IBPBI/1/4511-275/15/ZK - Ustalenie możliwości opodatkowania w 2015 r. dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/4511-275/15/ZK Ustalenie możliwości opodatkowania w 2015 r. dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2015 r., złożonym osobiście w tut. Biurze 5 marca 2015 r., uzupełnionym 30 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania w 2015 r. dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2015 r. został złożony osobiście do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania w 2015 r. dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 23 kwietnia 2015 r. Znak: IBPBI/1/4511-275/15/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 30 kwietnia 2015 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1 czerwca 2005 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która wg PKD sklasyfikowana jest pod symbolem 86.22.Z (praktyka lekarska specjalistyczna). Jednocześnie jest zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprawuje opiekę specjalistyczną oraz wykonuje zabiegi ambulatoryjne w poradni onkologicznej działającej w szpitalu, w którym jest zatrudniony oraz drugiej poradni będącej własnością odrębnej, zupełnie niezależnej spółki z o.o. i za te usługi wystawia faktury dla szpitala i spółki z o.o. W ramach stosunku pracy zajmuje się leczeniem i opieką medyczną nad pacjentami leżącymi na oddziale szpitala.

W dniu 20 stycznia 2015 r. wysłał do urzędu skarbowego oświadczenie, że od 1 stycznia 2015 r. wybiera opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 29 kwietnia 2015 r., wskazano, że:

* Wnioskodawca jest zatrudniony na postawie umowy o pracę w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala,

* czynności wykonywane przez niego wynikają z ustawy o zawodzie lekarza, w szczególności lekarza chirurga onkologa,

* w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w Poradni Onkologicznej udziela porad lekarskich oraz interpretuje wyniki badań; kwalifikuje do leczenia na Oddziale Chirurgii,

* w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, w którym jest zatrudniony wykonuje czynności tożsame i nie tożsame.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w 2015 r. mogę rozliczać podatek dochodowy z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, może opodatkować swoje dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, gdyż usługi świadczone dla swojego pracodawcy, czyli szpitala w ramach działalności gospodarczej różnią się od tych świadczonych w ramach stosunku pracy. Praca wykonywana dla pracodawcy to operacje chirurgiczne i opieka (zaraz) po operacji pacjentów na oddziale szpitala, natomiast w przychodni czynnościami podstawowymi jest diagnozowanie chorych, wykonywanie zabiegów ambulatoryjnych nie wymagających hospitalizacji pacjentów na oddziale szpitalnym. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że czynności te różnią się znacząco od siebie, co nie wyklucza możliwości opodatkowania jego dochodów podatkiem liniowym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (...). W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania dochodów 19% "podatkiem liniowym" dotyczy - co do zasady - dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (ze źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza). Przy czym, możliwość opodatkowania "podatkiem liniowym" jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik (a w przypadku wykonywania ww. działalności w formie spółki nie będącej osobą prawną chociażby jeden ze wspólników) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest lekarzem prowadzącym w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej indywidualną praktykę lekarską, z której dochody od 1 stycznia 2015 r. opodatkowuje 19% podatkiem liniowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprawuje opiekę specjalistyczną oraz wykonuje zabiegi ambulatoryjne w poradni onkologicznej działającej w szpitalu, w którym jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz w drugiej poradni będącej własnością odrębnej, zupełnie niezależnej spółki z o.o. W ramach stosunku pracy Wnioskodawca zajmuje się leczeniem i opieką medyczną nad pacjentami leżącymi na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala. Wykonywane przez niego czynności wynikają z ustawy o zawodzie lekarza, w szczególności lekarza chirurga onkologa. W ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w Poradni Onkologicznej udziela porad lekarskich oraz interpretuje wyniki badań, kwalifikuje do leczenia na Oddziale Chirurgii. Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone dla swojego pracodawcy, czyli szpitala w ramach działalności gospodarczej różnią się od tych świadczonych w ramach stosunku pracy. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał jednakże, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala wykonuje czynności tożsame i nie tożsame.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że w świetle cyt. wyżej art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi (czynności), obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Przy czym istotne jest faktyczne wykonywanie takich samych (tożsamych) czynności.

Skoro zatem, jak wynika z uzupełnienia wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala Wnioskodawca wykonuje czynności tożsame i nie tożsame z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę, to stwierdzić należy, że zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane w 2015 r. tzw. podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy.

Z uwagi na powyższe przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że ocena czy w istocie czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są (czy też nie są i w jakim zakresie) tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy może nastąpić wyłącznie w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach umowy o pracę (leczenie szpitalne), są faktycznie tożsame z czynnościami, które wykonuje on w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (leczenie ambulatoryjne). Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług tzw. podatkiem liniowym leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl