IBPBI/1/415-912/10/AB - Skutki podatkowe zawarcia umowy użyczenia nieruchomości spółce jawnej przez małżonków, będących jej jedynymi wspólnikami.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-912/10/AB Skutki podatkowe zawarcia umowy użyczenia nieruchomości spółce jawnej przez małżonków, będących jej jedynymi wspólnikami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia nieruchomości na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia nieruchomości na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 listopada 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-912/10/AB, Znak: IBPBI/1/415-913/10/AB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Małżonkowie są jedynymi wspólnikami spółki jawnej oraz jednocześnie właścicielami nieruchomości wraz z wybudowanym na niej budynkiem. Małżonkowie zamierzają udostępnić spółce jawnej ww. nieruchomość, zawierając ze spółką umowę użyczenia. Na podstawie tej umowy, spółka jawna wykorzystywać będzie nieruchomość w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej oraz będzie miała obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz budynku, w tym także kosztów dotyczących podatku od nieruchomości przypadającego na używany przez spółkę grunt oraz budynek. Małżonkowie, właściciele nieruchomości nie są podatnikami podatku od towarów i usług, nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w spółce powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z udostępnieniem spółce przez wspólników nieruchomości na cele prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zawarcie umowy użyczenia pomiędzy właścicielami nieruchomości (małżonkami) a spółką jawną, w której te same osoby są wspólnikami, nie będzie stanowić o powstaniu przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniać należy, iż w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia dla użyczającego, tj. właścicieli nieruchomości oraz w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zważywszy na fakt, iż Wnioskodawcą jest spółka jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl