IBPBI/1/415-992/11/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-992/11/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 16 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie towarów handlowych poniesionych w ramach prowadzonej uprzednio w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej:

* w części w jakiej towary te zostały nabyte nieodpłatnie - jest nieprawidłowe,

* w części w jakiej towary te stanowiły własność Wnioskodawczyni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie towarów handlowych poniesionych w ramach prowadzonej uprzednio w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi z bratem działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Posiada 98% udziałów w spółce, a brat posiada 2% udziałów. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W związku z planowanym rozpoczęciem przez Wnioskodawczynię jednoosobowej działalności gospodarczej, wspólnicy spółki cywilnej zamierzają przekazać nieodpłatnie całość przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej do jednoosobowej firmy Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazane towary handlowe będą kosztem uzyskania przychodów w jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu sa koszty, które służą osiągnięciu przychodów, a przekazane towary będą służyły osiągnięciu przychodu podlegającego opodatkowaniu. Przekazane towary handlowe, zostaną wyksięgowane z kolumny 10 książki przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę cywilną. W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawczyni przekazany towar handlowy powinien stanowić koszt uzyskania przychodu w nowej jednoosobowej firmie. Dodatkowo w części G. poz. 69 wniosku Wnioskodawczyni zaznaczyła, że w wyniku sprzedaży przekazanego towaru, osiągnięty przychód będzie podlegał opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Na wstępie zauważyć należy, że skoro, jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, wspólnicy spółki cywilnej zamierzają nieodpłatnie przekazać całość przedsiębiorstwa na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, to należy przyjąć, że przekazanie to nastąpi przed rozwiązaniem spółki. Oznacza to tym samym, że ww. składniki majątku nie zostaną przez Wnioskodawczynię nabyte w związku z likwidacją spółki cywilnej.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* musi on zostać poniesiony przez podatnika,

* musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* musi być właściwie udokumentowany.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w ramach której nabyła wraz z wspólnikiem (bratem) m.in. towary handlowe. Całość przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej wspólnicy zamierzają przekazać na potrzeby działalności gospodarczej, którą Wnioskodawczyni będzie prowadzić jednoosobowo.

Zauważyć przy tym należy, iż w spółce cywilnej właścicielami poszczególnych składników majątku, w tym towarów handlowych pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej.

Biorąc powyższe po uwagę stwierdzić należy, iż towary handlowe nabyte przez wspólników spółki cywilnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowią ich współwłasność łączną proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce cywilnej. Skoro wspólnicy spółki cywilnej zamierzają przekazać nieodpłatnie na potrzeby prowadzonej samodzielnie przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej m.in. towary handlowe nabyte w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, to w wyniku tej czynności prawnej Wnioskodawczyni stanie się jedynym właścicielem tych towarów. Oznacza to tym samym, iż 2% towarów handlowych Wnioskodawczyni nabędzie nieodpłatnie.

Wobec powyższego, uprzednio poniesione przez wspólników wydatki na nabycie tej części towarów handlowych (2%), która zostanie w przyszłości nabyta przez Wnioskodawczynię nieodpłatnie, nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej jednoosobowo przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, albowiem nie zostanie spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszt ich nabycia nie został poniesiony przez Wnioskodawczynię. W wyniku powyższej czynności prawnej Wnioskodawczyni stanie się jednak właścicielem otrzymanego towaru handlowego i nabędzie prawo do rozporządzania nim. Zatem winna całą wartość przejętych towarów handlowych ująć w ewidencji księgowej, jednakże ich wartość w części nabytej nieodpłatnie nie może być brana pod uwagę (nie stanowi kosztów uzyskania przychodów), przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tytułu prowadzonej jednoosobowo przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie towarów handlowych poniesionych w ramach prowadzonej uprzednio w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej:

* w części w jakiej towary te zostały nabyte nieodpłatnie - jest nieprawidłowe,

* w części w jakiej towary te stanowiły własność Wnioskodawczyni - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl