IBPBI/1/4511-168/15/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/4511-168/15/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 2 lutego 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 4 lutego 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zasad opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2013 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zasad opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2013 r.)

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza zostać akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA" lub "Spółka"). Przedmiotem działalności SKA będzie przede wszystkim inwestowanie w papiery wartościowe i udziały spółek kapitałowych. W związku z tym Spółka może uzyskiwać m.in. przychody z tytułu zbycia udziałów/akcji spółek kapitałowych lub innych papierów wartościowych, w tym zbycia udziałów/akcji spółek kapitałowych lub innych papierów wartościowych w celu ich umorzenia, a także przychody z tytułu wykupu obligacji oraz zapłaty odsetek przez emitenta.

Może wystąpić jednocześnie sytuacja, w której wykup obligacji i zapłata odsetek przez emitenta nastąpi w drodze:

* umowy datio in solutum (emitent uwalniając się od zobowiązania pieniężnego spełni inne świadczenie);

* w drodze umowy potrącenia (emitent oraz Wnioskodawczyni będąc wobec siebie jednocześnie wierzycielami i dłużnikami SKA potrącą wzajemne zobowiązania i wierzytelności).

Obecny rok obrotowy SKA rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2014 r. i zakończy się po tej dacie Jednocześnie:

* SKA powstała przed dniem wejście w życie art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej;

* SKA nie dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej.

Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość co do skutków podatkowych wykupu obligacji i zapłaty odsetek na rzecz SKA, zbycia papierów wartościowych lub udziałów/akcji w spółkach kapitałowych przez SKA, do przychodów i kosztów której na podstawie przepisu art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej w roku obrotowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2014 r. stosuje przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej: "ustawa o PIT"), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.

Wnioskodawczyni podkreśla, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest potwierdzenie możliwości stosowania w zakresie uzyskanych przez Wnioskodawczynię przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w SKA, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r. Brak wypełnienia przez SKA przesłanek z art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej jest wskazany jako element zdarzenia przyszłego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna kwalifikować przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych, w tym zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w celu ich umorzenia, a także przychody z tytułu wykupu obligacji oraz zapłaty odsetek przez emitenta w roku obrotowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2014 r.

2. W którym momencie Wnioskodawczyni powinna rozpoznać przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w tym zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w celu ich umorzenia w roku obrotowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2014 r.

3. W którym momencie Wnioskodawczyni powinna rozpoznać przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu wykupu obligacji i zapłaty odsetek przez emitenta, jeżeli wykup obligacji i zapłata odsetek nastąpi w roku obrotowym SKA rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2014 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę fakt, że przedmiotem działalności SKA będzie przede wszystkim inwestowanie w udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, powinna kwalifikować przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w tym zbycia udziałów, akcji lub certyfikatów inwestycyjnych w celu ich umorzenia, a także przychody z tytułu wykupu obligacji oraz zapłaty odsetek przez emitenta w roku obrotowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2014 r., jako przychody z działalności gospodarczej.

W związku z tym powinna rozpoznać przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych, w tym zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w celu ich umorzenia, a także przychody z tytułu wykupu obligacji oraz zapłaty odsetek przez emitenta w momencie wypłaty dywidendy przez SKA. Nie ma przy tym znaczenia sposób uregulowania zobowiązania z tytułu obligacji (umowa datio in solutum, potrącenie wzajemnych wierzytelności i zobowiązań).

Na wstępie należy wskazać, że w roku obrotowym SKA, który rozpocznie się przed 1 stycznia 2014 r., SKA, na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej, należy uznać na gruncie ustawy o PIT za spółkę niebędącą osobą prawną czyli spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego (art. 5a pkt 26 ustawy o PIT). Podatnikiem od dochodu uzyskiwanego przez SKA są wspólnicy SKA proporcjonalnie do udziału w zyskach (art. 8 ust. 1 ustawy o PIT).

Powyższe oznacza, że z punktu widzenia prawa podatkowego dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym, SKA, o której mowa w opisie zdarzenia przyszłego, jest "przejrzysta" (transparentna) podatkowo, natomiast status podatnika przypisywany jest jej wspólnikom.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Wyrażone powyżej zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku, o czym stanowi art. 8 ust. 2 ustawy o PIT.

W rezultacie, uzyskane przez SKA przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku SKA zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy) proporcjonalnie do ich udziałów w spółce.

Specyfiką SKA jest jednak to, że zasady jej funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: "k.s.h."), zarówno dotyczące spółek osobowych, jak i spółki akcyjnej (spółki kapitałowej). W szczególności do SKA mają odpowiednie zastosowanie regulacje art. 347 § 1 k.s.h., który przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty uchwałą walnego zgromadzenia. Zgodnie zaś z art. 347 § 1 w związku z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Przy czym, zgodnie z art. 348 § 2 k.s.h., uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub akcjonariusze, którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy. Przychodem akcjonariusza podlegającym opodatkowaniu z tytułu uczestnictwa w SKA jest wyłącznie przyznana mu dywidenda.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest pozarolniczą działalność gospodarcza. Zgodnie natomiast z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Biorąc powyższe pod uwagę jak i fakt, że przedmiotem działalności SKA będzie przede wszystkim inwestowanie w udziały, akcje w spółkach kapitałowych oraz inne papiery wartościowe, należy uznać, że przypadające na Wnioskodawczynię (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane ż tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych (w tym zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w celu umorzenia), a także przychody z tytułu wykupu obligacji oraz zapłaty odsetek przez emitenta należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Należy jednocześnie wskazać, że z uwagi na fakt, że obrót udziałami oraz papierami wartościowymi będzie przedmiotem działalności gospodarczej SKA, przedmiotowy przychód nie może zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych. Zgodnie bowiem z art. 30b ust. 1 i 4 ustawy o PIT, przychody z odpłatnego zbycia udziałów oraz papierów wartościowych stanowią przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu jako odrębne źródło przychodów wyłącznie w sytuacji, gdy ich zbycia nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołała:

1.

interpretacje indywidualne wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy 24 czerwca 2014 r., Znak: ITPB1/415-332/14/MW; 13 czerwca 2014 r., Znak: ITPB1/415-329/14/DP, 12 lutego 2013 r., Znak: ITPB1/415-1224a/12/GR;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 6 czerwca 2012 r., Znak: IPPB1/415-195/12-4/KS;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dnia 28 listopada 2013 r., Znak: IPTPB2/415-527/12-7/13-S/JR;

2.

interpretację ogólną Ministra Finansów z 25 listopada 2013 r., Znak: DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13 oraz

3.

uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12.

Podsumowując powyższe, Wnioskodawczyni powinna rozpoznać przypadające na nią (jako akcjonariusza) przychody SKA uzyskane z tytułu zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w tym zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych w celu ich umorzenia, w tym także przychody SKA uzyskane z tytułu wykupu obligacji w momencie wypłaty dywidendy przez SKA. Nie ma przy tym znaczenia sposób spłaty zobowiązania z tytułu obligacji (umowa datio in solutum, potrącenie wzajemnych wierzytelności i zobowiązań).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że - zgodnie z żądaniem Wnioskodawczyni - przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. Nie była przedmiotem oceny kwestia możliwości stosowania do wspólników opisanej spółki komandytowo-akcyjnej przepisów ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych w ww. brzmieniu. Informację o braku podmiotowości prawnopodatkowej spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie podatków dochodowych - zgodnie ze wskazaniem we wniosku - przyjęto jako element opisu zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl