IBPBI/1/415-933/09/BK - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, wydatków z tytułu odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego przez oboje małżonków na wytworzenie środka trwałego w ramach tej działalności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-933/09/BK Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, wydatków z tytułu odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego przez oboje małżonków na wytworzenie środka trwałego w ramach tej działalności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października (data wpływu do tut. Biura 5 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego przez małżonków na wytworzenie środka trwałego w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z nich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego przez małżonków na wytworzenie środka trwałego w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z nich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego napojami. Z powodu braku miejsca do magazynowania podjął decyzję o budowie hali magazynowej. Własne środki nie pozwalały mu na tak wielką inwestycję. Rozpoczął negocjacje z bankiem na temat kredytu inwestycyjnego. Procedura była trudna, a okres oczekiwania na decyzje zbyt długi.

W celu przyśpieszenia realizacji inwestycji, postanowił uzyskać kredyt konsumpcyjny hipoteczny. W dniu 23 marca 2009 r. wspólnie z żoną podpisał Umowę Hipotecznego Kredytu Konsumpcyjnego na okres od 31 marca 2009 r. do 29 lutego 2024 r. na kwotę 250.000 zł. Uzyskaną kwotę kredytu w całości wydatkował na budowę hali magazynowej. Wszystkie wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT. Hala magazynowa została wprowadzona do środków trwałych firmy i będzie amortyzowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty związane z umowa kredytową - prowizje i odsetki od prywatnego kredytu bankowego (Hipotecznego Kredytu Konsumpcyjnego) w całości wydatkowanego na budowę hali magazynowej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów podlegające księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma znaczenia, iż kredyt został uzyskany przez osobę prywatną, ponieważ zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Hala magazynowa jest Wnioskodawcy potrzebna do prowadzenia działalności gospodarczej, a bez kredytu nie miał możliwości jej wybudowania. Z chwilą wprowadzenia hali do środków trwałych stała się ona majątkiem firmy. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy, odsetki od pożyczek zapłacone przez zakończeniem inwestycji zwiększają koszty danej inwestycji. Natomiast wydatki na spłatę odsetek od kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu od momentu wprowadzenia środka trwałego do użytkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl