych m.in. Nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewentualnie środków trwałych w budowie), otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki z o.o., należy wykazać w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wartości ustalonej na dzień otrzymania majątku likwidacyjnego, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. zwanej dalej "u.p.d.o.p."), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) uważa się (...) w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b (który nie znajdzie w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym zastosowania) - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 10b u.p.d.o.p., w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przepis art. 16g ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 9 u.p.d.o.p., w razie przekształcenia formy prawnej, połączenia albo podziału podmiotów (...) wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) podmiotu przekształconego, połączonego albo dzielonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z literalną i logiczną wykładnią wskazanych wyżej art. 16g ust. 1 pkt 5 oraz art. 16g ust. 10b u.p.d.o.p., wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki z o.o., należy wykazać w księgach w wartości ustalonej na dzień przekazania likwidowanego majątku Spółki z o.o., nie wyższej jednak niż jego wartość rynkowa przyjmując, iż składniki likwidowanego majątku nie zostały otrzymane przez likwidowaną Spółkę z o.o. jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Biorąc pod uwagę, iż składniki majątku likwidacyjnego (w tym Nieruchomość, inne środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, ewentualnie środki trwałe w budowie), które zostaną przekazane Wnioskodawcy, nie były nabyte przez Spółkę z o.o. jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części to jego zdaniem, wartość początkowa tychże składników powinna być ustalona w wysokości nie wyższej od ich wartości rynkowej z dnia otrzymania majątku likwidacyjnego.

W opinii Wnioskodawcy, powyższa zasada ustalenia wartości początkowej w wysokości nie przekraczającej wartości rynkowej, znajdzie również zastosowanie do obejmowanych przez Spółkę składników majątku likwidacyjnego, niestanowiących uprzednio w Spółce z o.o. środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu, czy te składniki zostaną następnie przez Wnioskodawcę zaklasyfikowane jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, czy jako składniki nie stanowiące środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca pragnie dodatkowo podkreślić, iż z uwagi na reguły wykładni celowościowej, logicznym potwierdzeniem powyższej metodologii ustalenia wartości podatkowej otrzymywanych składników majątkowych stanowiących majątek likwidacyjny, będzie również okoliczność, iż wartość poszczególnych składników majątku otrzymanego na skutek likwidacji Spółki z o.o., ustalona przez Wnioskodawcę w wysokości nie wyższej niż wartość rynkowa na moment otrzymania majątku (w tym wartość Nieruchomości) powinna być również co do zasady podstawą ustalenia przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego przez Wnioskodawcę na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. (tzn. jako dochód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej). Jednak Wnioskodawca nadmienia w tym miejscu, że w przypadku przedmiotowego zdarzenia przyszłego do w ten sposób ustalonego przychodu z tytułu udziału w zyskach Wnioskodawcy (tj. w odniesieniu do majątku otrzymanego w związku z likwidacją) znajdzie zastosowanie zwolnienie z p.d.o.p. przewidziane w art. 22 u.p.d.o.p.

W konsekwencji, ustalona przez Wnioskodawcę w wysokości nieprzekraczającej wartości rynkowej wartość składników majątkowych, otrzymanych w wyniku likwidacji (które zostaną u Wnioskodawcy ujęte jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne), powinna stanowić wartość początkową w księgach Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. zwanej dalej "u.p.d.o.p."), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Stosownie do przepisów art. 16 ust. 10b u.p.d.o.p., w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przepis art. 16g ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Ponieważ, jak wskazała Spółka otrzymane składniki majątku likwidacyjnego, nie były uprzednio wniesione w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to wartość początkowa otrzymanych składników winna być ustalona na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p. (art. 16 ust. 10b u.p.d.o.p., nie znajdzie tu zastosowania).

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe należy uznać, iż wartość początkową składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji, należy wykazać w ustalonej przez podatnika wartości poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej.

Wskazać również należy, iż powołane przez Wnioskodawcę w poz. 56 (stanowisko Wnioskodawcy do pytania przedstawionego w poz. 55) wniosku art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. oraz art. 22 u.p.d.o.p., nie były przedmiotem niniejszej interpretacji, ponieważ nie zostało zadane pytanie w tym zakresie, a ponadto w części D.3. poz. 47 Spółka wskazała inne przepisy. Nie dotyczą one również istoty niniejszej interpretacji, którą jest wskazanie zasad ustalenia wartości początkowej składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej.

Wobec powyższego, jeżeli Wnioskodawca zainteresowany jest uzyskaniem interpretacji w zakresie przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to powinien złożyć odrębny wiosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębną interpretację indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl