IBPBI/1/423-28/11/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/423-28/11/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 28 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 20 czerwca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych wniesionych do spółki w formie aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych wniesionych do spółki w formie aportu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 13 czerwca 2011 r. Znak: IBPBI/1/423-28/11/KB, IBPBI/1/423-29/11/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 20 czerwca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zawiązana aktem notarialnym z dnia 3 grudnia 2010 r. Zgodnie z umową spółki i zawiadomieniem z dnia 9 grudnia 2010 r. złożonym we właściwym dla Spółki urzędzie skarbowym, pierwszy rok obrotowy i w konsekwencji rok podatkowy Spółki trwa od momentu podpisania aktu założycielskiego Spółki, tj. od dnia 3 grudnia 2010 r. do dnia 30 listopada 2011 r.. Zatem, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010. Nr 226, poz. 1478 zwanej dalej "Ustawą zmieniającą"), w pierwszym roku podatkowym Spółka będzie stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "Ustawa o CIT") w brzmieniu obowiązującym w 2010 r..

Każdy kolejny rok obrotowy i w konsekwencji rok podatkowy Spółki rozpoczynać się będzie w dniu 1 grudnia każdego roku kalendarzowego i kończyć się w dniu 30 listopada następnego roku kalendarzowego, o ile nie zostanie zmieniony.

W Spółce rozważane jest podwyższenie kapitału zakładowego i zmiana dotychczasowego wspólnika. Celem pokrycia nowowyemitowanych udziałów w Spółce, nowy wspólnik będący producentem artykułów spożywczych, w szczególności przetworów spożywczych, jak keczupy, koncentraty pomidorowe, warzywa w puszkach (zwany dalej "Wspólnikiem"), wniesie organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębnioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci Departamentu Marketingu (zwaną dalej "Jednostką"). Wniesienie Jednostki na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zostanie dokonane w formie aktu notarialnego. W konsekwencji, Spółka przejmie wszystkie zadania Wspólnika z zakresu marketingu oraz zarządzania markami. Do Spółki zostaną wniesione wszystkie umowy niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług marketingowych oraz zarządzania znakami towarowymi. Wspólnik natomiast będzie mógł skupić swe działania wyłącznie na produkcji artykułów spożywczych oraz ich sprzedaży.

Jednostka będąca przedmiotem wkładu niepieniężnego zostanie wyodrębniona uchwałą Zarządu.

Uchwała będzie zawierać w szczególności

* oświadczenie o wyodrębnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

* opis działalności Jednostki, tj. świadczenie usług marketingowych oraz zarządzanie znakami towarowymi, w szczególności budowania wartości i rozwoju znaków towarowych, prowadzenie działań o charakterze promocyjno-reklamowym oraz kreowanie wizerunku znaków towarowych,

* wskazanie osoby kierującej Jednostką,

* listę pracowników przypisanych do Jednostki oraz jej strukturę organizacyjną,

* zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa przyporządkowanych do Jednostki oraz zobowiązań.

Do Jednostki alokowane zostaną składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy związane z przedmiotem działalności Jednostki, część środków znajdujących się na rachunku bankowym Wspólnika, zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania.

Ewidencja księgowa Wspólnika zostanie zmieniona w sposób umożliwiający ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań Jednostki, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Wspólnika w tym zakresie.

Wnioskodawca podkreśla, że po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, umowami, odrębnym od Wspólnika Spółki zakresem działalności, środkami pieniężnymi, etc., Jednostka będzie mogła stanowić odrębne od Wspólnika przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swe zadania. Jednostka nie będzie bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność marketingowa, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań.

Dodatkowo, w skład Jednostki, która zostanie wniesiona do Spółki, będą wchodzić należące obecnie do Wspólnika zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP prawa do słowno - graficznych znaków towarowych. Znaki te używane są obecnie przez Wspólnika w jego działalności. W przyszłości znaki te będą używane przez Spółkę w toku jej działalności. Spółka będzie bowiem zarządzać znakami towarowymi, jak również będzie świadczyć usługi licencji tych znaków towarowych. Rozważany jest również wariant oddania znaków do używania w formie leasingu operacyjnego (art. 17b ustawy o CIT), bądź finansowego (art. 17f ustawy o CIT) w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Prawa ochronne do znaków towarowych, które zostały zarejestrowane i które będą wchodzić w skład aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zostaną wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne w zakresie udziału w rynku, wpływu na ceny, dominacji w kanałach dystrybucji i odporności na działania konkurencji.

Prawa do znaków towarowych nie są, ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych Wspólnika i nie są ani nie będą również przez niego amortyzowane.

Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami, wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o CIT. Dodatkowo, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki będzie miało miejsce w pierwszym roku podatkowym Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy w wyniku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, w Spółce powstanie dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 Ustawy o CIT, na podstawie art. 16g ust. 10 i ust. 10a w związku z art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do ustalenia wartości początkowej praw ochronnych do zarejestrowanych znaków towarowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej do Spółki dla celów amortyzacji według ich wartości rynkowej.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy w wyniku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, w Spółce powstanie dodatnia wartość firmy dla celów podatkowych. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, dalej "Ustawa o CIT") w brzmieniu obowiązującym w 2010 r., Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej praw ochronnych do zarejestrowanych znaków towarowych, które nie były wykazane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika, a wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dla celów amortyzacji według ich wartości rynkowej.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca zauważa, iż stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478, dalej "Ustawa zmieniająca"), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Jak podkreślono w opisie zdarzenia przyszłego, pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczyna się dnia 3 grudnia 2010 r., a kończy dnia 30 listopada 2011 r.. Tym samym, pomimo zmiany przepisów Ustawy o CIT od dnia 1 stycznia 2011, do końca pierwszego roku podatkowego, tj. do 30 listopada 2011 r., Spółka stosuje regulacje Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.. Zatem skutki podatkowe związane z wniesieniem do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Departamentu Marketingu należy rozpatrywać na gruncie przepisów Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. i na te przepisy Wnioskodawca powołuje się przedstawiając swoje uzasadnienie.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT, wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji stanowią prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 Nr 119 poz. 1117 z późn. zm. - zwanej dalej "Ustawa PWP").

Jak stanowi art. 120 ustawy PWP, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 153 ustawy PWP). Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (art. 162 ust. 1 ustawy PWP).

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż tylko znaki towarowe zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, na które udzielone zostało prawo ochronne, należy uznać za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu Ustawy o CIT. W konsekwencji, przedmiot amortyzacji stanowić będzie de facto prawo ochronne do znaku towarowego (dalej też jako "prawo do znaku towarowego").

Jednocześnie, zgodnie z powołanym powyżej art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT, amortyzacji podatkowej podlegać będą wyłącznie znaki towarowe spełniające łącznie następujące warunki:

* zostały nabyte przez podatnika na własność,

* nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* okres ich używania jest dłuższy niż rok,

* wykorzystywane są przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, do Spółki zostanie wniesiona, jako wkład niepieniężny, zorganizowana część przedsiębiorstwa, wyodrębniona w ramach Wspólnika. Ze względu na fakt iż w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będą wchodzić prawa ochronne do znaków towarowych, Spółka dokona nabycia tych praw w drodze aportu. Ponadto, w chwili otrzymania aportu, prawa do znaków towarowych będą nadawać się do gospodarczego używania przez Spółkę. Obecnie są one bowiem używane przez Wspólnika, natomiast od momentu dokonania aportu będą one używane przez Spółkę w toku jej działalności. Także okres używania praw do znaków towarowych na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej przekroczy rok. Spółka będzie bowiem świadczyć usługi w zakresie marketingu, jak również będzie zarządzać znakami towarowymi. Ponadto, Spółka będzie świadczyła usługi licencji praw do znaków towarowych.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki, prawa ochronne do znaków towarowych wniesione aportem do Spółki będą spełniały wszystkie wskazane powyżej warunki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne, podlegające w Spółce amortyzacji podatkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 i ust. 10a, w związku z art. 16g ust. 2 Ustawy o CIT, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów amortyzacji, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych, które u Wspólnika nie były wprowadzone do rejestru środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowi suma ich wartości rynkowej, jeżeli łącznie zostały spełnione następujące warunki:

* w wyniku transakcji powstała dodatnia wartość firmy, tj. dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustaloną na dzień ich wniesienia,

* składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazuje, iż prawa do znaków towarowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego nie są, ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika i tym samym nie będą przez niego amortyzowane.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że jeżeli w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w Spółce powstanie dodatnia wartość firmy dla celów podatkowych, wartość początkową dla celów amortyzacji praw do znaków towarowych, które wejdą w skład aportu, należy ustalić według ich wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesienia aportu. W analizowanym przypadku, będzie to wartość rynkowa wynikająca z wyceny dokonanej przez niezależny podmiot

W konsekwencji, stanowisko Spółki, zgodnie z którym, jeżeli w wyniku wniesienia aportem do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w Spółce powstanie dodatnia wartość firmy dla celów podatkowych, będzie ona uprawniona do ustalenia wartości początkowej zarejestrowanych znaków towarowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa dla celów amortyzacji według ich wartości rynkowej, należy uznać za prawidłowe.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka powołała interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 czerwca 2009 r. znak: IPPB5/423-112/09-2/MB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 35 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl