IBPBI/1/415-902/09/ZK - Możliwość wliczenia w koszty prowadzenia firmy opłaty za studia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-902/09/ZK Możliwość wliczenia w koszty prowadzenia firmy opłaty za studia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 29 października 2009 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z opłacaniem czesnego za studia podyplomowe poniesionych:

*

przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe

*

po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z opłacaniem czesnego za studia podyplomowe.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne, dlatego też pismem z dnia 8 grudnia 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-902/09/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 21 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W sierpniu 2009 r. Wnioskodawca założył jednoosobową firmę projektowo-produkcyjną. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W październiku 2008 r. rozpoczął 2-letnie studia podyplomowe w Szkole Biznesu. Płaci za nie w czterech ratach, czyli przed każdym semestrem.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż prowadzona działalność polega na projektowaniu i produkcji zindywidualizowanych zegarów słonecznych. Aby rozwinąć firmę na skalę międzynarodową, co jest całkowicie możliwe biorąc pod uwagę specyfikę działania i sytuację rynkową, kwalifikacje czysto inżynierskie nie są wystarczające. Studia, o których mowa to dwuletnie studia International Master of Business Administration w Szkole Biznesu. Wydatek, który chciałby wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej to czesne, które wynosi 10.000 euro.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy może wliczyć opłatę za studia w koszty prowadzenia firmy... Jeżeli tak, to które z rat... Czy te wpłacone przed założeniem firmy też...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien móc uznać koszty studiów za część kosztów prowadzenia firmy, gdyż są one niezbędne aby rozwijać działalność gospodarczą na większą skalę, a taki jest jego zamiar. Poza tym już wykorzystuje nabytą wiedzę np. z finansów. Wcześniej takowej nie miał, ponieważ jest inżynierem. Według Wnioskodawcy jako koszty można zaliczyć całe czesne, czyli 10.000 euro.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

*

musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

*

nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,

*

musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodów przyszłości.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Wydatków związanych z opłacaniem czesnego za studia podyplomowe nie można zaliczyć do kosztów poniesionych w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem przedmiotowe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli ich poniesienie ma związek z uzyskaniem przychodów.

Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z podjęciem studiów podyplomowych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

*

czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

*

czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Z wniosku wynika, iż w październiku 2008 r. Wnioskodawca podjął 2-letnie studia podyplomowe w Szkole Biznesu, a od sierpnia 2009 r. prowadzi działalność gospodarczą (firmę projektowo-produkcyjną) w zakresie projektowania i produkcji zindywidualizowanych zegarów słonecznych. Jego zdaniem koszty studiów są niezbędne, aby rozwijać działalność gospodarczą na większą skalę, gdyż kwalifikacje czysto inżynierskie, które posiada nie są wystarczające, aby rozwinąć firmę na skalę międzynarodową. Poza tym już wykorzystuje nabytą wiedzę np. z finansów.

Jeżeli zatem ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych (pomimo, że trudno je przypisać do konkretnych przychodów), mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy czym podkreślić należy, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.

Mając na względzie powyższe przepisy oraz przestawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, iż do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie można zaliczyć wydatków związanych z opłacaniem czesnego za studia podyplomowe, poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W tej części przedmiotowe wydatki nie spełniają bowiem przesłanek, o których mowa w cyt. wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro w tej części wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie. Poniesienie tych wydatków nie było również niezbędne dla uruchomienia tej działalności, nie miało na to wpływu. Zatem część ww. wydatków poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, nie mogła obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Natomiast przedmiotowe wydatki poniesione po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej o ile w istocie spełniają, wskazane powyżej a określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymogi, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.

Przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo nadmienić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przewidują możliwości odliczenia wskazanych we wniosku wydatków, w ramach jakiejkolwiek ulgi podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl